• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Největší letadlo světa v Praze


Největší letadlo světa v Praze

Praha – Návštěvou obřího airbusu A380 v Praze oslavila letecká společnost Emirates 1. července páté výročí své úspěšné linky spojující Dubaj a Prahu. Společnost nasadila toto největší osobní dopravní letadlo světa jednorázově na svou každodenní linku EK139/140.

AirbusLetadlo A380 právě dosedlo na přistávací dráhu 06 pražského letiště.
Foto © Best Communications

Po přistání na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni uvítala letadlo vodní slavobrána a během celého svého více než tříhodinového pobytu bylo předmětem nevšední pozornosti. Novináři a letečtí spotteři (fotografové snímkující a natáčející letadla) měli – díky české agentuře Best Communications, která oslavy výročí zajišťovala – příležitost sledovat přistání v bezprostřední blízkosti přistávací dráhy a prohlédnout si letadlo zblízka i při parkování na výstupním a nástupním stanovišti upraveném pro přijímání dvoupatrových letadel.

P1040314Uvítání vodní slavobránou
Foto © Marie Kubešová

Tak jako ostatní letadla Emirates má A380 bílý trup a na svislé ocasní ploše barvy Spojených arabských emirátů – červenou, zelenou, bílou a černou. Na trupu je zlatým písmem napsán název společnosti v arabštině (al-Imárát) a v angličtině. Arabský název, tentokrát v kaligrafickém provedení, je umístěn také na motorech a na wingletech, jimiž jsou opatřeny konce křídel. Anglický název Emirates je napsán ve výrazné úpravě na červeném poli i na spodní části trupu.

Letadlo je výjimečné i luxusem první a business třídy a také komfortem ekonomické třídy, které díky svým rozměrům a technickému vybavení může nabídnout.

Airbus A380 byl při letu do Prahy i z Prahy prakticky plně obsazen více než pěti stovkami cestujících, což je v trojtřídní konfiguraci téměř maximum. (V jednotřídní konfiguraci, kterou společnost Emirates nepoužívá, může letadlo pojmout téměř 900 cestujících.)

Společnost Emirates je daleko největším uživatelem typu A380. Podle posledních informací má v červenci 2015 v provozu 64 letadel tohoto typu z celkového počtu 167, která dnes na světě létají celkem u třinácti společností, a má objednáno dalších 76, takže celkový počet dosáhne 140 letadel, ale uvažuje se o dalších objednávkách.

P1040348Takový pohled se naskytne málokomu.
Foto © Marie Kubešová

Emirates je největší letecká společnost na Blízkém a Středním východě, provozuje přes 3 300 letů týdně do 144 měst v 78 zemích. Většinu jejích letadel tvoří typ Boeing 777, celkem 132 kromě nákladních, a s tímto typem také běžně provozuje svou linku mezi Dubají a Prahou. Dále má menší počty airbusů A330 (19 letadel) a A340 (5 letadel). Její flotilu na pravidelných linkách tak tvoří jen širokotrupá, dvojuličková letadla. S typem A380 začala létat 1. srpna 2008 jako druhá na světě (prvním provozovatelem se staly o necelý rok dříve Singapore Airlines), a to na každodenní lince z Dubaje do New Yorku.

Nad českým územím nebo v jeho těsné blízkosti vedou koridory, jimiž denně prolétají desítky airbusů A-380, většinou patřících právě společnosti Emirates, která v Evropě létá s typem A380 několikrát denně z Dubaje do Londýna (letiště Heathrow a Gatwick), dále mezi jiným do Manchesteru, Paříže, Amsterodamu, Frankfurtu, Mnichova, Düsseldorfu, Říma, Milána, Curychu, Kodaně, Madridu a Barcelony. Nejčastějšími cíli společností provozujících A380 jsou v Evropě letiště Londýn-Heathrow, Paříž-Charles de Gaulle a Frankfurt, v Africe se tato letadla objevují na spojích z Evropy do Johannesburgu (JAR) a do Abidjanu (Pobřeží slonoviny).

Po evropském nebi pak přelétávají také spoje Emirates do New Yorku, San Francisca, Houstonu, Dallasu, Los Angeles či Toronta. Lety Emirates do Ameriky patří celosvětově k nejdelším komerčním letům na světě bez mezipřistání, například linka Dubaj–Los Angeles měří 13 400 kilometrů. Na druhé straně provozuje společnost Emirates také vůbec nejkratší pravidelnou linku A380, a to mezi Dubají a Kuvajtem – 861 kilometrů. Na Dálný východ a do Austrálie míří z Dubaje 11 tras A380 a celkem nasazuje společnost Emirates tato letadla pravidelně do 34 destinací.

Druhý největší provozovatel letadel A380, Singapore Airlines, jich má nyní 19 a dalších pět má objednáno. Ostatními uživateli jsou Qantas (Austrálie), Air France, British Airways, Lufthansa, Korean Air, Asiana Airlines (Jižní Korea), China Southern Airlines, Malaysia Airlines, Thai Airways, Qatar Airways a Etihad Airways (Spojené arabské emiráty).

Zatímco 1. července šlo o první plánovaný přílet A380 společnosti Emirates do Prahy, neplánovaně přistálo v Praze v listopadu 2012 při letu z Dubaje do Amsterodamu kvůli kolapsu jedné z cestujících. Kromě toho představila tento typ v Praze v říjnu 2011 německá Lufthansa a později, v březnu 2014, nasadila A380 společnost Korean Air, když jednorázově potřebovala vyšší kapacitu na letu z Prahy do Soulu. Letoun A380 tedy v Praze nyní přistál po čtvrté. Vzhledem k úspěšnosti linky mezi Dubají a Prahou, rostoucímu počtu českých turistů směřujících do SAE a dodávkám dalších třistaosmdesátek lze předpokládat, že Emirates časem nasadí tento typ i na pravidelný provoz pražské linky.

P1040359V Praze se letadlo zdrželo přes tři hodiny.
Foto © Marie Kubešová

Airbus A380 má rozpětí křídel 79,75 metru, délku 72,73 metru a je 24,45 metru vysoké. Přestože jde o největší osobní letadlo na světě, paradoxně není nejdelší. Tento primát má Airbus A340-600, který je 75,36 metru dlouhý – do nástupu A380 největší letadlo z rodiny airbusů. Cena A380 činí v přepočtu kolem 10 miliard korun.

Z letadel, která jsou nyní v provozu, je o něco větší než A380 pouze ruský (původně sovětský) šestimotorový nákladní letoun Antonov An-225 Mrija (název znamená v ukrajinštině „sen“), který existuje jen v jediném exempláři.
(zjk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info