• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Luxusní hotel u pramenů Nilu


Uganda

Luxusní hotel u pramenů Nilu

Jinja - Nový luxusní hotel u pramenů Nilu bude postaven na základě dohody mezi ugandským městem Jinja a malajským investorem.

Stavba hotelu má začít ještě před setkáním šéfů vlád zemí Commonwealthu, které se uskuteční v listopadu 2007 v ugandském hlavním městě Kampale. Jak řekl Hassan Kimbugwe, vedoucí delegace malajských investorů, pětihvězdičkový hotel The Source of the Nile Resort bude mít sto pokojů. K jeho vybavení bude patřit obchodní galerie, řada rekreačních a sportovních zařízení, osmnáctijamkové golfové hřiště a další komfort.

Hotel přidá městu Jinja nové ubytovací možnosti a kvalitou ubytování a služeb předstihne nedávno renovovaný čtyřhvězdičkový hotel Jinja Nile Resort.

Starosta města Muhamed Kezaala vyslovil naději, že dohoda o stavbě hotelu podnítí v Jinje další investice a přispěje k nebývalému rozvoji města.

Jinja je po hlavním městě Kampale druhé nejdůležitější hospodářské centrum Ugandy. Leží necelých 90 kilometrů severovýchodně od Kampaly při hlavní silniční tepně do Keni - do Nairobi a Mombasy. Rozkládá se na březích Viktoriina jezera, ze kterého v jeho blízkosti vytéká nejdelší africká řeka Nil, který na svém prvním úseku nese název Viktoriin Nil.

O pramenech Nilu se vedou odborné i laické diskuse, neboť Viktoriino jezero napájí řada řek, mezi nimiž Kagera, jako hlavní tok ústící do jezera, bývá prohlašována za zdroj Nilu, jehož údajné prameny se pak kladou ponejvíce do Rwandy.

Nicméně široký proud, kterým řeka vytéká u Jinji z Viktoriina jezera, je všeobecně přijímán za autentický pramen Nilu, takže název nového hotelu, zdůrazňující jeho polohu u pramenů Nilu, je zjevně oprávněný.

Pramen Nilu objevil pro Evropu britský cestovatel John Hanning Speke v roce 1862, kdy město Jinja ještě neexistovalo; to vzniklo až v roce 1907. Právě Speke nazval jezero, jež jako první Evropan nalezl a obeplul, po britské královně Viktorii. Na místě, odkud uviděl proud vytékající z jezera, byla umístěna kamenná pamětní deska s textem: „John Hanning Speke z tohoto místa objevil tento pramen Nilu 28. července 1862." Deska byla ve druhé polovině minulého století roztříštěna a dnes je na Spekeově památníku u pramenů Nilu nová deska s textem: „Tento bod označuje místo, odkud Nil začíná svou dlouhou cestu do Středozemního moře přes střední a severní Ugandu, Súdán a Egypt."

(nv, zjk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info