• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Keňa představila Česku svůj turistický potenciál - a víno


Keňa - Česká republika

Keňa představila Česku svůj turistický potenciál - a víno

Praha - Keňa po roce opět představila v Praze svůj turistický potenciál a tentokrát přidala téměř neznámý přitažlivý rys - víno z vlastních keňských vinic.

Semináře, který uspořádala 21. června 2010 společnost TMR International, zastupující v České republice Keňský výbor pro turistiku (KTB), se zúčastnili zástupci zainteresovaných českých cestovních kanceláří. Společnost TMR International se specializuje na marketing v oblasti cestovního ruchu.

Účastníky semináře uvítala majitelka společnosti TMR International a ředitelka turistického časopisu TTG Amara Zemplinerová. O významu turistické dohody mezi Českou republikou a Keňou a o příznivém vývoji v turistických stycích obou zemí promluvila dr. Sylva Santarová, ředitelka TMR International.

Turistickým vztahům mezi Českou republikou a Keňou se dostalo významné podpory Dohodou o spolupráci v oblasti cestovního ruchu mezi ministerstvem cestovního ruchu Keňské republiky a ministerstvem pro místní rozvoj České republiky, kterou podepsali 28. dubna letošního roku v Praze keňský ministr cestovního ruchu Najib Balala a první náměstek českého ministra pro místní rozvoj Martin Plachý.

Příjezdová turistika z Česka do Keni má velmi příznivou dynamiku a - jak vyplynulo z údajů uvedených na semináři - Keňa je pro české turisty atraktivní destinací. V letech 2002-2009 se počet českých turistů cestujících do Keni zvýšil o 84 procent; po přechodném poklesu v roce 2008, způsobeném vlnou politického a etnického násilí, dosáhl v loňském roce opět téměř tří tisíc.

Nejvíce turistů přijíždí do Keni za národními parky s africkou zvěří. Dnes již nejde jen o „tradiční" a všeobecně známé parky, jako jsou Nairobi National Park v bezprostřední blízkosti hlavního města, Maasai Mara, Tsavo či Amboseli. Jak uvedla Rachael Lofty, regionální marketingová manažerka KTB, Keňa má nyní desítky národních parků a rezervací obydlených velkými africkými zvířaty, a navíc devět mořských parků. Řada národních parků se může pochlubit „velkou pětkou" (slon, nosorožec, lev, levhart a buvol). Některé národní parky prezentují i jedinečnou keňskou archeologii a historii, například Gedi u Malindi či Fort Jesus v Mombase.

P1010136-small
Prezentace Keni. Zleva: Amara Zemplinerová, dr. Sylva Santarová,
 překladatelka, Rachael Lofty
Foto TMR International

Keňa patří mezi přední africké destinace v golfové turistice, nyní má na 40 golfových hřišť, z toho asi polovinu osmnáctijamkových. Nabízí i celou řadu speciálních aktivit jako balónová safari, výlety na moře za delfíny a velrybami, vyjížďky na velbloudech a na koních, horolezectví, pozorování motýlů a jiné.

Rachael Lofty zdůraznila také jedinečné keňské kulturní a folklorní dědictví, které zaujímá v cestovním ruchu stále důležitější místo v Keni i v ostatních afrických zemích.

Keňské pobřeží měří 480 kilometrů a díky korálovým útesům je zcela bezpečné, takže jeho pláže na pobřeží teplého Indického oceánu jsou vyhledávaným cílem mnoha evropských turistů.

Zlepšuje se dostupnost jednoho z nejromantičtějších míst v Keni - ostrova Lamu při severním pobřeží. Město Lamu je od roku 2001 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako nejstarší a nejlépe zachovaná svahilská osada.

Jedním z nových směrů cestovního ruchu je v Keni agroturistika, zaměřující se na keňskou kávu a čaj, jež patří celosvětově k nejkvalitnějším, a na hortikulturu, proslulý svět keňských květin.

Keňa nabízí svým návštěvníkům ubytování ve tří až pětihvězdičkových hotelech vysoké úrovně či v komfortních boutique hotelech, v parcích a rezervacích pak vedle ubytování v lodgích i luxusní stanové tábory nebo hotelová zařízení v korunách stromů.

Díky velké nadmořské výšce má keňské vnitrozemí ve své jižní, turisticky významné části vlídné podnebí s teplotami jen málokdy překračujícími 28 stupňů a i na pobřeží, kde se maxima pohybují nad třicítkou, je počasí pocitově příjemné.

Keňa je z Prahy dobře dostupná letecky s jedním přestupem, pro který se nabízí celá řada velkých evropských letišť. Národní letecký dopravce Kenya Airways (firemní slogan: The Pride of Africa - Chlouba Afriky) má hustou síť vnitroafrických linek, v Keni samé létá kromě Nairobi hlavně do Mombasy a Kisumu. Je členem aliance SkyTeam, stejně jako České aerolinie. Z evropských destinací létá přímo jen do Paříže (Charles de Gaulle), Amsterodamu a Londýna (Heathrow), ale prostřednictvím codesharingu s KLM a Air France zajišťuje přístup do řady dalších evropských měst. Praha mezi destinacemi Kenya Airways dosud nefiguruje.

Vnitrostátní keňskou leteckou síť doplňují další dopravci, zejména nízkonákladová společnost Fly540, takže míst, kam lze z Nairobi cestovat v Keni letadlem, je nyní asi dvanáct a stále jich přibývá.

Rachael Lofty připomněla rovněž historickou železnici spojující Nairobi s Mombasou, která nabízí zajímavý cestovní zážitek.

Zástupci českých cestovních kanceláří využili na semináři přítomnosti představitelů osmi keňských touroperátorů a dvou hotelových řetězců k obchodnímu jednání.

P1010136-small
Jednání mezi představiteli českých a keňských cestovních kanceláří
Foto TMR International

Překvapením bylo na prezentaci pozvání na sklenku keňského vína, které je na vinařské mapě světa víceméně novinkou. Účastníci se mohli přesvědčit, že keňské bílé chardonnay značky Leleshwa chutná skvěle. První víno z hroznů vypěstovaných v Keni bylo sice vyrobeno v roce 1985 z různých odrůd, ale dosud je o keňských vínech známo jen málo. Vinařská oblast leží na mírných svazích u města Naivasha a stejnojmenného jezera ve Velké příkopové propadlině (Great Rift Valley), asi 90 kilometrů severozápadně od Nairobi, v nadmořské výšce kolem 1 900 metrů, která zajišťuje velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Pěstuje se hlavně odrůda sauvignon blanc.

(zjk)


Související zprávy:
Keňský turistický průmysl se zotavuje
Keňský program diverzifikace turistických trhů
Keňa hledá nové trhy
Nepokoje vážně postihly cestovní ruch

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info