• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Nové hodnocení leteckých společností


Letecká doprava

Nové hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě

Londýn - Qatar Airways a South African Airways si trvale udržují postavení nejlepších leteckých společností v arabském světě a v Africe.

Hodnotí je tak britská společnost Skytrax, vedoucí světová organizace pro průzkum komerčních aerolinií, jejíž hodnocení je považováno za směrodatné.

Qatar Airways se řadí do elitní skupiny šesti leteckých společností celkově hodnocených jako pětihvězdičkové. Kromě Qatar Airways to jsou Asiana Airlines (Jižní Korea), Cathay Pacific Airways (Hongkong), Malaysia Airlines, Singapore Airlines a Kingfisher Airlines (Indie). Z letových tříd se v Qatar Airways nejvýše hodnotí všechny tři třídy na dlouhých tratích, zatímco obě třídy (první i economy) na krátkých tratích zůstávají hodnoceny čtyřmi hvězdičkami.

South African Airways si jako jediná africká letecká společnost udržuje čtyřhvězdičkovou kvalitu, třída economy na dlouhých tratích však dostala jen tři hvězdičky.

Mezi arabskými aeroliniemi se ve čtyřhvězdičkové kategorii umístily Emirates Airline (Spojené arabské emiráty) a Etihad Airways (Abú Zabí), které mají všechny třídy na dálkových i krátkých tratích hodnoceny čtyřmi hvězdičkami. Proti poslednímu hodnocení si pohoršila Gulf Air (Bahrajn), která spadla do tříhvězdičkové kategorie.

Stejně jako celosvětově, i v africkém a arabském prostoru je převážná část leteckých společností hodnocena třemi hvězdičkami. Jsou to: Air Austral (Réunion, třída business na dlouhých tratích 4*), Air Malta, Air Mauritius, Air Namibia, Air Seychelles (hodnoceny jen dlouhé tratě), Egyptair, Ethiopian Airlines (třída business na krátkých tratích 4*), Gulf Air (první třída na dlouhých tratích 4*, třída business na dlouhých tratích 3½*), Kenya Airways (třída business na dlouhých tratích 4*), Kuwait Airways (třída economy na dlouhých tratích 4*), Middle East Airlines (Libanon), Oman Air, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines (třída economy na dlouhých tratích 4*), TACV Cabo Verde Airlines, Tunisair.

V téže tříhvězdičkové kategorii jsou zařazeny i České aerolinie, ačkoli jejich třída business na dlouhých tratích je hodnocena jen dvěma hvězdičkami. Slovenská Air Slovakia je zařazena do dvouhvězdičkové kategorie (třída business 3*).

Ve dvouhvězdičkové kategorii jsou Air Algérie (třída business 3*), Air Malawi (třída business 3*), Air Sénégal International, Air Zimbabwe (třída economy 3*), Bellview Airlines (Nigerie, třída business na dlouhých tratích 2½*), Ghana International Airlines (třída business 3*), Sudan Airways (třída economy 3*), Syrianair (dříve Syrian Arab Airlines), TAAG Angola Airlines, Yemenia Yemen Airways (první třída 3*).

Do jednohvězdičkové kategorie je celosvětově zařazena jen jediná společnost, a to severokorejská Air Koryo.

V Africe a v arabském světě působí celá řada dalších leteckých společností, které Skytrax v současné době nehodnotí. Jsou to mezi jinými Libyan Airlines, Afriqiah Airways (Libye), Air Botswana, Air Burkina, Air Ivoire (Pobřeží slonoviny), Arik Air (Nigerie), Nigerian Eagle Airlines (dříve Virgin Nigeria Airways), Chanchangi Airlines (Nigerie), Afrinat (západní Afrika), Elysian Airlines (západní Afrika), Congo Airlines, Air Guinée, Eritrean Airlines, Air Kenya, African Express Airways (Keňa), Libyan Airlines (dříve Libyan Arab Airlines), Air Madagascar, Air Malawi, Air Mali, LAM - Linhas Aéreas de Moçambique, Rwandair, South African Express, Airlink (JAR), Comair (JAR), Air Tanzania, Precision Air (Tanzanie), Sevenair (Tunisko), Eagle Air (Uganda), Wataniya Airways (Kuvajt), Zambian Airways a další. Tyto letecké společnosti obvykle zajišťují vnitrostátní a regionální dopravu, některé mají spoje do Londýna či Paříže.

Z nízkonákladových společností jsou Air Arabia (Šardža) a Jazeera Airways (Kuvajt) hodnoceny třemi hvězdičkami. Hodnocení jiných nízkonákladových aerolinií, působících např. v JAR, Maroku a Bahrajnu, Skytrax neuvádí.

Z hlavních evropských leteckých společností, které provozují linky do arabských a afrických zemí, jsou ve všech třídách na dlouhých i krátkých tratích hodnoceny čtyřmi hvězdičkami jen Turkish Airlines. Ostatní evropské společnosti jsou hodnoceny takto: British Airways 4* (třída business na krátkých tratích 3½*, třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3*), Air France 4* (třída economy 3*), Lufthansa 4* (první třída a třída economy na dlouhých tratích 3*), Swiss International Air Lines 4* (třída business na dlouhých tratích a třída economy 3*), Austrian Airlines 4* (třída economy na krátkých tratích 3*), Alitalia 3* (třída business 4*), Brussels Airlines 3* (třída business 4*), KLM 3*, Iberia Airlines 3* (třída business na dlouhých tratích 4*), TAP Portugal 3* (třída business na krátkých tratích 4*), Aeroflot 3* (třída business na krátkých tratích 4*).

Je zřejmé, že vyšší než tříhvězdičkové hodnocení v nejpoužívanější třídě economy na dlouhých tratích z Evropy je bohužel vzácné.

Společnost Skytrax, založená v roce 1989, hodnotí letecké společnosti na celém světě a zařazuje je podle kvality služeb do kategorií od jedné do pěti hvězdiček, podobně jako jsou kategorizovány hotely. Pro hodnocení jsou stanovena přesná a podrobná kritéria, která pokrývají úroveň služeb před odletem, během letu i po příletu. Zde uvádíme jen souhrnné hodnocení.

Skytrax nehodnotí letecké společnosti zabývající se jen charterovou dopravou ani charterové lety hodnocených aerolinií, takže řadu dopravců, s nimiž létají čeští turisté na dovolenou do Afriky a na Střední východ, ve svých přehledech neuvádí.

V listopadu 2009 aktualizovala Evropská komise černou listinu leteckých společností, které nesmějí provozovat lety na letiště a z letišť v zemích Evropské unie. Velká část jich je registrována v afrických státech. Evropská unie zařadila na černou listinu súdánskou společnost Air West, dále všechny letecké společnosti certifikované v Angole (kromě TAAG Angola Airlines, pro niž platí v EU omezení činnosti), Beninu, Konžské republice, Demokratické republice Kongo, Džibutsku, Rovníkové Guineji, Liberii, Gabonu (kromě Gabon Airlines, Afrijet a Nouvelle Air Affaires Gabon - SN2AG, pro něž platí v EU omezení činnosti), v republice Svatý Tomáš a Princův ostrov, v Sierra Leone, Svazijsku a Zambii.

Vedle toho vydaly některé země Evropské unie jako Velká Británie, Francie a Belgie vlastní seznamy nežádoucích aerolinií, opět z velké části registrovaných v Africe.

Kromě TAAG Angola Airlines a džibutské Daallo Airlines jsou společnosti, jichž se tyto předpisy týkají, vesměs malé a jejich činnost je omezená. Není pravděpodobné, že by s nimi čeští cestující přišli do styku, i když obecně platí, že u malých a neznámých aerolinií je vhodné se raději předem informovat o jejich bezpečnostní úrovni.

(web, jš)

 

Související zprávy:
Kvalita leteckých společností se podstatně nemění
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info