• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Přitažlivé africké turistické destinace se představily v Praze


Přitažlivé africké turistické destinace se představily v Praze

Praha – Výkvět turistických destinací subsaharské Afriky se prezentoval 12. března v Praze na pracovním setkání českých odborníků cestovního ruchu a novinářů s představiteli příjezdové turistiky z východu a jihu Afriky.

Na workshopu, který se konal v kongresovém sále hotelu Ambassador, byli přítomni zástupci cestovních kanceláří z Etiopie, Botswany, Jižní Afriky (JAR), Keni, Malawi, Mosambiku, Namibie, Seychel, Tanzanie, Ugandy, Zambie, Zanzibaru a Zimbabwe, kromě nich pak představitelé jihoafrického velvyslanectví včetně nové velvyslankyně paní Franki Verwey a zástupce letecké společnosti South African Airways.

Jde vesměs o země, které patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím v subsaharské Africe. Mohou nabídnout jedinečné přírodní krásy, většinou s důrazem na safari, výpravy za africkými divokými zvířaty, některé pak (Jižní Afrika, Keňa, Seychely a Zanzibar) také pobyty u teplého Indického oceánu. Navíc jsou to země relativně bezpečné, nad nimiž se většinou nevznáší varovný vykřičník vnitřních politických či náboženských bojů.

V posledních měsících se nicméně i zde, konkrétně na Zanzibaru a v Keni, tedy v zemích turisticky velmi oblíbených, vyskytly násilné projevy, jaké mohou turistiku vážně poškodit.

U Zanzibaru je k vysvětlení důležité připomenout jeho složité dějiny. Tato poloautonomní součást Tanzanie je v dané oblasti jedinou převážně muslimskou zemí. Má neobyčejně bohaté dějiny, v nichž se mísí kulturní a demografické vlivy svahilské, perské, arabské (ománské), portugalské a britské. Po portugalské nadvládě byl Zanzibar v letech 1698 až 1856 součástí Ománského sultanátu a pod vládou sultánů ománského původu zůstal i nadále včetně období britského protektorátu v letech 1890–1963. Město Zanzibar bylo v devatenáctém století nejdůležitějším městem východní Afriky. Poslední sultán Džamšíd bin ‘Abdulláh Ál Sa‘íd  byl svržen komunistickým převratem v lednu 1964, pouhý měsíc po vyhlášení nezávislosti Zanzibaru, a země byla prohlášena Lidovou republikou Zanzibaru a Pemby. Již v dubnu téhož roku se však Zanzibar spojil s Tanganikou a nový státní útvar přijal název Sjednocená republika Tanzanie. Zanzibar však zůstal ovlivňován komunistickou ideologií a cizí návštěvníci dlouho nebyli vítáni. Teprve koncem osmdesátých let se situace změnila a Zanzibar se začal vyvíjet v atraktivní turistickou destinaci. Dnes má Zanzibar rozvinutý turistický průmysl a jeho pláže i památky z bohaté minulosti lákají turisty z celého světa. Rychle se rozvíjí turistická infrastruktura a podstatných změn doznalo i zanzibarské letiště, ještě v šedesátých letech schopné přijímat jen nejmenší dopravní letadla.

V roce 2012 se Zanzibaru několikrát dostalo kritické publicity vinou protikřesťanského násilí, jehož se dopouštěli muslimští radikálové. Tyto události nebyly v souladu se zásadami umírněného islámu, který Zanzibar převzal z Ománu. Původci nepokojů byli příslušníci islámské skupiny Uamsho (Probuzení), požadující úplnou autonomii zanzibarských ostrovů v rámci Tanzanie. Představitelé zanzibarské turistiky přítomní na pražském setkání nás však ujistili, že Zanzibar zůstává i nadále zcela bezpečnou destinací a že tyto výstřelky nijak neovlivnily cestovní ruch na ostrově, jehož pláže a historické památky lákají každoročně tisíce turistů.

Zanzibarské osobnosti a firmy zainteresované na cestovním ruchu si další rozvoj turistiky slibují od dokončení druhého terminálu zanzibarského letiště, který nyní staví čínská firma a má být dokončen ještě letos, i když o dodržení termínu se vyslovují pochybnosti. Terminál za více než 70 milionů dolarů zvýší kapacitu letiště na 1,5 milionu cestujících ročně. Dosavadní terminál přestává cestovnímu ruchu na Zanzibaru stačit. Technické vybavení letiště zvládá letadla Airbus 320 či Boeing 737. Letiště nyní přijímá hlavně regionální spoje a charterové lety (většinou sezonní) z Evropy a jednou týdně z Jižní Afriky; z klasických dopravců sem na pravidelných linkách létají Oman Air z Maskatu a Ethiopian Airlines z Addis Abeby. Po dokončení druhého terminálu má pravidelné lety na Zanzibar zavést společnost Emirates z Dubaje, od čehož si turistický sektor slibuje podstatný vzestup cestovního ruchu, mezi jiným i z Evropy včetně Česka. Jak prohlásil zdroj citovaný turistickým serverem eTurboNews, Zanzibar si přeje více přímých charterových letů z Evropy a také více pravidelných spojů velkých leteckých společností. Nejnovějším příspěvkem k posílení zanzibarské turistiky jsou od letošního března přímé lety jihoafrické nízkonákladové společnosti Mango Airlines (pobočka South African Airways) z Johannesburgu na Zanzibar.

Turistika je pro Zanzibar životně důležitá. Přispívá 27 procent k hrubému domácímu produktu a zajišťuje zemi více než 80 procent devizových příjmů.

Také Keňa se v poslední době potýká s problémy. Příjmy v turistickém sektoru se v roce 2012 snížily proti předchozímu roku o 2 procenta a dosáhly 1,11 miliardy dolarů. Do Keni přijelo loni 1,23 milionu návštěvníků, o 2,3 procenta méně než v roce 2011. Z velkých zdrojových trhů keňské turistiky zaznamenaly v loňském roce růst jen Spojené státy, odkud do Keni přicestovalo 123 905 návštěvníků, o 3,6 procenta více než v roce 2011, zatímco příjezdy z Velké Británie, která je v keňské turistice na prvním místě, se snížily o 8,5 procenta na 185 976 návštěvníků.

Na cestovní ruch nepříznivě působí napjaté politické prostředí, nejistota v pobřežní oblasti zvyšovaná útoky islámských teroristů, pytláctví v národních parcích a rezervacích, hospodářská krize v Evropě a také – jak si stěžují představitelé turistického sektoru – nedostatečné finanční prostředky věnované vládou na rozvoj turistiky.

Politické napětí pokleslo po prezidentských volbách, jež proběhly letos v březnu bez incidentů, i když zvolený prezident Uhuru Kenyatta (syn prvního keňského prezidenta Joma Kenyatty) zvítězil těsnou většinou 50,51 procenta hlasů.

Naproti tomu jako riziko jsou vnímáni militantní islamisté, hlavně příslušníci skupiny Al Shabaab (Aš-Šabáb) ze sousedního Somálska. Jejich teroristické útoky jsou sice sporadické, ale pro cestovní ruch mohou přesto mít vážné důsledky; představitelé turistického sektoru proto požadují, aby vláda energicky zakročila, má-li sektor opět růst. Nižší obsazenost pobřežních hotelů, zvláště v oblastech Lamu a Malindi, kde došlo k útokům na italské turisty, je toho dokladem.

Kromě somálských teroristů se na keňském pobřeží aktivizuje Mombaská republikánská rada (Mombasa Republican Council – MRC). Jde o nátlakovou skupinu, která se pod heslem „Pwani si Kenya“ (svahilsky „Pobřeží není Keňa“) domáhá odtržení východní části Keni a vytvoření samostatného státu. MRC požaduje pruh o šířce 300 kilometrů podél celého keňského pobřeží od hranic Somálska až k hranicím Tanzanie v délce 536 kilometrů, tedy více než čtvrtinu keňského území s centrem v Mombase. V pobřežní oblasti žije většina keňských muslimů, ale MRC tvrdí, že má podporu muslimů i křesťanů. Organizace vznikla v roce 1999, činnost však začala vyvíjet až v roce 2008. Požadavky MRC zřejmě teď nemají naději na úspěch, ale jejich prosazování může být destabilizujícím prvkem.

Podle informovaných zdrojů v Nairobi požádal Keňský výbor pro turistiku (KTB) o 500 milionů keňských šilinků (cca 5,87 milionu dolarů) na financování série kroků směřujících k obnovení důvěry turistických trhů vůči Keni po klidném průběhu voleb. KTB uvedl, že nové zdrojové trhy (Blízký východ, Čína, Indie a další) se vyvíjejí úspěšně, ale současná kapacita leteckých spojů je nedostatečná. Kromě toho je třeba zapracovat i na tradičních trzích v Evropě a Americe, které by se měly dostat na předchozí úroveň a dále růst. Požaduje se rovněž jmenování schopného ministra turistiky, jakým byl Najib Balala, který byl v březnu 2012 z neobjasněných důvodů odvolán navzdory výborným výsledkům své práce.

Nedostatku letecké kapacity by měl odpomoci zejména rychle vzrůstající počet leteckých spojů, jež do Keni a do Afriky vůbec zavádějí blízkovýchodní letecké společnosti; díky nim se Istanbul, Dubaj, Abú Zabí a Dauha staly důležitými přestupními uzly v letecké dopravě mezi Evropou, jižní a východní Asií na jedné straně a Afrikou na straně druhé a jejich význam stále roste. Také Kenya Airways zavádí v mezích své kapacity nové přímé spoje na Dálný východ.

Generální ředitel KTB Ndegwa Muriithi vyjádřil přesvědčení, že rok 2013 přinese v turistice růst a výsledky budou lepší než v úspěšném roce 2011.  

České turisty bude zajímat, že České aerolinie ve spolupráci s Etihad Airways připravily od června výhodné letecké spojení do Nairobi přes Abú Zabí (Abu Dhabi). Jak prohlásila pro časopis TTG Sylva Santarová, ředitelka společnosti TMR International zastupující v Česku Keňský výbor pro turistiku, do Nairobi lze z Prahy výhodně cestovat i s řadou velkých evropských leteckých společností, přičemž doba strávená na cestě i s přestupem je v některých případech nižší než deset hodin.

Pražské prezentace využilo také jihoafrické velvyslanectví v Praze, které tak po dlouhé přestávce navázalo na tradici turistické propagace své země pro českou veřejnost. Jižní Afrika je stabilní a bezpečná turistická destinace, která patří k nejatraktivnějším na světě. Bylo to právě jihoafrické velvyslanectví v Praze, které – společně s tehdejší Česko-jihoafrickou společností (ČJS) a jejím měsíčníkem Protea – v devadesátých letech sehrálo průkopnickou úlohu při seznamování československé a později české veřejnosti s turistickým potenciálem Jižní Afriky, jež tehdy byla v této zemi jako cíl prázdninových cest prakticky neznámá. Patřily sem prezentace pro české cestovní kanceláře a média, vydávání reprezentačních publikací o Jižní Africe v češtině, expozice jihoafrického velvyslanectví na pražském veletrhu Holiday World i pravidelná pozornost věnovaná turistice v Proteji. Úloha zastupitelského úřadu byla (a zůstává) tím závažnější, že jihoafrické oficiální turistické instituce se ve své propagační činnosti dlouhodobě soustřeďují jen na ty státy, odkud do Jižní Afriky trvale přijíždějí vysoké počty turistů, nebo které považují za zvlášť velké nové potenciální zdrojové trhy, jako jsou Arabský poloostrov, Čína, Indie či Rusko.

Na workshopu nebyl zastoupen Mauricius a zejména chyběla Rwanda, z níž se za významné vládní podpory stává lákavá turistická destinace a která je zatím v Česku málo známá.

(zjk)


Související zprávy:
Africké země se zajímají o český turistický trh
Keňa je lákavý cíl pro turisty i investory
Keňa představila Česku svůj turistický potenciál – a víno
Keňa – program diverzifikace turistických trhů
Zdařilá prezentace jihoafrické turistiky v Praze
Rwanda – lákavá turistická destinace
Žaloba proti existenci Tanzanie

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info