• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Lákavá turistická destinace


Rwanda

Lákavá turistická destinace

Kigali - Rwanda získala v roce 2008 již druhý rok po sobě ocenění za nejlepší stánek z afrických zemí na březnovém turistickém veletrhu ITB (Internationale Tourismusbörse - Mezinárodní burza turistiky) v Berlíně. Představila zejména své folklorní dědictví a tradiční oděvy v živých produkcích a známé ručně pletené košíky "agaseke".
 
O důvodech rwandského úspěchu v Berlíně řekla mluvčí Rwandského úřadu pro turistiku a národní parky Annet Tamara, že k němu přispěly zejména folklorní exponáty a různé druhy typických suvenýrů, jakož i lahodná chuť rwandské kávy a čaje, které byly nabízeny každému návštěvníkovi stánku.

V uveřejněném hodnocení se za Rwandou umístily stánky Tuniska, Jihoafrické republiky, Namibie, Etiopie a Keni. Do první desítky se rovněž dostaly Maroko, Egypt, Tanzanie a Eritrea. Stejné ocenění jako letos získala Rwanda na ITB i loni, zatímco v roce 2006 měla druhý nejlepší africký stánek.

Rwanda
Vítězný stánek Rwandy na ITB
foto ORTPN, Kigali

Berlínský veletrh, největší přehlídka turistického průmyslu na světě, letos přilákal 11 147 vystavovatelů ze 186 zemí (z toho 8 540 ze zahraničí) a 110 322 odborných návštěvníků. Z více než 8 000 akreditovaných novinářů bylo 1 700 ze zahraničí.

Do Rwandy přijíždí nejvíce turistů ze Spojených států a z Velké Británie, třetím největším zdrojovým trhem je Německo.

Rwandská republika je malá, hustě osídlená země v oblasti afrických Velkých jezer, má rozlohu 26 800 kilometrů čtverečních a přibližně 9 milionů obyvatel. Je to země bujné zeleně s úrodnou půdou ve zvlněné krajině, díky níž bývá nazývána Země tisíce kopců.

turako

Turako modrý
foto Wikipedia

Přes svou malou rozlohu je Rwanda velmi přitažlivá turistická destinace. Může se pyšnit krajinnými krásami, třemi národními parky (Akagera, Nyungwe a Národní park vulkánů), velkou rozmanitostí africké zvěře včetně mnoha druhů primátů (Rwanda je jednou ze tří zemí, kde lze spatřit horské gorily, jejichž populace je zde dokonce na vzestupu), bohatou ptačí říší a pozoruhodným folklorem. Rwanda se na turistickém trhu prezentuje jako „Nový africký úsvit", někdy též jako „Celá Afrika v jedné zemi".

Sektor cestovního ruchu patří dnes ve Rwandě mezi hlavní zdroje příjmů v cizích měnách a za loňský rok přinesl do státní pokladny 42,3 milionu dolarů. Dostal se tím na druhé místo za důlní průmysl a předstihl příjmy z produkce kávy a čaje. Podle listu The New Times, vycházejícího v Kigali, je cestovní ruch na předním místě mezi odvětvími, jejichž mimořádně zlepšená výkonnost přispívá k úspěchu rwandské ekonomiky v době po genocidě z roku 1994.

V roce 2007 uvítala Rwanda 39 000 turistů (o 19 procent více než v roce 2006) a příjmy z turistiky se proti roku 2006 zvýšily o 36 procent. V letošním roce chce Rwandský úřad pro turistiku a národní parky (ORTPN) získat do země 50 000 turistů, v roce 2010 pak o dalších 20 000 více.

Chantal Rosette Rugamba, generální ředitelka ORTPN, prohlásila v souvislosti s ITB, že Rwanda se chce prosazovat na evropském turistickém trhu a mezi jiným nabízet ještě letos nové turistické produkty, například pozorování ptáků, události jako „kwita izina" (slavnostní křty goril), noční jízdy za zvěří, návštěvy jeskyň a projížďky na lodích po jezeře Kivu. Zároveň bude úřad propagovat také obchodní a investiční příležitosti v turistickém sektoru. 

Gorily v Národním parku Vulkánů

Gorily v Národním parku vulkánů
foto TravelPod

Pro pohodlí návštěvníků začalo rwandské ministerstvo kultury a sportu letos v únoru vydávat kalendář událostí, který upozorňuje na připravované kulturní a turistické akce. Kalendář vychází každý měsíc.

V loňském roce byly zaznamenány vysoké investice do rwandského turistického průmyslu. Největší přímá zahraniční investice 230 milionů dolarů přišla od společnosti Dubai World ze Spojených arabských emirátů. Částka bude rozdělena do osmi turistických zařízení. Společnost mezi jiným plně převezme safari hotel Akagera Game Lodge v národním parku Akagera na východě země a přebuduje ho na čtyřhvězdičkové zařízení. Také zamýšlí rekonstruovat známý hotel Gorilla Nest Lodge, umístěný uprostřed zelených pahorků severní Rwandy, na území úchvatného Národního parku vulkánů.

Řetězec Serena Hotels, provozující luxusní hotely zejména ve východní Africe, koupil ve Rwandě dva přední hotely, Kigali Intercontinental a Lake Kivu, do nichž investuje 9,5 milionu dolarů. Z Intercontinentalu je nyní pod názvem Kigali Serena pětihvězdičkový hotel v srdci hlavního města.

Cestovní ruch není vlastně pro Rwandu ničím novým. V osmdesátých letech minulého století přijížděly do této středoafrické země tisíce návštěvníků, které lákaly ohrožené horské gorily v Národním parku Vulkánů a „velká pětka" - buvol, slon, nosorožec, lev a levhart - v národním parku Akagera. Rozvoj turistiky však zmařila genocida.

Tváří v tvář dilematu daného její neblahou minulostí a snahou získávat turisty se Rwanda dala stejnou cestou jako jiná podobně postižená země - Kambodža, kde se památníky obětí krvavého režimu Rudých Khmerů staly nedílnou součástí turistických tras. Součástí okružní jízdy po Kigali, tříhodinové projížďky autobusem po hlavním městě, je i návštěva Památníku genocidy v Gisozi.

Turistický sektor se rozvíjí na pozadí stabilní a rychle se vzmáhající ekonomiky. Snižuje se chudoba a negramotnost, novou konjunkturu prožívá průmysl od zpracování kávy až po informační technologie a výrazně poklesl výskyt HIV a malárie.

Vláda prezidenta Paula Kagameho vkládá peníze do silniční sítě a rozvodu elektřiny a radikálně omezila byrokracii spojenou s podnikáním, aby tak usnadnila vstup zahraničním investorům.

Od roku 1994 rostla rwandská ekonomika o 6 procent ročně. Vláda podniká kroky, aby zamezila podněcování etnické nenávisti, která způsobila genocidu z roku 1994. Tehdy zahynulo na 800 000 lidí a vláda se dnes snaží toto neblahé dědictví co nejrychleji setřást.

(in, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info