• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Keňa je lákavý cíl pro turisty i investory


Keňa je lákavý cíl pro turisty i investory

Praha/Nairobi - Velmi dobrou spolupráci mezi Keňou a Českem a zájem obou stran ji dále rozvíjet zdůraznila velvyslankyně Keni v Nizozemí a v České republice profesorka Ruthie C. Rono při prezentaci své země pro cestovní kanceláře a novináře v Praze 5. června.

Cestovní ruch má pro keňskou ekonomiku značný význam, je druhým nejdůležitějším hospodářským odvětvím po zemědělství a druhým největším zdrojem zahraničních měn, prohlásila velvyslankyně.

Keňa má pro další rozvíjení turistiky výborné předpoklady, pokračovala Ruthie C. Rono, a návštěvníkům může nabídnout velmi rozmanité zážitky. Nejsou to jen jedinečné výpravy do rozlehlých národních parků za nejatraktivnějšími druhy africké zvěře včetně „velké pětky", ale také komfortní pobyty na pobřeží teplého Indického oceánu spojené s krátkými safari, výstupy na druhý nejvyšší vrchol Afriky horu Keňa (Mount Kenya), návštěvy jezer v Rift Valley, pozorování ptáků v západní Keni a jiné exotické zážitky. Keňská vláda si uvědomuje důležitost cestovního ruchu pro keňskou ekonomiku, a země má proto realizuje programy k ochraně přírody a životního prostředí.

V příštím roce, 4. března 2013, se v Keni budou konat všeobecné volby, při nichž bude volen také prezident. Budou to první volby uspořádané podle nové ústavy, která byla schválena v roce 2010 referendem. Díky tomu se očekává, že nevzniknou žádné problémy, uvedla velvyslankyně. Keňa je mírumilovná země, kde spolu v míru žije 42 etnických skupin, dodala.

O významu turistiky pro keňskou ekonomiku hovoří čísla: Cestovní ruch vytváří 10 procent hrubého domácího produktu, jeho podíl na celkové zaměstnanosti je 9,9 procenta a je druhým největším zdrojem devizových příjmů. Hlavní turistické cíle v Keni jsou zejména přístavní město Mombasa, město Lamu při severním pobřeží (nejstarší nepřetržitě osídlené město v Keni), moderní hlavní město Nairobi, hora Keňa, jezera Nakuru a Bogoria, národní park Tsavo, přírodní rezervace Maasai Mara a Samburu a četné další. Turistickou atrakcí se stal i domek babičky amerického prezidenta Baracka Obamy, jehož otec byl keňský ekonom, v malé západokeňské vesnici.

Keňa má vstřícný vízový režim, vstupní víza lze získat na keňských zastupitelských úřadech a pro občany České republiky platí, že víza mohou dostat při vstupu do země; poplatek činí 40 euro. Bližší informace jsou k dispozici na internetových stránkách keňského velvyslanectví v Haagu www.kenyanembassy-nl.com.

O bezpečí turistů se v Keni stará speciální turistická policie. Velvyslankyně zdůraznila, že Keňa je turisticky bezpečná země a má rovněž kvalitní zdravotnické služby.

O možnostech investic v Keni hovořil rada ministr keňského velvyslanectví Arown K. Suge. Zdůraznil, že investice v Keni jsou bezpečné, země má stabilní vládu, plně liberalizované hospodářství, dobře fungující dopravní systém a kvalifikované, anglicky hovořící pracovníky. Nairobi je již mnoho desítek let důležitou leteckou křižovatkou.

Keňa, která patří k nejvyspělejším africkým zemím, má rozsáhlý investiční potenciál. Hlavním hospodářským odvětvím je tradičně zemědělství, spojené s pěstováním ovoce a květin, jimiž je Keňa proslulá. Celé toto odvětví je výrazně exportně zaměřené. Na druhém místě co do významu je cestovní ruch.

Arown K. Suge zdůraznil příznivé možnosti, které se v Keni pro zahraniční investice nabízejí, včetně investic do cestovního ruchu. O rozvoj investic se stará vládní Keňský úřad pro investice (Kenya Investment Authority - KenInvest). V zemi platí významné investiční stimuly, investoři mohou získat různé úlevy a setkají se s pružným vyřizováním svých požadavků. Smyslem úřadu je zajišťovat profesionální podporu pro investory, usnadňovat jejich činnost a poskytovat jim informace a rady.

Při prezentaci se krátce představila i letecká společnost Turkish Airlines, která zajišťuje výhodné pro turisty směřující z Česka do východní Afriky. V České republice působí Turkish Airlines již dvanáct let, celkově na trhu letecké dopravy 79 let. Její letadla pohodlně dopraví cestující z Prahy do Keni i jiných afrických zemí s přestupem v Istanbulu. Turkish Airlines mají nyní na přepravě cestujících z Česka do východní a jižní Afriky významný podíl.

Společnost Turkish Airlines byla v loňském roce vyhlášena nejlepší evropskou leteckou společností. Těší se velmi dobré pověsti a londýnská společnost Skytrax, která se zabývá průzkumem komerčních aerolinií a jejíž hodnocení je považováno za směrodatné, jí trvale uděluje čtyři hvězdičky (z pěti) ve všech cestovních třídách na dálkových i krátkých tratích.

V Česku zvyšuje povědomí o Keni činorodá pražská kancelář Keňské turistické centrály. Podle jejích údajů navštívilo Keňu v loňském roce 1 265 136 turistů, kteří tam utratili v přepočtu 23,5 miliardy korun, což je o 32,9 procenta více než v roce předchozím. Z České republiky navštívilo Keňu v témže roce 5 299 turistů, proti roku 2010 o 40,2 procenta více. Hlavními zdrojovými trhy jsou pro Keňu Velká Británie, Spojené státy, Itálie, Německo a Indie; Francie se ocitla až na šestém místě právě kvůli rychle rostoucímu počtu turistů z Indie.

Keňský ministerský předseda Raila Odinga ujistil mezinárodní společenství, že Keňa je bezpečným místem pro návštěvníky, ať přijíždějí za rekreací nebo pracovně. Podle nairobského listu The Star předseda vlády zdůraznil 29. května v parlamentě, že jeho vláda dělá vše pro zajištění maximální bezpečnosti pro všechny Keňany i návštěvníky země, a připomněl, že bezpečnostní orgány dohlížejí v citlivých oblastech na bezpečnost 24 hodin denně. Hlavní takovou oblastí je území v blízkosti somálských hranic. Pod trvalým dohledem jsou i tržiště, nákupní centra a jiná místa, kde se shromažďuje větší počet lidí.

(zjk)


Související zprávy:
Keňa v osudech britské královské rodiny
Keňa jako producent vína
Keňa představila Česku svůj turistický potenciál - a víno
Keňský program diverzifikace turistických trhů

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info