• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Lyžování v Africe už ne jen jako kuriozita?


Lesotho

Lyžování v Africe už ne jen jako kuriozita?

Maseru - Plnohodnotné horské středisko s pěti sjezdařskými svahy od nízkého po střední stupeň obtížnosti, s ubytováním v asi stovce horských chat a s jedním z nejvýše položených golfových hřišť na světě se, podle zprávy z února 2008, buduje v horském království Lesotho.

Tato země, přezdívaná „africké Švýcarsko", je jen zdánlivě nepravděpodobným místem, kde se dají uskutečňovat plány na vytvoření lyžařské destinace. Středisko vzniká ve výšce kolem 3 300 metrů nad mořem uprostřed úchvatného pohoří Maluti v severním Lesothu. V zimním období, které všeobecně bývá v Lesothu převážně suché a chladné, na horách pravidelně napadne dostatek sněhu, který přinášejí frontální systémy z jihu hlavně na začátku a na konci zimy. Nejlepší podmínky pro lyžování jsou od května do srpna, ale mráz se v lesothských horách objevuje od poloviny února do poloviny listopadu.

Středisko Afri-Ski v údolí Mahlasela se má stát největším lyžařským střediskem v Africe. Majitelé dbají na to, aby podmínky pro lyžování byly co nejspolehlivější, což zde především znamená, že lyžařské svahy musí být obráceny k jihu, tedy ke straně odvrácené od slunce. V současné době je v provozu tisícimetrový svah s vlekem a zařízením na výrobu sněhu, kursy lyžování a obchod s lyžařskými potřebami. Ubytování je v pohodlných chatách, dovezených z Estonska.

         Lyžařský svah v lesothu
Lyžařský svah v Lesothu
foto Wikipedia

Pro letní sezonu se staví golfové hřiště, které nese podpis slavného jihoafrického golfisty a architekta golfových hřišť Garyho Playera. Mezi letními aktivitami nabízí Afri-Ski rafting, jízdu na koni a výlety na známých lesothských ponících. Resort je ve výstavbě a do budoucna počítá i s klimatickými lázněmi, rybařením na pstruhových tocích, vysokohorským tréninkovým střediskem pro lehké atlety a cyklisty, výlety v terénních automobilech, pěšími horskými túrami či službami pro horolezce, celoročně pak s kongresovou a konferenční turistikou.

Středisko Afri-Ski je dostupné pouze automobilem, jízda z Johannesburgu trvá přibližně čtyři a půl hodiny. Doporučuje se použít jihoafricko-lesothského hraničního přechodu Caledonspoort nedaleko jihoafrického města Fouriesburgu. Ke středisku vede nová kvalitní asfaltová silnice, jakých je v Lesothu, kromě okolí hlavního města Maseru, zatím poskrovnu.

Majitelé Afri-Ski získali podporu lesothského krále Letsie III., který areál v roce 2005 navštívil a propůjčil své jméno každoročnímu Královskému poháru v lyžování a snowboardingu.

Afri-Ski navštěvují zatím hlavně Jihoafričané, pro něž je velmi dobře dostupné hlavně z městských aglomerací centrální provincie Gauteng a z provincie Svobodný stát, s níž Lesotho na severu a východě sousedí.

Podle názoru odborníků v cestovním ruchu se však tato země postupně může stát atraktivní lyžařskou destinací i pro mezinárodní turistiku v době, kdy v Evropě panuje léto, a naopak lákavým prostředím pro letní vysokohorskou turistiku v době evropské zimy. Dá se proto očekávat, že podobných areálů jako Afri-Ski vznikne za účasti evropského kapitálu v Lesothu více.

Jediným dalším lyžařským centrem na jihu Afriky je nyní populární Tiffendell v horách jihoafrické provincie Východní Kapsko, který má tři svahy a je proti Afri-Ski podstatně dražší. Navíc je tam z centrálních částí Jižní Afriky mnohem dál, Tiffendell leží 860 kilometrů od Johannesburgu.

Kromě toho se v Africe dá lyžovat v Maroku, v horách Vysokého Atlasu, ale tato země nemá výhodu obrácených ročních období, sníh tam padává v lednu a únoru a navíc podmínky nejsou příliš komfortní.

Království Lesotho tvoří malou nezávislou enklávu obklopenou ze všech stran územím Jihoafrické republiky. Má rozlohu kolem 30 000 čtverečních kilometrů a leží na jižní polokouli zhruba na stejné zeměpisné šířce jako jižní Středomoří na polokouli severní.

V cestovním ruchu má Lesotho značný potenciál, dosud málo využívaný hlavně vinou nedostatku dopravní a ubytovací infrastruktury. Podle Lesothské společnosti pro rozvoj turistiky přispívá cestovní ruch 2,4 procenta k hrubému domácímu produktu a v roce 2005 zemi navštívilo asi 300 000 lidí, mezi nimiž však skutečných turistů nebylo mnoho.

(img, ar, mk) 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info