• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Krize v Zimbabwe je výhodná pro Zambii


Zambie-Zimbabwe

Krize v Zimbabwe je výhodná pro Zambii

Lusaka - Statistiky cestovního ruchu za rok 2005 vykázaly citelný přesun zájmu ze Zimbabwe na Zambii. Vleklá hospodářská a politická krize v Zimbabwe tak přináší prospěch jeho dosud spíše zanedbávanému severnímu sousedovi.

Do Zambie přicestovalo v roce 2005 celkem 650 000 turistů, což je o půl milionu více než v roce 2000. Naproti tomu Zimbabwe, donedávna jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v Africe, zaznamenalo pokles zájmu o 49 procent proti roku 2004.

Nejzřetelněji se tento vývoj projevuje u Viktoriiných vodopádů, jednoho z nejpřitažlivějších světových turistických cílů, který je společný oběma zemím. Tady je postupný přesun zájmu od Zimbabwe k Zambii pozorován již deset let.

Hranice mezi Zambií a Zimbabwe zde vede středem řeky Zambezi a tedy i uprostřed vodopádů. V nedalekém zambijském městě Livingstone v posledních měsících vyrůstají nové hotely, vzniklo tam nové nákupní centrum a prodlužuje se přistávací dráha místního letiště, aby mohlo přijímat velká letadla. To umožní přímé lety z Evropy nebo ze Spojených států bez nutnosti přestupovat v Lusace či Johannesburgu.

Návštěva vodopádů ze zambijské strany má jisté výhody: Vstupné do národního parku je nižší a také ubytování v Livingstonu je levnější. Navíc není problém podívat se na vodopády i ze zimbabwské strany s jednodenní propustkou, která se vydává na hranicích.

Livingstone sám je zajímavé místo. Je nazván po proslulém skotském cestovateli Davidu Livingstonovi (1813-1873), který v roce 1855 jako první Evropan spatřil vodopády Mosi-oa-Tunya („kouř, který hřmí") a přejmenoval je na Viktoriiny. Město Livingstone vzniklo v roce 1905, po dokončení mostu přes Zambezi v oblasti vodopádů, a v letech 1911-1935 bylo hlavním městem britské kolonie Severní Rhodesie (dnešní Zambie). Z té doby pocházejí i stavby v koloniálním stylu lemující hlavní třídu, jež městu dodávají zvláštní půvab. Livingstone má několik muzeí a golfové hřiště.

Po roce 1935 se z Livingstonu postupně stalo na desítky let poklidné město, dnes však znovu překypuje životem a jeho hotely jsou téměř plně obsazeny, zatímco ani nabízené slevy nedokáží zaplnit luxusní hotely na zimbabwské straně vodopádů na více než 30 procent.

Stoupající zájem o zambijskou stranu Viktoriiných vodopádů vyvolává obavy o osud národního parku Mosi-oa-Tunya, který vznikl kolem vodopádů a je jedinou zambijskou lokalitou zapsanou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Přes jeho malou rozlohu 66 čtverečních kilometrů nejsou vodopády jeho jedinou atrakcí, protože na jeho území žijí sloni, buvoli, bílí nosorožci, žirafy, zebry, několik druhů antilop a množství ptactva.

Zápis do seznamu UNESCO je nyní ohrožen rozhodnutím zambijské vlády poskytnout jihoafrické společnosti Legacy Group Holdings 220 hektarů půdy na území parku pro výstavbu hotelů a dalších turistických zařízení. Projekt se má uskutečnit na místě ležícím šest kilometrů od vodopádů proti proudu Zambezi. UNESCO již zambijským úřadům naznačila, že pokud bude na území parku povolena výstavba hotelů, mohl by národní park být vyškrtnut z jejího seznamu, kam byl zařazen v roce 1989.

Zambie může nabídnout turistům nejen Viktoriiny vodopády, ale mnohem více. Země má devatenáct národních parků, z nichž se turistika soustřeďuje hlavně do osmi - Kafue, Kasanka, Lochinvar, Lower Zambezi, Luangwa, Sioma Ngwezi, Sumbu a ovšem Mosi-oa-Tunya. Všechny nabízejí safari za mnoha druhy vzácné africké zvěře a krajinnými krásami a některé navíc i jiné turisticky zajímavé aktivity jako rybolov či pozorování ptactva.

Zájem turistů o Zambii dokládá i potenciál nízkonákladových leteckých společností na lince Johannesburg-Lusaka. Jihoafrická společnost Kulula zvýšila tři měsíce po zahájení provozu na této lince počet svých cestujících o 38 procent, zatímco ceny letenek poklesly o 33 procent. Vzestup ročního počtu turistů na trase Johannesburg-Lusaka jen o 6 300 osob by zvýšil zambijské příjmy z cestovního ruchu o 8,9 milionu dolarů ročně.

Zambijská vláda označila turistický ruch za klíčový sektor pro vytváření pracovních míst a zmírňování chudoby v zemi.

(irin, img, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info