• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Namibie je perspektivní cíl pro české turisty


Namibie-Česko

Namibie je perspektivní cíl pro české turisty

Praha - Jako „Přátelský úsměv Afriky" se představila Namibijská republika na českém trhu cestovního ruchu a vzbudila živý zájem o bohatou nabídku svého turistického potenciálu.

Prezentaci uspořádal odborný časopis TTG (Travel Trade Gazette) pro státní turistickou organizaci Namibia Tourism Board a leteckou společnost Air Namibia 13. listopadu 2007 v pražském Klubu Lávka. Výborně zorganizovaného setkání se zúčastnilo na sedmdesát zástupců českých cestovních kanceláří a novinářů.

Namibie je známá svými krajinnými kontrasty a dokáže vždy okouzlit své návštěvníky, prohlásila paní Andrea Herma, zástupkyně kanceláře Namibia Tourism Board ve Frankfurtu. Předmětem hrdosti je skutečnost, že 42 procent turistů se do Namibie vrací.

namibie-česko
Andrea Herma (uprostřed) při prezentaci Namibie
Foto TTG

Svou rozlohou přes 825 000 čtverečních kilometrů je Namibie více než desetkrát větší než Česká republika, ale podle posledního sčítání z roku 2001 má 1 826 000 obyvatel (aktuální počet obyvatel se odhaduje přes dva miliony). Hustota zalidnění tedy činí necelé dvě osoby na čtvereční kilometr a je tedy po Mongolsku druhá nejnižší na světě. V zemi žije 13 etnických skupin a používá se 16 jazyků a dialektů.

Namibie je celoroční turistická destinace, zdůraznila Andrea Herma. V létě (od října do dubna) se průměrné teploty přes den pohybují od 20 do 35 stupňů Celsia, ale v některých oblastech bývají zaznamenány i teploty nad 40 stupňů. Nejtepleji je od října do ledna, jde však o suché a tedy lépe snesitelné horko. Naproti tomu v zimě (od května do září) se teploty během dne pohybují v příjemném rozmezí 18-25 stupňů, ovšem v noci nejsou ničím neobvyklým ani mrazíky. Zvláštní klima má pobřeží, kde vlivem Benguelského proudu, přinášejícího chladnou vodu z oblasti Antarktidy, je poměrně stálé rozmezí denních teplot 15-25 stupňů, s častými hustými mlhami. Období dešťů trvá od ledna do dubna, je to však při celkovém ročním srážkovém průměru 50-350 milimetrů relativní pojem. Země má více než 300 slunečných dnů do roka.

Výběr nejvhodnější doby k návštěvě Namibie závisí na tom, jaké konkrétní plány návštěvníci mají. Například pro návštěvy národních parků je nejlepší období od července do listopadu. Pro pěší turistiku, k níž Namibie nabízí také řadu možností, je nejlepší doba od května do září.

Jak uvedla Andrea Herma dále, Namibie nabízí kombinaci dvojího typu turistických zážitků, spojených jednak s pozorováním zvěře, jednak s pouští. Všechny turistické programy jsou dobře organizované a citlivé k účastníkům. O Namibii se dá říci, že je to „Afrika pro začátečníky", dodala.

V Namibii leží jeden ze slavných afrických národních parků - Etosha, proslulý množstvím nejrůznějších afrických savců včetně slonů, nosorožců, lvů a různých antilop, dále ptáků a plazů. Žijí zde, ale nejen zde, i přímorožci (přímorožec jihoafrický, Oryx gazella) kteří jsou národním symbolem Namibie. V parku jsou tři velmi dobře vybavené, nedávno zmodernizované kempy nabízející ubytování a řadu dalších služeb. Lákavou atrakcí jsou noční safari s průvodcem.

Zcela jiný typ krajiny má Caprivi Strip (Capriviho pruh), kuriozní zeměpisný útvar, relikt koloniálního zápolení mezi Velkou Británií a Německem před první světovou válkou. Tímto svěže zeleným cípem namibijského území, protaženým 450 kilometrů na východ, tekou opravdové řeky, jež mají vodu po celý rok, takže oblast je domovem asi 450 živočišných druhů včetně slonů, hrochů a buvolů.

Většinu namibijského území však tvoří pouště. K nejsušším krajům na světě patří poušť Namib, prostírající se podél namibijského pobřeží. Jednou z jejích pozoruhodností jsou v národním parku Namib Naukluft, v pánvi Sossusvlei, až 300 metrů vysoké duny, považované za nejvyšší na světě. Na území této pouště leží i mystické Skeleton Coast (Pobřeží koster), skalnatá a často v mlze zahalená poušť, jejíž pobřeží lemují pozůstatky mnoha ztroskotaných lodí. Poušť Namib je nejstarší pouští světa.

Namibie nabízí svým návštěvníkům různé aktivity na čerstvém vzduchu jako pěší túry, například v kaňonu Fish River, který je druhým největším kaňonem na světě, dále safari na koni, kanoistiku na řece Orange či lákavé výlety balonem. Atlantský oceán je při pobřeží Namibie velmi čistý, ale pro plážovou turistiku nevhodný vinou řady nebezpečí, jež pobřeží skrývá; navíc teplota vody je vinou Benguelského proudu velmi nízká.

Namibie je vděčným cílem i pro folklorní turistiku, při níž se mohou návštěvníci seznámit mezi jiným s národností Herero, dále se Sany („Křováky"), kteří jsou potomky původních obyvatel jihoafrického regionu, či s posledními namibijskými kočovníky kmene Himba. Krásné rukodělné výrobky různých namibijských etnik jsou oblíbenými suvenýry.

Země má pozoruhodnou flóru. Naprostým unikátem je welwitschie podivná (Welwitschia mirabilis), zvláštní prehistorická rostlina, která roste výhradně v poušti Namib a může se dožít i několika tisíc let. V Namibii a Severním Kapsku je domovem jiná pozoruhodnost, „toulcový strom" Aloe dichotoma, z něhož si Sanové vyráběli toulce na šípy. Les těchto vzrostlých keřů lze shlédnout nedaleko Keetmanshoopu v jižní Namibii. Jedinečný je také kalaharský lanýž (Terfezia pfeilii), výborná jedlá houba, blízce příbuzná pouštním lanýžům ze severní Afriky a Blízkého východu a vzdáleně příbuzná evropským lanýžům; vyskytuje se v polopouštních a stepních prostorách Kalahari. Na území pouště Namib, v bezvodé pánvi, stojí mrtvý les akácií, které zahynuly, ale neshnily, protože zde chybí vlhkost.

turistika-dovolená
Welwitschie podivná
Foto plantzafrica.com

Poměrně rozvinutá železniční síť umožňuje v Namibii využívat pro safari i železnice. Báječný zážitek nabízí cesta vlakem Desert Express (Pouštní expres). Do Namibie zajíždějí i jihoafrické luxusní vlaky jako Rovos Rail a Shongololo Express.

V Namibii je stále silně patrný vliv někdejší jednak německé, jednak jihoafrické nadvlády. Země byla od roku 1884 německým protektorátem pod názvem Jihozápadní Afrika a po první světové válce se stala mandátním územím Společnosti národů, které spravovala Jihoafrická unie; ta po druhé světové válce neuznala přechod pravomocí na OSN a zemi anektovala. Nezávislost vyhlásila Namibie 21. března 1990, takže patří k nejmladším státům světa.

Stopy německé nadvlády návštěvníci určitě najdou v hlavním městě Windhoeku i v jiných namibijských městech a dobu německého protektorátu připomínají i četné místní názvy, namibijská kuchyně a také nemalé rozšíření němčiny.

Pro Čechy a Středoevropany vůbec je Namibie příjemná destinace i tím, že před cestou není zapotřebí žádných očkování, i když se doporučuje prevence proti malarii podávaná v tabletkách, a že nemusí překonávat časový posun, neboť časový rozdíl činí po většinu roku jen jednu hodinu. Čeští občané si pro cestu do Namibie musí předem opatřit víza, lze však očekávat, že po vstupu České republiky do schengenského systému nastane časem změna a víza se budou vydávat při vstupu na hranicích, jako je tomu u „starých" členů Evropské unie.

Na prezentaci se představila též letecká společnost Air Namibia jako namibijský národní letecký dopravce. Byla založena v roce 1946 pod názvem South West Air Transport, současný název se datuje od roku 1991. Dnes provozuje dálkové lety mezi Windhoekem a Frankfurtem (pětkrát týdně) a mezi Windhoekem a Londýnem (dvakrát týdně), dále regionální lety z Windhoeku do Johannesburgu, Kapského Města, Luandy (Angola), Maunu (Botswana) a Victoria Falls (Zimbabwe), jakož i řadu vnitrostátních letů.

Pro dálkovou dopravu má Air Namibia dva moderní letouny Airbus A340-300 ve dvoutřídní konfiguraci, jimiž nahradila typ Boeing 747. Regionální a některé vnitrostátní linky zajišťují letouny Boeing 737-200, ostatní vnitrostátní linky pak malé letouny Beechcraft 1900. Společnost projevila zájem o letadla Airbus A319 či A320, jimiž chce na některých regionálních tratích nahradit stárnoucí boeingy.

prezentace-namibie
Sál Klubu Lávka při prezentaci
Foto TTG

Pro dálkové a některé regionální lety používá Air Namibia letiště Hosea Kutako, vzdálené od Windhoeku 45 kilometrů, pro ostatní lety pak menší letiště Eros v těsné blízkosti Windhoeku.

Nově má Air Namibia zastoupení v České republice, které zajišťuje společnost Aviareps Airline Management. Zpáteční letenky z Prahy do Windhoeku a s dalším přestupem do Johannesburgu či Kapského Města nabízí od letošního prosince do března 2008 za lákavou cenu 13 960 Kč (plus letištní poplatky a jiné aktuální přirážky). Do Frankfurtu či Londýna jsou cestující Air Namibia dopravováni z Prahy letadly smluvních partnerů. Cesta s Air Namibia z Frankfurtu do Windhoeku trvá kolem deseti hodin.

Na závěr prezentace v příjemném prostředí Klubu Lávka pozvali hostitelé všechny účastníky na raut. Téma Namibie jako turistické destinace vzbudilo živý zájem, který se projevil i v četných individuálních pracovních rozhovorech účastníků s pořadateli.

(zjk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info