• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Vražda zasáhla jihoafrickou turistiku


Jihoafrická republika

Vražda zasáhla jihoafrickou turistiku

Durban - Legendární osobnost jihoafrického cestovního ruchu David Rattray byl 26. ledna 2007 zavražděn ve svém domě nedaleko města Dundee v provincii KwaZulu-Natal.

U Rattrayova domu se objevila skupina šesti mužů, z nichž jeden vstoupil dovnitř a Rattraye zastřelil. Útočníci, kteří původně chtěli dům vyloupit, po vraždě uprchli s prázdnýma rukama.

Pachatel, 23letý Fethe Nkwanyana, byl dopaden po čtyřech dnech a 5. února ho soud v Pietermaritzburgu odsoudil k 25 letům vězení s možností podmínečného propuštění po 18 letech.

Rattray, narozený roku 1958 v Johannesburgu, byl průkopníkem turistického poznávání starých jihoafrických bojišť a uvedl bojiště v provincii KwaZulu-Natal a Zuluské království vůbec na mapu mezinárodní turistiky. Byl mezinárodně uznávaným historikem a znalcem bojů mezi Brity a Zuluy z 19. století, zuluské kultury a ústně tradovaných tradic, o jejichž zachování v současném světě usiloval. Byl vynikajícím vypravěčem a proslavil se i jako představitel „vypravěčské turistiky", který účastníky svých výprav vždy podrobně a v širokých souvislostech zasvěcoval do historických a kulturních souvislostí. V roce 1998 byl zvolen členem britské Královské zeměpisné společnosti a byl osobním přítelem britského následníka trůnu prince Charlese. Rattray miloval Jižní Afriku a věřil v její budoucnost.

Zavražděný byl majitelem malého luxusního safari hotelu Fugitives' Drift Lodge uprostřed přírodní rezervace Fugitives' Drift. Hotel je základnou k výpravám na bojiště britsko-zuluské války z roku 1879, zejména na bojiště bitev u vrchu Isandlwana a u misijní stanice Rorke's Drift. Bitva u Isandlwany, v níž byla britská vojska na hlavu poražena, byla jednou z nejhorších vojenských porážek Velké Británie. Fugitives' Drift Lodge však organizuje cesty po všech bojištích britsko-zuluské války z roku 1879 a anglo-búrské války z let 1899-1902, která v této oblasti leží.

Jak prohlásil historik Kingsley Holgate, je tragické, že člověk, který zasvětil svůj život uchování zuluské kultury, přišel o život rukou Zuluů.

Rattrayova pohřbu se zúčastnili mezi jinými Sbu Ndebele, předseda provinční vlády, a Mangosuthu Buthelezi, předseda Strany svobody Inkatha.

Vražda Davida Rattraye znovu oživila veřejnou diskusi o vysoké míře zločinnosti v Jižní Africe a vyvolává znepokojení nad tím, zda a jak zajistí Jižní Afrika bezpečnost, až bude v roce 2010 hostit mistrovství světa v kopané. Jižní Afrika zápolí se zločinností, která patří k nejvyšším na světě, a tisk i opoziční skupiny obviňují vládu, že nedokázala učinit přítrž rozbujelé násilné trestné činnosti, zejména vraždám, znásilňování a krádežím automobilů.

Generální ředitel státní turistické organizace South African Tourism (SAT) Moeketsi Mosola prohlásil, že představitelé cestovního ruchu usilovně pracují na tom, aby se Jižní Afrika stala pro zahraniční i domácí turisty bezpečným místem. „Takováto událost má velké a otřesné negativní důsledky pro všechny. Každý Jihoafričan musí chápat, že turistika je k prospěchu všem," dodal Mosola.

Mmatati Marobe, generální ředitel Tourism Business Council of South Africa (TBCSA), reprezentující soukromý sektor v turistickém průmyslu, řekl, že jihoafrický cestovní ruch „utrpěl nejen obrovskou osobní ztrátu, ale i mnohem dlouhodobější škodu způsobenou mezinárodním zpravodajstvím o zločinnosti v Jižní Africe, zejména o zločinech proti turistům a turisticky zajímavým místům".

V Jižní Africe je v průměru zavražděno téměř 19 000 lidí ročně. Rattray není jedinou známou osobností, která se stala obětí násilného zločinu. Loni v prosinci byl například ve svém domě v Kapském Městě zavražděn nejvýznamnější jihoafrický divadelní producent Taliep Pietersen. Také nositelka Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerová byla loni ve svém domě na tichém johannesburském předměstí přepadena a oloupena.

(BuaNews, img, in, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info