• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011


Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011

Praha - Pražský turistický veletrh Holiday World sliboval v letošním ročníku širší účast z arabských a afrických zemí než v minulých letech, skutečnost však nakonec zůstala těmto předpokladům mnohé dlužna.

Veletrh Holiday World letos oslavil dvacet let své existence. Jubilejní 20. ročník se uskutečnil ve dnech 10.-13. února 2011, i tentokrát na Výstavišti Praha-Holešovice. Územní skladba národních expozic dokládá, že veletrh se soustřeďuje převážně na středoevropské, západoevropské a jihoevropské destinace.

Partnerskou zemí veletrhu se letos stalo Slovensko, které je pro české turisty stále oblíbenějším prázdninovým cílem.

Rozsah veletrhu zůstává i nadále vcelku stabilní. Jak uvádí správa veletrhu v závěrečné zprávě o letošním ročníku, hospodářská krize postihla veletrh úbytkem hrubé výstavní plochy, letos to bylo 17 400 čtverečních metrů. Prezentovalo se opět 47 zemí (stejně jako loni), tentokrát však jen 693 vystavovatelů (proti loňským 837 a předloňským 701). Prezentovalo se 29 zahraničních turistických centrál nebo ministerstev turistiky, proti 32 z loňska a 33 z roku 2009. Veletrh uvítal 7 215 odborných návštěvníků (loni 7 105, předloni 7 052), akreditovalo se 805 zástupců médií (loni 810, předloni 713). Veletrh navštívilo celkem 31 720 osob (loni 31 710, předloni 32 160).

Národní expozice připravily čtyři arabské země: Egypt, Tunisko, Maroko a Sýrie. Mezi vystavovateli tentokrát chyběly Spojené arabské emiráty, které měly loni poměrně bohatou expozici.

Egypt a Tunisko, které jsou tradičně hlavními cíli českých turistů v jižním Středomoří, se představily nepřehlédnutelnými expozicemi. Jejich prezentaci ovšem utlumily vážné společenské otřesy, které v obou zemích vypukly v lednu letošního roku, tedy těsně před veletrhem, a vedly k dočasnému zastavení všech zájezdů a charterových letů z Česka (a z mnoha dalších zemí) jak do Egypta, tak do Tuniska. Příjezdová turistika do obou zemí zůstávala v době veletrhu ještě umrtvená.

Egyptský úřad pro turistiku (Egyptian Tourist Authority) se na veletrh vrátil po loňské nepřítomnosti a zaujal výrazné místo ve střední hale, kde jeho stánek patřil k největším. Přítomní představitelé egyptského cestovního ruchu nás ujistili, že zájezdy z Prahy do egyptských letovisek u Rudého moře se v nejbližších dnech obnoví a že se počítá s co nejrychlejší konsolidací egyptské příjezdové turistiky vůbec.

Po dvouleté přestávce se na Holiday World vrátilo i Maroko. Tato země zůstala prakticky nedotčena otřesy, které postihly Tunisko a Egypt. Na rozdíl od nich však plážová turistika hraje v marockém cestovním ruchu menší úlohu, i když země má výborné pláže vhodné ke koupání i windsurfingu a mnohé z nich se mohou pochlubit modrou vlajkou. Ve významu pro zahraniční turisty je zastiňují architektonické skvosty, které v řadě marockých měst po sobě zanechaly marocké islámské dynastie počínaje osmým stoletím a v menší míře i klasická antika.

Již třetím rokem se veletrhu účastní Sýrie, a to podobně jako loni výraznou expozicí syrského ministerstva turistiky za spoluúčasti řady syrských cestovních kanceláří. Česká republika představuje pro Sýrii nadějný nový trh. Jedinečným turistickým cílem je samo hlavní město Damašek, které patří k nejdéle osídleným místům na světě. Jeho turistickou dominantou je slavná Umajjovská mešita, jakož i proslulý arabský trh, súk. Jedinečné historické památky, hlavně křesťanské a islámské, jsou však roztroušeny po celé zemi.

Na obvyklém místě v pravém křídle našli návštěvníci stánek Malty, která je již tradičním účastníkem veletrhu a jejíž letecká společnost provozuje v letní sezoně přímé lety z Prahy.

Země subsaharské Afriky tentokrát na veletrhu přímo zastoupeny nebyly, ačkoli byla ohlášena účast Tanzanijského výboru pro turistiku a cestovních kanceláří z Keni, Etiopie a Senegalu. Jejich nepřítomnost svědčí o tom, že subsaharské země nadále soustřeďují v turistice pozornost (a finanční prostředky k propagaci) na velké zdrojové trhy včetně nových, jakými jsou hlavně země Arabského poloostrova, Čína a Indie.

(mk,zjk)

 

Související zprávy:
Africké a arabské země na veletrhu Holiday World 2010 
Sýrie: Zájem na rozvoji turistických styků s Českem 
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Arabské a africké země na Holiday World 2008
Veletrh GO v novém prostředí
Arabské a africké země na turistických veletrzích

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info