• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Žhavá turistická destinace roku 2008


Omán

Žhavá turistická destinace roku 2008

Maskat - Mezi oblíbené cíle turistických cest roku 2008 zařadila Omán Asociace britských cestovních kanceláří (ABTA). Považuje sultanát ve východní části Arabského poloostrova za nejrychleji rostoucí a vysoce ekologickou destinaci navzdory tomu, že jedna jeho přírodní rezervace byla vyřazena ze seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Britský televizní kanál Sky News označil v roce 2007 Omán za „nejžhavější novou cestovní destinaci" a za „úžasnou zemi s rozmanitými krajinnými typy - fjordy, pouštěmi, čistými útesy a rozeklanými horami, dokonalé místo k vyžití pro ty, kdo hledají nové cíle".

Britský cestovní průvodce Columbus, mnohými považovaný za „bibli turistického průmyslu", zařazuje Omán mezi své vynikající destinace. „Turisté cestující na Střední východ a hledající alternativu k Dubaji stále více míří do Ománu, který nabízí skvělé nedotčené scenérie (pouště, pokojné oázy, rozeklané hory i klidné pláže) a bohaté kulturní dědictví s přátelskými místními obyvateli a celoročním slunečním svitem".

Omán je obdařen nejlákavějšími přírodními lokalitami v [oblasti Perského] zálivu a začal tohoto bohatství využívat při rozvíjení svého turistického průmyslu, prohlásil Usáma bin Karím al-Hárimí, vedoucí pracovník Oman Aviation Services (Oman Air). Dodal, že Omán je všeobecně považován za nejlépe uchované tajemství Arábie a jako turistická destinace je stále populárnější. Al-Hárimí zdůraznil, že „současně s podporou rostoucí turistiky se Omán snaží zachovat si „svá specifika jako životní prostředí, národní oděvy, trhy, želvy a delfíny" a zároveň je využívat jako hlavní zdroj své přitažlivosti. Omán je velkorysá a tolerantní země, kde „není nijak obtížné okusit proslulé pohostinnosti a duchovní velkomyslnosti ománského lidu", řekl.

Odborníci v cestovním ruchu poukazují na to, že rychle roste zájem o exotické, dobrodružné a historické cestovní zážitky. Omán nabízí v tomto ohledu řadu možností. Přímo v hlavním městě Maskatu je to súq (tržiště) Mutrah, kde se dá koupit pravé ománské kadidlo a myrha, na poloostrově Musandam pak projížďka po fjordech v tradiční arabské plachetnici dhow s kempováním pod hvězdami. Lákavé jsou pěší túry vysoko v horách Západního Hadžaru a prohlídky rozsáhlých jeskynních systémů, dále centrum jižního Ománu Salála a tajuplný horský kraj, kde se po staletí sklízí kadidlo „zlaté" kvality.

turistická-destinace
Z těchto stromů v zufárských horách pochází nejlepší kadidlo světa.
Foto Wikipedia

Letecká společnost Oman Air reagovala na stoupající zájem o Omán a v listopadu 2007 zahájila provoz na své první evropské lince do Londýna. Zatímco až dosud se tříhvězdičková Oman Air orientovala převážně na krátké a středně dlouhé linky do zemí Arabského poloostrova a jižní Asie, nyní si pohotově pronajala letoun Boeing 767 pro linku Maskat-Londýn a objednala pět dálkových letadel Airbus A-330, aby si zajistila podíl na nově otevřeném trhu a případně i vyšší než průměrné hvězdičkové hodnocení. Oman Air plánuje, že do roku 2011 svou nynější flotilu 12 letadel zdvojnásobí.

Významným krokem k povznesení cestovního ruchu v Ománu má být rozsáhlý integrovaný turistický komplex v hodnotě dvou miliard dolarů, jehož výstavbu má začátkem roku 2008 zahájit společnost Yenkit Tourism Development. Má vzniknout nedaleko hlavního města Maskatu a podle listu Oman Daily Observer ho mají tvořit zejména čtyři pětihvězdičkové hotely,
1 400 vil a 1 900 apartmánů a bungalowů.

V roce 2006 navštívilo Omán kolem milionu turistů a za rok 2007 se očekává zvýšení tohoto počtu. Vládní orgány propagují Omán jako turistickou destinaci na západoevropském trhu; v Londýně se před časem dokonce objevily taxíky s reklamou „Navštivte Omán". Do roku 2010 se má počet hotelových pokojů v Ománu zvýšit na 16 000.

Skvrnou na příznivém turistickém obrazu Ománu je rozhodnutí Výboru pro světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO z konce června 2007 vyřadit ze svého seznamu ománskou rezervaci Arabian Oryx Sanctuary, chránící vzácné přímorožce arabské (Oryx leucoryx). Toto rozhodnutí, v UNESCO zatím bezprecedentní, výbor zdůvodnil tím, že ománská vláda se rozhodla zmenšit rozlohu rezervace o 90 procent, aby na jejím dosavadním území umožnila nerušený průzkum ropných a plynových ložisek, čímž porušila směrnice dané příslušnou konvencí.

Rezervace byla na seznam zapsána v roce 1994. Předtím, na sklonku roku 1980, byli na území rezervace vysazeni první tři přímorožci arabští, dodaní ze safari parku Wild Animal Park v San Diegu. Kdysi se po Arabském poloostrově potulovala veliká stáda přímorožců. Začátkem dvacátého století je začali hojněji lovit beduíni, neboť toto mohutné zvíře dokázalo zajistit potravu pro rodinu na celý měsíc a lov byl vzrušující i jako zkouška jezdeckého a střeleckého mistrovství. Skutečná pohroma však nastala, když se k lovům připojili zbohatlí princové, ne již na arabských plnokrevnících, ale na polopásových vojenských vozidlech vybavených těžkými kulomety, jimiž dokázali pro zábavu pobít i více než šedesát zvířat za jediné odpoledne. Nakonec už nebylo co lovit, protože začátkem sedmdesátých let byl přímorožec arabský ve volné přírodě vyhuben. Zoologické zahrady se naštěstí postaraly o to, aby se vytvořilo geneticky zdravé „světové stádo", což pak umožnilo začít je vracet do přírody.

V Ománu byl program opětného vysazení přímo spojen se zájmem sultána Qábúse ibn Sa‘ída o osud těchto nádherných zvířat. Jejich opatrovateli se - výměnou za materiální podporu - stali příslušníci beduínského kmene Harasí a v roce 1996 již v rezervaci žilo na 450 přímorožců. Za příštích deset let se však jejich počet vinou pytláctví a zhoršování jejich životního prostředí propadl na pouhých 65 kusů. K degradaci rezervace mohlo přispět i úmrtí sultánova poradce pro životní prostředí Ralpha Dalyho, který zemřel v prosinci 2006 ve věku 82 let, z nichž 37 let strávil v Ománu. V rezervaci žijí i další ohrožené druhy jako gazela arabská (Gazella arabica) či drop obojkový (Chlamydotis undulata). Přímorožci dnes vedle Ománu žijí i v Jordánsku a v jiných pouštních zemích arabské oblasti.

Podmanivý vzhled přímorožce arabského - mohutné a nesmírně odolné bílé antilopy s černobílou hlavou a dlouhými ostrými rohy - dal patrně vzniknout mýtu o jednorožci. Možná stačilo, aby jakýsi osamělý cestovatel po Arábii uviděl z profilu přímorožce, jehož jeden roh zakrýval druhý, a mýtus o skvostném jednorohém tvorovi byl na světě. Mýtus však mohl vzniknout i docela jinak. Jisté je jen to, že jednorožec ve skutečnosti neexistuje.

(in, jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info