• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Kvalita leteckých společností se podstatně nemění


Letecká doprava

Kvalita leteckých společností se podstatně nemění

Londýn - Nejlepší leteckou společností v arabské oblasti zůstávají i nadále Qatar Airways, v Africe pak South African Airways.

Tohoto hodnocení se jim v listopadu 2008 dostává od renomované britské společnosti Skytrax, která je vedoucí světovou organizací pro průzkum a hodnocení komerčních aerolinií.

Qatar Airways se řadí do elitní skupiny šesti leteckých společností celkově hodnocených jako pětihvězdičkové. Kromě Qatar Airways to jsou Asiana Airlines (Jižní Korea), Cathay Pacific Airways (Hongkong), Malaysia Airlines, Singapore Airlines a nově i Kingfisher Airlines (Indie). Z letových tříd se v Qatar Airways nejvýše hodnotí první a business třída na dálkových tratích, zatímco třída economy na dálkových tratích a obě třídy na regionálních tratích jsou hodnoceny čtyřmi hvězdičkami, podobně jako u většiny ostatních pětihvězdičkových aerolinií.

South African Airways si jako jediná africká společnost udržují čtyřhvězdičkovou kvalitu, přestože proti loňsku si poněkud pohoršily, neboť jejich business třída již není hodnocena pěti hvězdičkami a třída economy má tři hvězdičky. Je to zřejmě způsobeno úsporami, k nimž South African Airways sahají kvůli nepříznivým hospodářským výsledkům.

Mezi arabskými aeroliniemi se ve čtyřhvězdičkové kategorii umístily Emirates Airline (Spojené arabské emiráty), Etihad Airways (Abú Zabí) a Gulf Air (Bahrajn, economy třída 3*).

Stejně jako celosvětově, i v africkém a arabském prostoru je převážná část leteckých společností hodnocena třemi hvězdičkami. Jsou to: Air Austral (Réunion, třída premium economy 4*), Air Malta, Air Mauritius, Air Namibia, Air Seychelles, Egyptair (business třída na krátkých tratích a economy třída na dlouhých tratích 4*), Ethiopian Airlines (business třída na krátkých tratích 4*), Kenya Airways, Kuwait Airways, Middle East Airlines (Libanon, business třída 4*), Oman Air, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines (economy třída 4*), TACV Cabo Verde Airlines, Tunisair, Virgin Nigeria Airways (business třída 4*).

V téže tříhvězdičkové kategorii jsou zařazeny i České aerolinie, ačkoli jejich business třída je hodnocena jen dvěma hvězdičkami.

Ve dvouhvězdičkové kategorii jsou Air Algérie (business třída 3*), Air Malawi (business třída 3*), Air Sénégal International, Air Zimbabwe (economy třída 3*), Bellview Airlines (Nigerie, business třída 3*), Ghana International Airlines (business třída 3*), Sudan Airways (economy třída 3*), Syrian Arab Airlines, TAAG Angola Airlines, Yemenia Yemen Airways (první třída 3*).

Na africkém kontinentu působí celá řada dalších leteckých společností, které Skytrax v současné době nehodnotí. Jsou mezi nimi Libyan Airlines, Afriqiah Airways (Libye), Air Botswana, Air Burkina, Hewa Bora Airways (DR Kongo), Air Ivoire (Pobřeží slonoviny), Daallo Airlines (Džibuti), Afrinat (Gambie), Ghana International Airlines, Eritrean Airlines, Airkenya Express, African Express Airways (Keňa), Air Madagascar, LAM - Linhas Aéreas de Moçambique, Chanchangi Airlines (Nigerie), South African Express, Airlink (JAR), Comair (JAR), Air Tanzania, Precision Air (Tanzanie), Zambian Airways a další. Tyto letecké společnosti obvykle zajišťují vnitrostátní a regionální dopravu, některé mají spoje do Londýna či Paříže.

Z nízkonákladových společností jsou Air Arabia (Šardža) a Jazeera Airways (Kuvajt) hodnoceny třemi hvězdičkami. Hodnocení jiných nízkonákladových aerolinií, působících např. v JAR a Maroku, Skytrax neuvádí.

Hlavní evropské letecké společnosti, které provozují linky do arabských a afrických zemí, jsou hodnoceny takto: British Airways 4*, Air France 4*, Lufthansa 4*, Swiss International Air Lines 4*, Austrian Airlines 4*, Alitalia 3*, Brussels Airlines 3*, KLM 3*, Iberia Airlines 3*, TAP Portugal 3*, Aeroflot 3*.

Společnost Skytrax, založená v roce 1989, hodnotí letecké společnosti na celém světě a zařazuje je podle kvality služeb do kategorií od jedné do pěti hvězdiček, podobně jako jsou kategorizovány hotely. Pro hodnocení jsou stanovena přesná a podrobná kritéria, která pokrývají úroveň služeb před odletem, během letu i po příletu.

Skytrax zpravidla nehodnotí letecké společnosti zabývající se jen charterovou dopravou, takže řadu dopravců, s nimiž létají čeští turisté na dovolenou do Afriky a na Střední východ, ve svých přehledech neuvádí.

Na druhé straně Evropská unie vydala v říjnu 2006 černou listinu 92 malých leteckých společností registrovaných převážně v Africe, hlavně v Demokratické republice Kongo, Rovníkové Guineji a Sierra Leone, dále též ve Rwandě, Svazijsku, Liberii a na Komorských ostrovech, pro které platí úplný zákaz činnosti v zemích EU. Pro provoz několika dalších společností platí omezující předpisy. Vedle toho vydaly některé země Evropské unie jako Velká Británie, Francie a Belgie vlastní seznamy nežádoucích aerolinií, opět z velké části registrovaných v Africe.

Společnosti, jichž se tyto předpisy týkají, jsou vesměs malé a jejich činnost je omezená. Není pravděpodobné, že by s nimi čeští cestující přišli do styku, i když obecně platí, že u malých a neznámých aerolinií je na místě se předem informovat o jejich bezpečnostní úrovni.

(jš)


Související zprávy:
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info