• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Egyptská vláda investuje do návratu turistů


Egyptská vláda investuje do návratu turistů

Dubaj/Káhira - Egyptská vláda uvolnila částku 200 milionů egyptských liber (přibližně 574 milionů korun) na podporu návratu turistů do země, zatímco turistický průmysl se zotavuje z důsledků letošních politických nepokojů v zemi. Peníze mají být použity na pobídky pro provozovatele charterových letů, na propagační kampaně a na poznávací zájezdy pro média.

Projekt oznámil v rozhovoru pro vlivný dubajský list Gulf News Hišám Za‘zú‘, první asistent egyptského ministra turistiky, který se v Dubaji zúčastnil turistického veletrhu Arabian Travel Market ve dnech 2.-5. května.

Pobídky pro letecké společnosti budou spočívat v tom, že egyptská vláda zaplatí za prázdná místa na charterových letech směřujících do Egypta, jež nenaplní svou obvyklou kapacitu. Program bude v platnosti do letošního října a ministerstvo uvažuje, že ho prodlouží až do zimy.

Egyptské destinace, jichž se program týká, jsou Luxor, Asuán, Hurghada, Šarm aš-Šajch, Tábá a letiště při středomořském pobřeží jako Marsá Matrúh a al-‘Alamajn (El Alamein). Jen pro Hurghadu a Šarm aš-Šajch bylo vyčleněno dohromady 84 milionů egyptských liber.

Kromě toho ministerstvo finančně podpoří při propagaci Egypta cestovní kanceláře v sedmnácti zemích. Představitelé médií a turistického průmyslu budou zváni na zájezdy, při nichž se na místě seznámí se situací v Egyptě. Některé mezinárodní hotelové řetězce nabídnou pro tyto zájezdy zdarma pokoje.

Hišám Za‘zú‘ vyjádřil naději, že turistika v Egyptě se vrátí k normálu do konce letošního roku.

Rozhodnutí finančně povzbudit návrat turistů do Egypta bylo oznámeno prakticky současně s vládní zprávou o propadu příjezdové turistiky za první čtvrtletí letošního roku. V lednu až březnu klesl počet přijíždějících turistů o 45,7 procenta na necelých 1,9 milionu osob. V témže období roku 2010 přivítal Egypt 3,5 milionu turistů.

Ve zprávě, kterou citoval káhirský list Al-Masrí al-jaum, se uvádí, že největší pokles nastal u turistů z východní Evropy, jejichž počet byl o 59,1 procenta nižší. (Není jasné, zda do „východní Evropy" je zařazena i Česká republika.) Ze západní Evropy přijelo o 42,2 procenta turistů méně.

Nejvyšší podíl na příjezdové turistice měla v prvním čtvrtletí západní Evropa (48,8 procenta), následovaná východní Evropou (23,9 procenta). Podíl turistů z Blízkého a Středního východu činil 12,7 procenta, z Afriky pak 4,8 procenta.

Egyptský průmysl cestovního ruchu však může podle názoru odborníků znovu utrpět v důsledku smrti Usámy bin Ládina.

„Návštěvníci ze západních zemí si budou rozmýšlet cesty do arabských zemí včetně Egypta," soudí ředitel jedné káhirské cestovní kanceláře Mahmúd Hasúna, kterého citoval list Gulf News. „Budou je znepokojovat obavy, že se stanou terčem teroristických operací," dodal.

V obavě z násilné odvety Bin Ládinových stoupenců vydaly Spojené státy hned 2. května, v den jeho smrti, celosvětově platné varování upozorňující americké občany na nebezpečí, které jim hrozí při cestování.

„Doporučení Američanům, aby necestovali do arabských zemí, zvyšuje dilema egyptské turistiky, která v uplynulých letech utrpěla řadu nepříznivých zvratů," prohlásil Šukrí Fajsal, zástupce ředitele turistické společnosti sídlící v Káhiře. „Je pravda, že egyptská turistika prokázala v minulosti odolnost vůči nezdarům. Tentokrát je to jiné, protože obavy z teroristických činů se týkají všech oblíbených destinací zahraničních turistů," řekl Fajsal listu Gulf News.

V této souvislosti egyptské úřady ještě dále posílily přísná bezpečnostní opatření, která byla platná i před letošními nepokoji. V současné době panuje v místech navštěvovaných turisty naprostý klid.

V sobotu 7. května však daly o sobě - v krajně nevhodné chvíli - opět vědět napjaté vztahy mezi egyptskými křesťany a muslimy, když v Káhiře propuklo násilí mezi stoupenci konzervativního islámského směru salafíja a koptskými křesťany. Podle nemocničních a policejních zdrojů bylo dvanáct lidí zabito a 232 lidí zraněno.

Bezprostřední příčinou sváru bylo přesvědčení salafovců, že v koptském kostele svatého Menase (Míná) v dělnickém předměstí Imbába byla zadržována koptská žena, poněvadž kvůli svému snoubenci chtěla přestoupit, nebo již přestoupila, na islám.

Salafovci proto na kostel zaútočili. Ve střetnutí použily obě strany střelných zbraní, zápalných bomb a kamení. Úřady poslaly na místo velký počet policistů a vojáků s obrněnými vozy, aby obnovili pořádek.

Egyptský velký muftí ‘Alí Gum‘a, významná islámská náboženská autorita, vyzval ke klidu a podle egyptské tiskové agentury MENA prohlásil, že „všichni Egypťané musí stát bok po boku a zabránit svárům".

V neděli 8. května demonstrovaly tisíce lidí v Káhiře a Alexandrii proti násilí mezi muslimy a kopty a proti údajné slabosti vládnoucí Nejvyšší rady ozbrojených sil při potírání náboženských svárů.

Přestože se střetnutí odehrálo v poměrně odlehlém severozápadním káhirském předměstí Imbába, které není běžným cílem turistů, objevily se obavy z jeho dopadu na cestovní ruch.

Koptští křesťané tvoří asi deset procent z přibližně 80 milionů obyvatel Egypta. Vztahy mezi příslušníky obou vyznání jsou zpravidla pokojné, občas však vzniká napětí, které propuká v násilných střetech. Jsou obavy, že nedávné události související se svržením prezidenta Husního Mubáraka mohly tyto vztahy vyhrotit, přestože lednových a únorových demonstrací se muslimové i koptové zúčastnili bok po boku.

(jš)


Související zprávy:
Do Egypta se postupně vrací turistika   
Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011 
       

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info