• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Vzácná antilopa přežila válku


Angola

Vzácná antilopa přežila válku

Luanda - Antilopa obrovská, vzácný poddruh antilopy vrané, přežila občanskou válku v Angole. Jejím životním prostředím jsou lesní porosty poblíž vody, v roce 2007 však žije jako endemit pouze v oblasti mezi řekami Cuango a Luangue v severní Angole.

Dlouhou dobu byla tato antilopa všeobecně považována za vyhubenou v důsledku 27leté občanské války v Angole a nejméně dvacet let nebyla nikde pozorována. První zprávy o tom, že přežila, se objevily v roce 2002 a o tři roky později se již podařilo ji vyfotografovat skrytou kamerou v jejím přirozeném prostředí v národním parku Cangandala v provincii Malanje. Její totožnost pak potvrdily i testy DNA.

Antilopa obrovská (Hippotragus niger variani), známá také pod portugalským jménem palanca negra, je velmi plachá a patří k nejkrásnějším antilopám. Samci dosahují váhy až 240 kilogramů a výšky 140 centimetrů, samice jsou o něco menší. Nejvýraznějším rysem antilopy obrovské jsou nádherné, dozadu zahnuté rohy, které u samců dosahují délky 80-16 centimetrů, u samic 60-100 centimetrů. Dospělí samci bývají černé barvy, samice jsou hnědé a obojí mají bílé skvrny kolem očí.

V Angole jsou antilopy obrovské pro svou vznešenost a vzácnost velmi uctívány a považovány za národní symbol. Antilopu obrovskou má ve svém logu národní letecký dopravce TAAG Angola Airlines, objevuje se na angolských bankovkách a je maskotem angolského národního fotbalového mužstva, které má přezdívku Palancas Negras.

Tento poddruh, který přežil desítky let občanské války, nicméně stále zůstává velmi ohrožený. Nebezpečí představují například fanatičtí lovci trofejí a nezodpovědní amatéři, kteří se mohou ze zištných důvodů pokoušet křížit antilopu obrovskou s běžnou antilopou vranou, čímž by se mohla narušit jedinečnost poddruhu. Jeho životní prostředí je navíc nutno chránit před místními obyvateli, kteří kácejí stromy na topivo. Životní prostředí antilopy obrovské je podle odborníků zatím v dobrém stavu, ale množství dřevěného uhlí vyráběného v provincii Malanje roste alarmujícím tempem.

Navíc pouhé měsíce po jejím opětném objevení začali již jihoafričtí obchodníci s volně žijícími zvířaty nabízet antilopu obrovskou zámořským zoologickým zahradám.

(img, in)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info