• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Mali: Modernizace starobylé knihovny


Mali

Modernizace starobylé knihovny

Timbuktu – Moderní knihovní budova pro řádné uchovávání starobylých rukopisů dokumentujících akademickou minulost Afriky byla 24. ledna otevřena v Timbuktu.

Budova byla postavena s pomocí Jihoafrické republiky jako součást jejího plánu na pomoc Mali při ochraně až desítek tisíc rukopisů, z nichž některé pocházejí až z 12. století.

Knihovnu společně otevřeli maliský prezident Amadou Toumani Touré a jihoafrický prezident Kgalema Motlanthe, kterého doprovázel i jeho předchůdce v úřadě Thabo Mbeki.

„Timbuktu je symbolem nikoli úzce islámské nebo africké civilizace, ale civilizace, která byla syntézou vědění tehdejšího světa,“ prohlásil prezident Motlanthe při slavnostním otevření knihovny. „Ještě důležitější je, že bylo součástí příspěvku Afriky k základům dnešní civilizace,“ dodal.

Jihoafrický prezident vyjádřil naději, že rukopisy vysoké vědecké hodnoty z Timbuktu podnítí africké badatele k úsilí o nové vymezení úlohy Afriky v dějinách lidstva.

Dokumenty budou nyní uloženy v prostorách vybavených kontrolou vlhkosti a dalších důležitých podmínek a chráněných před škůdci, jako jsou v daném prostředí například termiti. Až dosud byly často chovány primitivním způsobem, někdy i v bednách ukrytých v písku.

Jižní Afrika také zajistila vyškolení maliských archivářů a dalších odborníků, kteří budou o dokumenty pečovat.

Architektura budovy vychází z místních tradic, ale i z moderních architektonických směrů.

V nové budově bude uložena pozoruhodná kolekce zhruba 23 000 starých rukopisů a knih, převážně islámských náboženských, historických a vědeckých textů. Vedle starobylých exemplářů Koránu psaných zlatým či uměleckým kaligrafickým písmem se zde najdou díla zabývající se přírodními vědami, matematikou, astronomií, medicínou, hudbou, společenskými vědami, politickými a hospodářskými dějinami, genealogiemi, ale i praktickými problémy dané doby, jako jsou daňové systémy, právní kodexy a výklady zákonů.

Rukopisy jsou psány vesměs arabským písmem, ale jejich jazykem není jen arabština, nýbrž i místní africké jazyky jako hausa, songhai a fulfulde. Tvoří část bohatého kulturního dědictví starodávného Timbuktu a jeho učených institucí, které působily mezi jiným při mešitách Djingarey-Ber, Sankoré (spojené s univerzitou) a Sídí Jahjá.

Akci na záchranu starých rukopisů a jejich řádné uložení zahájil v roce 2001 tehdejší jihoafrický prezident Thabo Mbeki. Přispěly k ní k další země, zejména Spojené státy a Norsko.

Nová vědecká instituce vznikla z dosavadního Střediska dokumentace a výzkumu Ahmada Báby. založeného v roce 1970 z iniciativy UNESCO. Nazývá se Ústav pro vyšší studium a islámský výzkum Ahmada Báby (Institut des hautes études et de recherche islamique Ahmed Baba) a tvoří ho kulturní a vědecký komplex nejen s moderním zařízením pro uložení, konzervaci a restauraci písemných památek, ale i s konferenčními prostorami, posluchárnou pro 500 osob, přednáškovým sálem a dalším zázemím pro plnohodnotné studium a vědecký život. Stavby zabírají plochu 4 800 metrů čtverečních, jsou vybaveny nezávislým zdrojem elektřiny a řádným bezpečnostním systémem. Architektonické řešení připomíná obraz letícího ptáka s rozpjatými křídly, jakož hlava směřuje k mešitě Sankoré.

Ahmad Bábá, plným jménem Abu-l-Abbás Ahmad ibn Ahmad at-Takrúrí al-Masúfí at-Tinbuktí žil v letech 1556–1627. Byl to přední západoafrický spisovatel, učenec a politik, který za svůj život napsal více než 40 knih.

Legendární město Timbuktu leží na jižním okraji Sahary při řece Niger a díky svému historickému významu a památkám bylo v roce 1988 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V dobách své největší slávy bylo významným obchodním, kulturním a vědeckým centrem celé západní Afriky. V 16. století tu působilo na 150 škol a univerzita.

Díky své minulosti, své proslulosti a dochovaným památkám je dnes Timbuktu oblíbeným cílem turistických cest. Návštěvníci mohou vážit nesnadnou cestu automobilem, několikadenní plavbu po Nigeru nebo letadlo (Timbuktu má vlastní letiště), i když lety nevynikají pravidelností.

(zjk) 

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info