• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Zpracování diamantů se přesouvá do Afriky


Botswana

Zpracování diamantů se přesouvá do Afriky

Gaborone - Společnost Diamond Trading Company Botswana (DTCB), založená 18. března 2008 v Gaborone, bude prodávat asi třetinu botswanských diamantů šestnácti velkým světovým výrobcům, kteří v Botswaně zřídili brusírny diamantů. Jde o společný podnik botswanské vlády a obřího jihoafrického kartelu De Beers, v němž každý z partnerů vlastní 50 procent.

Vznik DTCB představuje podstatnou změnu ve zpracovatelských procesech spjatých se světovým obchodem diamanty. Je součástí regionálního úsilí, které má zajistit zemím s nerostným bohatstvím větší prospěch z jejich přírodních zdrojů.

Díky DTCB se z Botswany má stát jedno z nejmodernějších center třídění a zhodnocování diamantů na světě, které bude zpracovávat více než 34 milionů karátů ročně, vytvoří přes 3 000 pracovních míst a bude zemi zajišťovat potřebné příjmy v cizích měnách, oznámila De Beers.

zpracování-diamantů
Třídění diamantů
Foto Satour

Očekává se, že nová společnost letos prodá surové diamanty za 375 milionů dolarů a do roku 2010 prodej zvýší na 550 milionů dolarů ročně.

Kromě toho veškeré třídění a zhodnocování diamantů, jež v Botswaně vytěží společnost Debswana, rovněž společný podnik botswanské vlády a De Beers, se napříště bude provádět ve vysoce moderním závodě v hodnotě 83 milionů dolarů v botswanském hlavním městě Gaborone.

Na jihoafrický region připadá více než 40 procent světové těžby diamantů a Botswana sama jako největší světový producent co do hodnoty i objemu má 22 procent trhu. Jihoafrická republika je dnes až na třetím místě. (Na druhém místě je Rusko.) Důl Jwaneng, asi 160 kilometrů jihozápadně od Gaborone, je hodnotou produkce nejbohatší na světě.

Diamanty se donedávna brousily hlavně v tradičních ohniscích, jako jsou Antverpy a Tel Aviv. Jejich podíl však klesá a nová centra, kde se diamanty zpracovávají s nižšími náklady, vznikla hlavně v Indii (Bombaj) a v Číně.

Se svými vyššími náklady na pracovní síly se jihoafrický region zatím nejevil jako dostatečně konkurenceschopný, nicméně vlády tamních producentských zemí se snaží dosavadní desítky let trvající praxi změnit a trvají na tom, aby se zpracovávání diamantů přesunulo blíže ke zdrojům. Pokud měly producentské firmy tomuto požadavku vyhovět, bylo třeba vyvinout nové technologie, které jsou méně náročné na počet pracovních sil a činí zpracovatelské operace přímo v regionu lépe uskutečnitelnými.

V Botswaně se budou brousit jen diamanty větší než 1,5 karátu, protože u menších kamenů je stále schůdnější zpracovávat je v Indii.

Těžba diamantů byla rozhodující pro hospodářský růst Botswany od samého začátku v sedmdesátých letech minulého století. Diamanty dnes tvoří 80 procent botswanského vývozu, 50 procent státních příjmů a 33 procent hrubého domácího produktu.

Firma De Beers oznámila, že místní obyvatelé jsou školeni pro vysoce kvalifikované práce spojené s tříděním, hodnocením a broušením diamantů. Sheila Khama, generální ředitelka De Beers Botswana označila zřízení DTCB za „jeden z nejvýznamnějších posunů obchodních aktivit ze severu na jih". V rozhovoru s jihoafrickým týdeníkem Mail & Guardian zdůraznila, že kromě zvyšování kvalifikace lidí získá Botswana mnoho ve smyslu vytváření pracovních míst a příjmů.

Prezident Světové federace diamantových burz Ernest Blom prohlásil, že podobné tendence jako v Botswaně jsou patrné i v Jihoafrické republice a Namibii, které usilují o to, aby zhodnocování diamantů probíhalo větší měrou na domácí půdě. Ačkoli náklady na pracovní síly v zemích jako Botswana jsou vyšší než například v Indii, dodal Blom, firmy musí „jít tam, kde je nabídka. A nabídka je v producentských afrických zemích."

Jedna z vedoucích světových společností pro zpracování a prodej diamantů South African Diamond Corporation (Safdico), která nyní v Botswaně zaměstnává 200 lidí, oznámila, že uvažuje o přesídlení do Botswany. Zatím je jednou z šestnácti firem, které v Gaborone zřídily brusírny diamantů. Generální ředitel Brian Gutkin řekl, že sice „Jižní Afrika je stále důležitá, ale svůj růst vidíme v Botswaně. Důležité u Botswany je, že je velmi přátelská k investorům a že přesně víte, jak jste na tom s vládou."

Jihoafrický list Business Report citoval jednoho ekonomického analytika, podle něhož je v Botswaně snazší získat povolení k těžbě nebo průzkumu než v Jižní Africe.

Podobnou společnost pro obchod s diamanty, jakou vytvořila firma De Beers s botswanskou vládou, založila v loňském roce také s vládou Namibie, která rovněž patří k důležitým producentům diamantů.

Sdružení afrických zemí produkujících diamanty uvádí, že na Afriku jako celek připadá více než 60 procent světové produkce diamantů. Sdružení, založené v listopadu 2006, usiluje o posílení vlivu afrických producentských zemí na světovém diamantovém trhu. Má dvanáct členů (Angola, Botswana, Ghana, Guinea, Jihoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Namibie, Středoafrická republika, Tanzanie, Togo a Zimbabwe) a sedm pozorovatelů (Alžírsko, Gabon, Kongo, Liberie, Mali, Mauritánie a Pobřeží slonoviny).

Společnost De Beers, která hraje v přesouvání zpracovatelských činností do Afriky klíčovou roli, založil v roce 1888 Cecil Rhodes a jejím nynějším předsedou je Nicky Oppenheimer (63), příslušník třetí generace rodiny Oppenheimerů, která společnost řídí od roku 1929. Firma je přítomna ve 25 zemích, hlavně díky svým rozsáhlým průzkumným pracím. Vlastní těžbu provádí v Botswaně, Namibii, Jižní Africe a Tanzanii.

(img, busrep,in, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info