• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Úbytek turistů přináší finanční ztráty


Mauritánie

Úbytek turistů přináší finanční ztráty

Nouakchott - Mauritánie čelí finančním ztrátám v důsledku tří ozbrojených útoků, které se odehrály od prosince 2007 do února 2008.

Pouze jeden z útoků byl namířen proti turistům - 24. prosince 2007 byli zavražděni čtyři francouzští turisté u města Aleg v jižní Mauritánii, poblíž hranic se Senegalem. Dalším bylo zabití tří mauritánských důstojníků na severovýchodě země a posléze kulometný útok poblíž izraelského velvyslanectví v Nouakchottu, při němž byli tři lidé zraněni.

Očekávali jsme letos 15 000 turistů, ale stěží jich přijede 6 000," prohlásil mauritánský ministr turistiky Ba Madine. „Vláda se snaží zjistit, co s touto krizí dělat." V minulých letech přijíždělo do Mauritánie až 60 000 turistů ročně.

Jedním z důsledků útoků bylo i rozhodnutí zrušit letošní ročník rallye Paříž-Dakar, jejíž velká část obvykle vedla po mauritánském území. Závod se do Afriky zřejmě nevrátí ani v roce 2009, kdy se má konat v Argentině a Chile. V roce 2007 přitom přivezli návštěvníci do Mauritánie 42,7 milionu dolarů, což tvoři asi čtyři procenta jejího ročního rozpočtu.

Rozvíjení turistiky je jednou z priorit mauritánské vládní politiky a lze tedy předpokládat, že vláda učiní vše, aby se cestovní ruch vrátil do normálních kolejí. Ministerstvo turistiky uspořádá v květnu v Paříži Týden mauritánské turistiky. Francouzi tvoří hlavní podíl turistů přijíždějících do Mauritánie a cílem je rozptýlit jejich obavy.

Francouz Christian Neuville, který trvale žije v Mauritánii, prohlásil, že od roku 1974 se v této zemi nikdy nesetkal s problémy. „Je to mírumilovná země... Turisté se musí přestat bát a brzy se vrátit," dodal. Mauritánci jsou ostatně známí svou pohostinností.

Celkové finanční ztráty z nedávných násilných událostí ještě nejsou vyčísleny, říká Sall Seydou, guvernér oblasti Adrar (Adrár), zaujímající velkou část centrální Mauritánie, kde je cestovní ruch největším zdrojem příjmů. V zájmu uklidnění situace regionální správa vysílá do ulic více policistů a na hlavních silnicích zřizuje zátarasy. „Naším nejlepším argumentem je zajistit, že se takové události nebudou opakovat," řekl Seydou agentuře IRIN.

Velkou část turistů v Mauritánii nejvíce přitahují právě pouště v oblasti Adrar, které dokonale odpovídají představám o Sahaře: nekonečné duny a kamenité pouštní dlažby s kopci stolového tvaru. Dostat se tam není obtížné, v zimním období létají z Francie do Ataru (Atár), hlavního centra oblasti, charterové spoje a turistické agentury nabízející i průvodcovské služby jsou snadno dostupné.

Atar patří z turistického hlediska k hlavním vstupním branám do Mauritánie a je příhodným východiskem k návštěvě starých maurských měst Chinguitti (Šinqít) a Ouadane (Wadán - obě jsou zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO), která bývala důležitými opevněnými centry transsaharského obchodu a zastávkami na karavanních cestách zejména z Maroka do Senegalu a Mali.

Dalším velkým turistickým cílem v Mauritánii je národní park Banc d'Arguin (rovněž na seznamu UNESCO) při atlantickém pobřeží mezi městy Nouakchott a Nouadhibou. Park nabízí jedinečné příležitosti k pozorování milionů tažných ptáků a patří v tomto ohledu ke světové špičce. Je znám i svými dunami, které končí až v moři.

Království Lesotho tvoří malou nezávislou enklávu obklopenou ze všech stran územím Jihoafrické republiky. Má rozlohu kolem 30 000 čtverečních kilometrů a leží na jižní polokouli zhruba na stejné zeměpisné šířce jako jižní Středomoří na polokouli severní.

(irin, in, mk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info