• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Podraží dovolená na Maltě po přijetí eura?


Malta

Podraží dovolená na Maltě po přijetí eura?

Londýn/Valletta - Vstup Malty do eurozóny od ledna 2008 by se mohl stát nepříznivou zprávou pro turisty, kteří se chystají strávit na Maltě dovolenou. Tamní ceny jsou totiž zatím nižší než v mnoha zemích eurozóny, například ve Španělsku.

Podle MaltaMedia News by se z Malty mohla stát drahá destinace, pokud by se tam ceny prudce zvýšily, jako se stalo ve Španělsku a v Řecku před šesti lety, kdy tyto země přijaly euro. Takový možný vývoj předvídá zpráva Cestovních služeb britské pošty, uveřejněná v lednu. Zpráva hovoří o případných důsledcích pro britské turisty chystající se na Maltu (a také na Kypr, který přijal euro zároveň s Maltou), ale pokud by se její předpověď splnila, platila by obecně i pro turisty z jiných zemí, zvláště těch, které - stejně jako Velká Británie - nejsou členy eurozóny.

Zpráva uvádí, že v Řecku ceny od té doby poklesly, zatímco Španělsko, které před přijetím eura bylo cenově výhodné, zůstává nákladnou destinací i nadále.

dovolená-na-maltě
Letecký pohled na Vallettu
Foto Wikipedia

V souladu s tímto možným vývojem je i zpráva, podle níž se Malta distancuje od své pověsti destinace převážně pro starší generaci a snaží se přivábit mladší a zámožnější klientelu. Jak napsal časopis British Luxury Travel, zatímco v minulých letech Malta úspěšně vzbuzovala zájem o potápění ve svých vodách, o své barvité slavnosti a festivaly a o své dějiny, nyní se soustřeďuje na luxusní trh. Malta přitom věnuje pozornost hlavně rozvíjení lázeňských služeb a wellness pro „zdravotní turisty", zábavním plavbám, jachtingu, kasinům a samozřejmě propagaci pětihvězdičkových hotelů.

Zároveň se však Malta stává také stále více cílem evropských nízkonákladových aerolinií, které zemi otevírají i pro víkendový trh.

Poslední statistické údaje o maltském cestovním ruchu jsou přitom příznivé. Maltský statistický úřad zaznamenal za prvních jedenáct měsíců roku 2007 vzestup o 10,6 procenta proti stejnému období roku 2006. Od ledna do listopadu 2007 navštívilo ostrovy Malta a Gozo 1 191 978 turistů, z nichž 87,1 procenta přicestovalo z členských zemí Evropské unie. Většina návštěvníků Malty stále dává přednost zájezdům organizovaným cestovními kancelářemi, ale statistický úřad vidí kladný vývoj i v individuální turistice. Nejvíce turistů míří na Maltu z Velké Británie, Irska a skandinávských zemí.

Přechod od maltské liry na euro k 1. lednu 2008 proběhl, jak se dalo očekávat, klidně a bez problémů. Malta se stala 15. členem Evropské unie, který vstoupil do eurozóny. Maltské liry budou komerční banky bezplatně vyměňovat až do konce března letošního roku; po této lhůtě bude starou měnu vyměňovat jen Maltská ústřední banka, a to mince do 1. února 2010, bankovky pak do 1. února 2018. Liry zůstaly v oběhu současně s eury jen do 31. ledna 2008.

Vstup Malty do eurozóny byl natolik zdařilý, že Slovensko, které má přijmout euro k 1. lednu 2009, projevilo zájem o maltské zkušenosti s přípravami na přechod k euru.

(mm, mk)


Související zpráva:
Hydroplánem na Gozo

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info