• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Nový seznam leteckých společností zakázaných v EU


Nový seznam leteckých společností zakázaných v EU

Brusel - Aktualizovaný Seznam leteckých společností zakázaných v Evropské unii (tzv. černá listina) z prosince 2012 opět obsahuje mnoho společností registrovaných v afrických zemích. Tyto společnosti nesmějí provozovat lety na letiště a z letišť v zemích Evropské unie.

V Příloze A příslušného rozhodnutí jsou uvedeny letecké společnosti registrované v těchto státech: Angola (všechny kromě TAAG Angola Airlines, pro něž platí omezení; jmenovitě uvedeno 11 společností), Benin (všechny, 8 společností), Gabon (všechny kromě Gabon Airlines a Air Affaires Gabon, pro něž platí omezení; jmenovitě uvedeno 11 společností), Kongo-Brazzaville (všechny, 5 společností), Konžská demokratická republika (všechny, 18 společností), Džibutsko (všechny, 4 společnosti včetně Daallo Airlines), Eritrea (všechny, 2 společnosti včetně Eritrean Airlines), Rovníková Guinea (všechny, 5 společností), Liberie (všechny, 2 společnosti), Mosambik (všechny, 5 společností včetně LAM Mozambique Airlines), Svatý Tomáš a Princův ostrov (1 společnost), Sierra Leone (všechny, 5 společností), Súdán (všechny, 13 společností včetně Sudan Airways), Svazijsko (všechny, 2 společnosti) a Zambie (všechny, 4 společnosti).

Vyjmenovaným společnostem může být povoleno využívat letišť v Evropské unii, pokud budou používat letadla pronajatá od leteckých dopravců, kteří nejsou předmětem zákazu, za předpokladu splnění příslušných bezpečnostních standardů. V takovém případě musí jít o pronájem typu ACMI (tzv. wet-lease), při němž pronajímatel poskytuje letadlo, kompletní posádku, údržbu a pojištění, zatímco nájemce platí pohonné hmoty, letištní poplatky a ostatní náklady spojené s provozem.

Příloha B uvádí letecké společnosti podléhající omezením v přístupu na letiště v Evropské unii. Těmto omezením podléhají letecké společnosti registrované v zemích, kde není uplatněn plošný zákaz. U Angoly jsou ze zákazu vyňata některá letadla TAAG Angola Airlines (zejména pět letadel typu Boeing 777), u Gabonu jsou ze zákazu vyňata některá letadla společností Gabon Airlines a Air Affaires Gabon (seznam zde uvádí také společnost Afrijet se sídlem v Nigerii, jejíž všechny lety jsou však zastaveny), u Komorských ostrovů se zákaz netýká jediného letadla (český L-410 Turbolet) společnosti Comores Air Services, u Ghany platí zákaz pro společnost Meridian Airways a u Madagaskaru jsou povolena některá letadla společnosti Air Madagascar.

Evropská komise v úvodu svého rozhodnutí konstatuje, že bezpečnostní standardy v Evropě patří mezi nejlepší na světě a dodává: „Zatímco Evropská unie a její členské státy pracují s bezpečnostními orgány v jiných zemích na zvýšení bezpečnostních standardů po celém světě, stále ještě jsou některé letecké společnosti působící v podmínkách neodpovídajících základní úrovni bezpečnosti.“ Proto se komise rozhodla zakázat provoz leteckých společností, u nichž bylo shledáno, že jejich pohyb v evropském vzdušném prostoru není bezpečný. Jak Evropská komise uvádí, účelem zákazu je „dále zlepšovat bezpečnost“ letecké dopravy v Evropě.

Komise rovněž upozorňuje, že příslušné orgány členských států nemají možnost kontrolovat bezpečnostní úroveň všech letadel přistávajících na letištích v EU, takže „skutečnost, že některá společnost není zařazena na seznam Evropské unie, neznamená automaticky, že vyhovuje odpovídajícím bezpečnostním standardům“.

Kromě uvedených zemí se zákaz provozu letadel v prostoru Evropské unie týká všech nebo některých společností registrovaných v Afghánistánu, Hondurasu, Indonésii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, na Filipínách, v Surinamu a Venezuele, částečný zákaz pak Íránu a Severní Koreje.

U většiny afrických společností, jichž se zákaz či omezení týkají, není pravděpodobné, že by s nimi čeští cestující přišli do styku. Obecně ovšem platí, že u malých a málo známých aerolinií je vhodné se předem informovat o jejich bezpečnostní úrovni.

(mk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info