• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Africké země se zajímají o český turistický trh


Africké země se zajímají o český turistický trh

Praha - Pracovní setkání českých odborníků cestovního ruchu s představiteli příjezdové turistiky z předních afrických destinací se uskutečnilo 16. září 2010 v Praze. Na setkání byl zastoupen turistický průmysl sedmi zemí reprezentujících rozhodující část turistické nabídky v subsaharské Africe.

Zástupci českých cestovních kanceláří a další odborníci tak měli příležitost jednat s představiteli národních turistických centrál, leteckých společností, cestovních kanceláří a hotelů z Keni, Tanzanie, Namibie, Botswany, Seychel, Mauricia a Jižní Afriky. Českým odborníkům se představily národní turistické centrály z Keni, Namibie a Seychel, letecké společnosti Air Mauritius, Air Seychelles a Air Namibia a dále řada jednotlivých cestovních kanceláří a hotelů zajišťujících zájezdy a pobyty v uvedených sedmi zemích.

Zastoupené země reprezentují to nejlepší, co dnes subsaharská Afrika turistům může nabídnout. Jde vesměs o celoroční destinace a stěží se najde oblíbená turistická aktivita, kterou by alespoň některé z nich neumožňovaly.

Na svou nedávnou samostatnou prezentaci mohl navázat Keňský výbor pro turistiku (KTB), reprezentovaný v České republice společností TMR International. Od pražské návštěvy keňského ministra turistiky Najiba Balaly z letošního dubna je Keňa v zájmu o české návštěvníky aktivnější než kterákoli jiná subsaharská země a její značka Magical Kenya (Magická Keňa) získává díky agilní marketingové politice v Česku na popularitě.

Jako turistická destinace je Keňa mimořádně atraktivní hlavně díky tomu, že nabízí ideální spojení rekreačních pobytů u moře s poznáváním africké zvěře a přírodních krás v národních parcích, dobrodružné historie na svahilském pobřeží či moderního, rychle rostoucího afrického velkoměsta Nairobi, jehož obyvatelstvo se za posledních padesát let rozrostlo sedminásobně. Keňa je již od koloniálních dob tradičním ohniskem východní Afriky a důležitou leteckou křižovatkou. Její obliba mezi českými turisty roste a na příznivém trendu se snad záporně neprojeví zamýšlené zrušení českého velvyslanectví v této klíčové africké zemi.

O první seznámení s českým trhem nešlo ani u Namibie, která se v Praze představila na prezentaci, kterou uspořádal v listopadu 2007 časopis TTG pro Namibijský výbor pro turistiku a společnost Air Namibia. Země je vděčný turistický cíl, jehož popularita ve světě stoupá, díky krajinným kontrastům, pozoruhodné fauně a flóře zejména v národním parku Etosha, díky poušti Namib s jejími vysokými dunami i rozvíjející se folklorní turistice.

Tanzanie byla sice zastoupena pouze jednotlivými podniky cestovního ruchu, ale Tanzanijský výbor pro turistiku (TTB) se českému turistickému trhu představil letos v únoru samostatným stánkem na veletrhu Holiday World 2010. Vedle zavedených turistických cílů, jako jsou Serengeti, Kilimandžáro či Zanzibar, se Tanzanie snaží nově rozvíjet další cíle, k nimž patří národní parky a rezervace, zejména jedinečná Selous Game Reserve na jihu, či plážová turistika v pevninské části země. Nadto Zanzibar není jen místem příjemných pobytů u moře, ale díky svému dávnému propojení s Ománským sultanátem patří i mezi historicky nejzajímavější místa v Africe.

Jihoafrickou republiku zastupovalo pouze několik cestovních kanceláří a hotelů, zatímco oficiální turistická centrála South African Tourism přítomna nebyla. Po oficiální linii se Jižní Afrika sice českým cestovním kancelářím a novinářům naposledy představila v březnu 2007 při prezentaci, kterou uspořádalo jihoafrické velvyslanectví v Praze, ale v devadesátých letech mělo jihoafrické velvyslanectví řadu let po sobě samostatné stánky na veletrzích Holiday World a vydávalo v češtině bohatě vypravené publikace o jihoafrické turistice. Od té doby se oficiální jihoafrické instituce v podstatě spoléhají jen na české touroperátory.

Přitom Jižní Afrika se svým známým sloganem „Svět v jedné zemi" patří mezi českými turisty k nejoblíbenějším africkým cílům. Jejím hlavním bohatstvím je množství národních parků a rezervací s mimořádnou rozmanitostí fauny i flóry, téměř 3 000 kilometrů oceánského pobřeží s množstvím pláží, mys Dobré naděje a nedaleká vinařská oblast, Kapské Město se Stolovou horou, vysokohorská turistika, luxusní vlaky a další atraktivity.

Postupnou přeměnu českého turistického trhu směrem ke kvalitativně náročným produktům ilustruje účast exkluzivního jihoafrického řetězce Sun International, který přišel se svou nabídkou do Česka poprvé. Sun International vlastní luxusní hotely, kasina a jiné podniky v šesti zemích jihoafrického regionu, Nigerii a Chile. V Jižní Africe jsou mezi nimi proslulé Sun City nedaleko Pretorie a Johannesburgu, označované za „jihoafrické Las Vegas", přepychový hotel Table Bay v Kapském Městě a další.

Botswana se na českém turistickém trhu prezentovala poprvé, zatím jen jednotlivými subjekty cestovního ruchu. Jde o méně navštěvovanou a finančně náročnější destinaci, která ovšem nabízí neopakovatelné zážitky spjaté zvláště s vnitrozemskou deltou řeky Okavango a s pouští Kalahari. V botswanských národních parcích najdou návštěvníci množství africké zvěře.

Se svou nabídkou se přihlásily i turisticky nejdůležitější ostrovy Indického oceánu - Seychely a Mauricius. Díky své poloze uprostřed Indického oceánu, daleko od pevniny, se na nich v průběhu dějin vyvinula neobyčejná rozmanitost etnik, tradic, kultur a náboženství, která patří i turisticky k přitažlivým aktivům jak obou těchto států, tak i dalších ostrovních lokalit v této části světa.

Seychelská republika je ekologicky uvědomělá země, která se snaží nerozvíjet turistiku na úkor životního prostředí a stanoví maximální roční kvóty návštěvníků. Na druhé straně však v současné době provádí v zahraničí čilou marketingovou aktivitu. Vedle světoznámých exkluzivních pláží nabízí k prozkoumání své přírodní krásy a biodiverzitu.

Také Mauricius umožňuje návštěvníkům jedinečné plážové pobyty, které lze kombinovat s poznáváním podivuhodných přírodních scenérií s bohatou původní flórou. Země je také rájem pro zájemce o mořský rybolov.

Skupina představitelů turistiky ze subsaharských zemí se kromě Prahy během svého evropského turné setkala v obdobném složení také se zástupci cestovního ruchu ve Vídni a v Budapešti.

(zjk)

 

Související zprávy:

Tanzanie se snaží rozvíjet turistiku navzdory nepříznivým faktorům

Keňa představila Česku svůj turistický potenciál - a víno

Tanzanie se oficiálně prezentovala v Praze

Africké a arabské země na pražském veletrhu Holiday World 2010

Keňa - Program diverzifikace turistických trhů

Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009

Arabské a africké země na Holiday World 2008

Namibie je perspektivní cíl pro české turisty

Zdařilá prezentace jihoafrické turistiky v Praze

Arabské a africké země na turistických veletrzích

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info