• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Pouštní království láká turisty


Saúdská Arábie

Pouštní království láká turisty

Rijád - Zákaz fotografování byl zrušen v Saúdské Arábii, takže turisté mohou od roku 2006 fotografovat na veřejně přístupných místech například architektonické památky, turistické zajímavosti, obchodní centra a dokonce i vládní budovy, pokud nejsou označeny zákazem fotografování.

Toto rozhodnutí je součástí snahy saúdských úřadů přivést do země více nemuslimských turistů a podílet se tak na turistické konjunktuře, kterou prožívá většina zemí Arabského poloostrova.

Ani nadále se však nesmějí pořizovat snímky soukromého majetku a jednotlivců. To se týká i například královských paláců, které jsou soukromým vlastnictvím, takže je nelze fotografovat bez povolení.

Turistům slibuje Saúdská Arábie „zážitek, který se dotkne vašich duší a myslí", a dokonce i noční život. Jak řekl předseda saúdské Nejvyšší rady pro turistiku princ Sultán ibn Salmán, „nemáme co skrývat, otevřeme se, aby se svět mohl přesvědčit". Připomněl však, že pojem „noční život" v Saúdské Arábii znamená spíše zdraví prospěšné rodinné aktivity než to, co se jím rozumí na Západě. Princ Sultán také slíbil vystavení víz do 24 hodin.

Omezením pro nemuslimské turisty je skutečnost, že mohou přijíždět do Saúdské Arábie pouze prostřednictvím cestovních kanceláří s řádnou licencí. Pro nemuslimy zůstanou uzavřeny i Mekka a Medína, dvě svatá města islámu, který se právě na území dnešní Saúdské Arábie v 7. století zrodil.

Smyslem plánu nicméně je dodat Saúdské Arábii, považované namnoze za xenofobní a nevlídné místo, přívětivější tvář. Země má významný podíl mladé populace, která touží podílet se na výhodách globalizace. Princ Sultán řekl, že do roku 2020 by Saúdská Arábie chtěla vítat ročně 1,5 milionu turistů, samozřejmě nepočítaje v to miliony muslimů, kteří do této země míří na hadždž, výroční pouť do Mekky, a také na takzvanou malou pouť zvanou ‘umra. Do roku 2020 by příjmy z turistiky měly zajišťovat 18 procent hrubého domácího produktu, což je v zemi, která je největším světovým producentem a vývozcem ropy, velmi ctižádostivý cíl.

Saúdská Arábie chce, aby ji navštěvovali zámožní a nároční turisté, kteří by tam hledali hlavně zážitky z arabské kultury a tradic. Může nabídnout četné barvité oázy, hornaté kraje, potápění při pobřeží Rudého moře s jeho korálovými útesy a poznání přístavního města Džiddy s jejími četnými trhy. Za velmi atraktivní považuje Saúdská Arábie turistická dobrodružství v nekonvenčních prostředích pouště či skalnatých hor.

Nutnost cestovat do Saúdské Arábie s cestovními kancelářemi je vzhledem k bezpečnostním rizikům v této zemi bezpochyby na místě, neboť lze předpokládat, že při řádně organizovaných zájezdech bude bezpečnosti návštěvníků věnována patřičná pozornost.

(img, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info