• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Zprávy

Veletrh Holiday World 2014: Dominantou bylo Maroko


Veletrh Holiday World 2014: Dominantou bylo Maroko

Praha – Marocké království, které patří k nejpřitažlivějším destinacím v Africe i v arabském světě, se představilo jako partnerská země letošního 23. ročníku pražského turistického veletrhu Holiday World.

V projevu při slavnostním zahájení veletrhu zdůraznila marocká velvyslankyně v Praze paní Súríja ‘Usmání (Souriya Otmani), že Maroko je bezpečná země, která aktivně podporuje turistický ruch. Připomněla, že její zemi nezasáhly nepokoje, jež v minulých letech postihly řadu jiných arabských zemí během takzvaného arabského jara, neboť Maroko zahájilo proces demokratizace již mnohem dříve. Díky tomu se země těší dlouhodobé stabilitě. Maroko považuje turistiku za jedno z nosných odvětví své ekonomiky a usiluje o její rozvoj. V příštích letech se chce zařadit mezi dvacet vrcholných turistických destinací na světě, uvedla velvyslankyně.

Oficiální stánek Marockého národního úřadu pro turistiku (Office National Marocain du Tourisme – Al-maktab al-wataní al-Maghribí li’s-sijáha) dominoval ve střední hale výstavního areálu a těšil se velkému zájmu návštěvníků.

Volba Maroka jako partnerské země veletrhu Holiday World byla bezpochyby šťastná, neboť jde o slibnou a úspěšnou destinaci, která se svou stabilitou příznivě liší od spíše deprimujícího obrazu všech ostatních zemí severoafrického pobřežního pásu, kde byly zejména Egypt, Libye a Tunisko postiženy revolučními událostmi a neblahými důsledky, které z nich vyplynuly pro turistiku. Maroko má silný a stále rostoucí turistický průmysl, který se soustřeďuje na mořské pobřeží, dějiny a kulturu. Podle posledních dostupných údajů dosáhly příjmy z turistiky za období od ledna do srpna 2013 částky 4.69 miliardy amerických dolarů, což je o 2,1 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Maroko zůstává bezpečnou destinaci pro poznávací i pobytovou turistiku a má velmi dobré podmínky i pro pohodlnou individuální turistiku. Města jako Marrákeš, Fás (Fez), Miknás (Meknes), Tandža (Tanger), hlavní město ar-Ribát (Rabat), Titwán (Tetuán), ale i moderní ad-Dár al-bajdá' (Casablanca) a další místa lákají historickými pamětihodnostmi, za něž země vděčí svým bohatým dějinám od antiky přes proslulé islámské dynastie až po současnost. Rozvíjí se i pobytová turistika na plážích při pobřeží Atlantského oceánu, zvláště v oblasti Aghádíru, stejně jako vysokohorská turistika v pohoří Atlas či cesty za pouštními zážitky.

P1040017 smallVystoupení orientální tanečnice bylo jedinečné.
foto © Marie Kubešová

Počet českých turistů navštěvujících Maroko se rychle zvyšuje, zvláště po uzavření smlouvy mezi oběma zeměmi o podpoře turistiky ze 4. března 2013. V roce 2013 jich bylo 21 000, to je o 78 procent více než v roce předchozím. Za uplynulé tři roky stoupl počet českých turistů cestujících do Maroka na čtyřnásobek. Celkový počet zahraničních turistů, kteří navštívili Maroko za rok 2013, překročil 10 milionů a 85 procent jich bylo z  Evropy. Vládní projekt Vize 2020 předpokládá, že do roku 2020 překročí počet turistů 16 milionů. Marocký úřad pro turistiku počítá s projekty k rozvoji turistické infrastruktury, zejména se stavbou nových silnic a letišť, jež mají usnadnit přístup k turisticky přitažlivým místům, a s výstavbou nových hotelů a resortů, zvláště u pobřeží Atlantského oceánu.

V marockém pavilonu letos návštěvníky zaujalo průběžné představení působivého orientálního tance (v arabštině raqs šarqí), v Evropě známějšího jako břišní tanec, stejně jako ukázky typicky orientálního umění kaligrafie, využívajícího jedinečných výtvarných hodnot arabského písma. Ženy měly příležitost dát si od marocké umělkyně ozdobit ruce ornamenty malovanými hennou – substancí získávanou  z keře henny bílé, hojně rozšířenou v některých afrických zemích, na Předním východě a v jižní Asii.

P1040019 smallMarocká umělkyně při práci.
foto © Marie Kubešová

Letecká společnost Royal Air Maroc zamýšlela představit na veletrhu svou novou leteckou linku spojující Casablancu (případně Marrákeš) a Prahu. Linka měla původně být v provozu již od 17. února, zatím však se její zahájení i nadále odkládá, pravděpodobně pro nedostatek letadel. Royal Air Maroc má nyní 46 letadel, většinou typu Boeing 737-800, a letos má dostat první z pěti objednaných letadel Boeing 787-8 (Dreamliner). Její síť zahrnuje nyní téměř 90 destinací, z toho 73 zahraničních. 

Ve střední hale výstaviště měl svůj stánek také Tuniský národní úřad pro turistiku (Office National du Tourism Tunisien – Al-maktab al-wataní at-Túnisí li’s-sijáha). Tunisko je již tradičně oblíbeným cílem českých turistů, přestože se ještě zcela nevzpamatovalo z důsledků událostí, jimiž se na jeho turistice podepsalo „arabské jaro“. Počet přijíždějících turistů nicméně stále mírně roste. I na tuniské expozici měli návštěvníci možnost využít služeb kaligrafa a dát si zvěčnit jména v uměleckém zpracování arabským písmem.

Trojici severoafrických arabských zemí ve střední hale doplňoval stánek Egypta – země, která z českého trhu získává každoročně desetitisíce turistů. Prezentace bohužel působila mdlým dojmem, který neladil s opakovaně deklarovanou snahou egyptského ministerstva turistiky vrátit cestovní ruch do rozsahu z doby před rokem 2011, kdy vypukla  „revoluce 25. ledna“. Obnovení přímé letecké linky mezi Káhirou a Prahou, která byla po desítky let stálicí v síti ČSA a jistou dobu ji provozoval i egyptský národní dopravce, bohužel zůstává i nadále v nedohlednu.

Cestovní ruch patří k hlavním zdrojům egyptských devizových příjmů a zaměstnává miliony Egypťanů. Snahu egyptské vlády o plnou obnovu turistického ruchu stále znovu maří násilné aktivity radikálních islamistů. Stále ještě se často odehrávají nepokoje v Káhiře a dalších městech, která jsou centry poznávací turistiky. V současné době se proto turistika omezuje převážně na pobytové zájezdy k Rudému moři, zatímco poznávání jedinečných egyptských památek celosvětového významu zůstává vinou nestabilní politické situace stranou. Nově se začaly množit útoky islamistických rebelů blízkých Al-Qá’idě i na severu Sinajského poloostrova. Tyto útoky se zaměřují na egyptské cíle, v polovině února však skupina ozbrojenců napadla poblíž letoviska Tába autobus vezoucí korejské turisty. Útok si vyžádal životy tří turistů a egyptského řidiče, nejméně dvanáct turistů bylo vážně zraněno.

Řada dalších arabských zemí zůstává pro turistiku dlouhodobě prakticky uzavřená vinou vnitřních bojů, které zuří zejména v Iráku a Sýrii, odkud se přelévají i do Libanonu – země velkou měrou závislé na cestovním ruchu. Atraktivní země ležící dál na jihovýchod, zvláště Spojené arabské emiráty a Omán, se veletrhu Holiday World bohužel ani letos nezúčastnily.

Tradičním účastníkem veletrhu je Malta, zastoupená Maltským úřadem pro turistiku (Malta Tourism Authority) a leteckou společností Air Malta, která v letní sezoně zajišťuje přímé letecké spojení s Prahou. Malta je oblíbenou destinací českých turistů jak díky svým jedinečným a bohatým dějinám, sahajícím až sedm tisíc let do minulosti a od 16. století spjatým s Řádem maltézských rytířů, tak i díky lákavým plážím. Na Maltě stojí za pozornost i její zvláštní jazyk – maltština, která je příbuzná arabštině a jako jediný jazyk semitského původu se píše latinkou. Turisté se ovšem bez problémů dorozumí anglicky.

Ze zemí subsaharské Afriky se již poněkolikáté vrátila na veletrh Namibie stánkem namibijského velvyslanectví ve Vídni. Tento stále ještě málo využívaný ráj turistiky za divokou přírodou si u české veřejnosti postupně získává oblibu, v současné době tam ročně přilétá více než tisícovka Čechů. Výhodou Namibie je dlouhodobě stabilizovaná politická situace, díky níž jde o velmi bezpečnou destinaci, a navíc i příhodné spojení z Prahy do Windhoeku přes Frankfurt – jediné mimoafrické letiště, odkud se létá do namibijského hlavního města Windhoeku.

Stánkem jihoafrického velvyslanectví v Praze měla letos na veletrhu obnovenou premiéru Jihoafrická republika, která dnes patří k nejoblíbenějším cílům českých turistů v subsaharské Africe. Jihoafrické turistické atrakce, jako jsou Krugerův národní park a další národní parky a rezervace (Addo Elephant National Park, Hluhluwe-iMfolozi a mnohé jiné), Kapské Město se Stolovou horou a mysem Dobré naděje, západokapská vinařská oblast, pozoruhodná města Durban, Pretoria, Johannesburg, Kimberley a další, jsou dnes již mezi českými zájemci o Afriku pojmem.

Jižní Afrika se na Holiday World vrátila po sedmnácti letech. Jihoafrické velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Česko-jihoafrickou společností mělo na veletrhu v letech 1994–1997 vlastní stánky, které nemálo přispěly k popularizaci Jižní Afriky jako mimořádně zajímavé turistické destinace v době, kdy se česká veřejnost s touto zemí po padesátileté izolaci ještě seznamovala. Jihoafrickou turistickou nabídku mezitím obohatila nová témata jako folklorní turistika, návštěvy Soweta a dalších míst připomínajících apartheidní minulost, sportovní aktivity jako rafting či kitesurfing atd.

Na veletrhu byla přítomna i Tanzanie stánkem cestovní kanceláře Cordial Tours and Travel Services z Dar es Salaamu. Od jejího ředitele Davida E. Kizita jsme se dozvěděli úlevnou zprávu, že tanzanijská vláda opustila plán na výstavbu silnice přes oblast každoročních migrací milionových stád v Serengeti.

Naproti tomu další africkou turistickou velmoc, Keňu, letos návštěvníci hledali na veletrhu marně. Keňský úřad pro turistiku (KTB – Kenya Tourist Board) se v současné době soustřeďuje hlavně na perspektivní zdrojové trhy na Dálném východě a ve Spojených státech. Zájem východoasijských turistů o Keňu dokládá přímá linka jihokorejské společnosti Korean Air ze Soulu do Nairobi, provozovaná zatím třikrát týdně. Keňský národní dopravce Kenya Airways má linky do Dillí a Bombaje v Indii, do Bangkoku v Thajsku a do Kantonu (Kuang-čou) a Hongkongu v Číně. Letecké spojení mezi Keňou a Čínou usnadňují i další společnosti nabízející lety s jedním přestupem v Dubaji, Abú Zabí, Kataru nebo Addis Abebě do Pekingu, Šanghaje, Kantonu, Čcheng-tu (Chengdu), Čchung-čchingu (Chongqing) a Hongkongu. KTB se rovněž orientuje na propagaci Keni jako golfové destinace.

Letošní ročník veletrhu Holiday World se uskutečnil ve dnech 20.–23. února, jako obvykle na Výstavišti Praha-Holešovice, a organizátorem byla opět společnost Incheba Praha.

Slavnostního zahájení se zúčastnili ministři nové české vlády, jejichž resorty jsou pro turistiku relevantní. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a ministr zemědělství Marian Jurečka zdůraznili, že nová vláda připisuje rozvoji cestovního ruchu velký význam, a poukázali na to, že v České republice tvoří právě turistika důležitou složku ekonomiky.

Územní skladba zahraničních vystavovatelů se již několik let příliš nemění. Široce byla zastoupena řada středoevropských, jihoevropských a západoevropských zemí, vesměs oblíbených cílů prázdninových cest z České republiky. Stejně jako loni návštěvníci postrádali národní expozici Řecka, které stále zápolí s hospodářskými problémy. Tím větší zájem vyvolávala expozice Turecka, které se i nadále těší mezi českými turisty stoupající oblibě.

Stejně jako v minulých letech se souběžně s veletrhem Holiday World konaly specializované veletrhy Top Gastro & Hotel (8. ročník), který obsadil levé křídlo výstavního areálu, a Golf Show (19. ročník). Žádná z afrických ani arabských zemí na těchto veletrzích zastoupena nebyla, přestože některé z nich by měly co nabídnout hlavně v golfové turistice.

Na veletrzích Holiday World a Golf Show se letos představilo 661 vystavovatelů ze 46 zemí. Přišlo 31 325 návštěvníků, kromě toho 7 480 odborných návštěvníků a 708 zástupců médií.

Doprovodný program veletrhu přinesl i tentokrát řadu filmů a besed s africkou a arabskou tématikou.

(zjk)

 

Související zprávy:
Holiday World 2013: Jak se představily arabské a africké země
Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011
Africké a arabské země na veletrhu Holiday World 2010
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Arabské a africké země na Holiday World 2008
Arabské a africké země na turistických veletrzích

 

Přitažlivé africké turistické destinace se představily v Praze


Přitažlivé africké turistické destinace se představily v Praze

Praha – Výkvět turistických destinací subsaharské Afriky se prezentoval 12. března v Praze na pracovním setkání českých odborníků cestovního ruchu a novinářů s představiteli příjezdové turistiky z východu a jihu Afriky.

Na workshopu, který se konal v kongresovém sále hotelu Ambassador, byli přítomni zástupci cestovních kanceláří z Etiopie, Botswany, Jižní Afriky (JAR), Keni, Malawi, Mosambiku, Namibie, Seychel, Tanzanie, Ugandy, Zambie, Zanzibaru a Zimbabwe, kromě nich pak představitelé jihoafrického velvyslanectví včetně nové velvyslankyně paní Franki Verwey a zástupce letecké společnosti South African Airways.

Jde vesměs o země, které patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím v subsaharské Africe. Mohou nabídnout jedinečné přírodní krásy, většinou s důrazem na safari, výpravy za africkými divokými zvířaty, některé pak (Jižní Afrika, Keňa, Seychely a Zanzibar) také pobyty u teplého Indického oceánu. Navíc jsou to země relativně bezpečné, nad nimiž se většinou nevznáší varovný vykřičník vnitřních politických či náboženských bojů.

V posledních měsících se nicméně i zde, konkrétně na Zanzibaru a v Keni, tedy v zemích turisticky velmi oblíbených, vyskytly násilné projevy, jaké mohou turistiku vážně poškodit.

U Zanzibaru je k vysvětlení důležité připomenout jeho složité dějiny. Tato poloautonomní součást Tanzanie je v dané oblasti jedinou převážně muslimskou zemí. Má neobyčejně bohaté dějiny, v nichž se mísí kulturní a demografické vlivy svahilské, perské, arabské (ománské), portugalské a britské. Po portugalské nadvládě byl Zanzibar v letech 1698 až 1856 součástí Ománského sultanátu a pod vládou sultánů ománského původu zůstal i nadále včetně období britského protektorátu v letech 1890–1963. Město Zanzibar bylo v devatenáctém století nejdůležitějším městem východní Afriky. Poslední sultán Džamšíd bin ‘Abdulláh Ál Sa‘íd  byl svržen komunistickým převratem v lednu 1964, pouhý měsíc po vyhlášení nezávislosti Zanzibaru, a země byla prohlášena Lidovou republikou Zanzibaru a Pemby. Již v dubnu téhož roku se však Zanzibar spojil s Tanganikou a nový státní útvar přijal název Sjednocená republika Tanzanie. Zanzibar však zůstal ovlivňován komunistickou ideologií a cizí návštěvníci dlouho nebyli vítáni. Teprve koncem osmdesátých let se situace změnila a Zanzibar se začal vyvíjet v atraktivní turistickou destinaci. Dnes má Zanzibar rozvinutý turistický průmysl a jeho pláže i památky z bohaté minulosti lákají turisty z celého světa. Rychle se rozvíjí turistická infrastruktura a podstatných změn doznalo i zanzibarské letiště, ještě v šedesátých letech schopné přijímat jen nejmenší dopravní letadla.

V roce 2012 se Zanzibaru několikrát dostalo kritické publicity vinou protikřesťanského násilí, jehož se dopouštěli muslimští radikálové. Tyto události nebyly v souladu se zásadami umírněného islámu, který Zanzibar převzal z Ománu. Původci nepokojů byli příslušníci islámské skupiny Uamsho (Probuzení), požadující úplnou autonomii zanzibarských ostrovů v rámci Tanzanie. Představitelé zanzibarské turistiky přítomní na pražském setkání nás však ujistili, že Zanzibar zůstává i nadále zcela bezpečnou destinací a že tyto výstřelky nijak neovlivnily cestovní ruch na ostrově, jehož pláže a historické památky lákají každoročně tisíce turistů.

Zanzibarské osobnosti a firmy zainteresované na cestovním ruchu si další rozvoj turistiky slibují od dokončení druhého terminálu zanzibarského letiště, který nyní staví čínská firma a má být dokončen ještě letos, i když o dodržení termínu se vyslovují pochybnosti. Terminál za více než 70 milionů dolarů zvýší kapacitu letiště na 1,5 milionu cestujících ročně. Dosavadní terminál přestává cestovnímu ruchu na Zanzibaru stačit. Technické vybavení letiště zvládá letadla Airbus 320 či Boeing 737. Letiště nyní přijímá hlavně regionální spoje a charterové lety (většinou sezonní) z Evropy a jednou týdně z Jižní Afriky; z klasických dopravců sem na pravidelných linkách létají Oman Air z Maskatu a Ethiopian Airlines z Addis Abeby. Po dokončení druhého terminálu má pravidelné lety na Zanzibar zavést společnost Emirates z Dubaje, od čehož si turistický sektor slibuje podstatný vzestup cestovního ruchu, mezi jiným i z Evropy včetně Česka. Jak prohlásil zdroj citovaný turistickým serverem eTurboNews, Zanzibar si přeje více přímých charterových letů z Evropy a také více pravidelných spojů velkých leteckých společností. Nejnovějším příspěvkem k posílení zanzibarské turistiky jsou od letošního března přímé lety jihoafrické nízkonákladové společnosti Mango Airlines (pobočka South African Airways) z Johannesburgu na Zanzibar.

Turistika je pro Zanzibar životně důležitá. Přispívá 27 procent k hrubému domácímu produktu a zajišťuje zemi více než 80 procent devizových příjmů.

Také Keňa se v poslední době potýká s problémy. Příjmy v turistickém sektoru se v roce 2012 snížily proti předchozímu roku o 2 procenta a dosáhly 1,11 miliardy dolarů. Do Keni přijelo loni 1,23 milionu návštěvníků, o 2,3 procenta méně než v roce 2011. Z velkých zdrojových trhů keňské turistiky zaznamenaly v loňském roce růst jen Spojené státy, odkud do Keni přicestovalo 123 905 návštěvníků, o 3,6 procenta více než v roce 2011, zatímco příjezdy z Velké Británie, která je v keňské turistice na prvním místě, se snížily o 8,5 procenta na 185 976 návštěvníků.

Na cestovní ruch nepříznivě působí napjaté politické prostředí, nejistota v pobřežní oblasti zvyšovaná útoky islámských teroristů, pytláctví v národních parcích a rezervacích, hospodářská krize v Evropě a také – jak si stěžují představitelé turistického sektoru – nedostatečné finanční prostředky věnované vládou na rozvoj turistiky.

Politické napětí pokleslo po prezidentských volbách, jež proběhly letos v březnu bez incidentů, i když zvolený prezident Uhuru Kenyatta (syn prvního keňského prezidenta Joma Kenyatty) zvítězil těsnou většinou 50,51 procenta hlasů.

Naproti tomu jako riziko jsou vnímáni militantní islamisté, hlavně příslušníci skupiny Al Shabaab (Aš-Šabáb) ze sousedního Somálska. Jejich teroristické útoky jsou sice sporadické, ale pro cestovní ruch mohou přesto mít vážné důsledky; představitelé turistického sektoru proto požadují, aby vláda energicky zakročila, má-li sektor opět růst. Nižší obsazenost pobřežních hotelů, zvláště v oblastech Lamu a Malindi, kde došlo k útokům na italské turisty, je toho dokladem.

Kromě somálských teroristů se na keňském pobřeží aktivizuje Mombaská republikánská rada (Mombasa Republican Council – MRC). Jde o nátlakovou skupinu, která se pod heslem „Pwani si Kenya“ (svahilsky „Pobřeží není Keňa“) domáhá odtržení východní části Keni a vytvoření samostatného státu. MRC požaduje pruh o šířce 300 kilometrů podél celého keňského pobřeží od hranic Somálska až k hranicím Tanzanie v délce 536 kilometrů, tedy více než čtvrtinu keňského území s centrem v Mombase. V pobřežní oblasti žije většina keňských muslimů, ale MRC tvrdí, že má podporu muslimů i křesťanů. Organizace vznikla v roce 1999, činnost však začala vyvíjet až v roce 2008. Požadavky MRC zřejmě teď nemají naději na úspěch, ale jejich prosazování může být destabilizujícím prvkem.

Podle informovaných zdrojů v Nairobi požádal Keňský výbor pro turistiku (KTB) o 500 milionů keňských šilinků (cca 5,87 milionu dolarů) na financování série kroků směřujících k obnovení důvěry turistických trhů vůči Keni po klidném průběhu voleb. KTB uvedl, že nové zdrojové trhy (Blízký východ, Čína, Indie a další) se vyvíjejí úspěšně, ale současná kapacita leteckých spojů je nedostatečná. Kromě toho je třeba zapracovat i na tradičních trzích v Evropě a Americe, které by se měly dostat na předchozí úroveň a dále růst. Požaduje se rovněž jmenování schopného ministra turistiky, jakým byl Najib Balala, který byl v březnu 2012 z neobjasněných důvodů odvolán navzdory výborným výsledkům své práce.

Nedostatku letecké kapacity by měl odpomoci zejména rychle vzrůstající počet leteckých spojů, jež do Keni a do Afriky vůbec zavádějí blízkovýchodní letecké společnosti; díky nim se Istanbul, Dubaj, Abú Zabí a Dauha staly důležitými přestupními uzly v letecké dopravě mezi Evropou, jižní a východní Asií na jedné straně a Afrikou na straně druhé a jejich význam stále roste. Také Kenya Airways zavádí v mezích své kapacity nové přímé spoje na Dálný východ.

Generální ředitel KTB Ndegwa Muriithi vyjádřil přesvědčení, že rok 2013 přinese v turistice růst a výsledky budou lepší než v úspěšném roce 2011.  

České turisty bude zajímat, že České aerolinie ve spolupráci s Etihad Airways připravily od června výhodné letecké spojení do Nairobi přes Abú Zabí (Abu Dhabi). Jak prohlásila pro časopis TTG Sylva Santarová, ředitelka společnosti TMR International zastupující v Česku Keňský výbor pro turistiku, do Nairobi lze z Prahy výhodně cestovat i s řadou velkých evropských leteckých společností, přičemž doba strávená na cestě i s přestupem je v některých případech nižší než deset hodin.

Pražské prezentace využilo také jihoafrické velvyslanectví v Praze, které tak po dlouhé přestávce navázalo na tradici turistické propagace své země pro českou veřejnost. Jižní Afrika je stabilní a bezpečná turistická destinace, která patří k nejatraktivnějším na světě. Bylo to právě jihoafrické velvyslanectví v Praze, které – společně s tehdejší Česko-jihoafrickou společností (ČJS) a jejím měsíčníkem Protea – v devadesátých letech sehrálo průkopnickou úlohu při seznamování československé a později české veřejnosti s turistickým potenciálem Jižní Afriky, jež tehdy byla v této zemi jako cíl prázdninových cest prakticky neznámá. Patřily sem prezentace pro české cestovní kanceláře a média, vydávání reprezentačních publikací o Jižní Africe v češtině, expozice jihoafrického velvyslanectví na pražském veletrhu Holiday World i pravidelná pozornost věnovaná turistice v Proteji. Úloha zastupitelského úřadu byla (a zůstává) tím závažnější, že jihoafrické oficiální turistické instituce se ve své propagační činnosti dlouhodobě soustřeďují jen na ty státy, odkud do Jižní Afriky trvale přijíždějí vysoké počty turistů, nebo které považují za zvlášť velké nové potenciální zdrojové trhy, jako jsou Arabský poloostrov, Čína, Indie či Rusko.

Na workshopu nebyl zastoupen Mauricius a zejména chyběla Rwanda, z níž se za významné vládní podpory stává lákavá turistická destinace a která je zatím v Česku málo známá.

(zjk)


Související zprávy:
Africké země se zajímají o český turistický trh
Keňa je lákavý cíl pro turisty i investory
Keňa představila Česku svůj turistický potenciál – a víno
Keňa – program diverzifikace turistických trhů
Zdařilá prezentace jihoafrické turistiky v Praze
Rwanda – lákavá turistická destinace
Žaloba proti existenci Tanzanie

Nový seznam leteckých společností zakázaných v EU


Nový seznam leteckých společností zakázaných v EU

Brusel - Aktualizovaný Seznam leteckých společností zakázaných v Evropské unii (tzv. černá listina) z prosince 2012 opět obsahuje mnoho společností registrovaných v afrických zemích. Tyto společnosti nesmějí provozovat lety na letiště a z letišť v zemích Evropské unie.

V Příloze A příslušného rozhodnutí jsou uvedeny letecké společnosti registrované v těchto státech: Angola (všechny kromě TAAG Angola Airlines, pro něž platí omezení; jmenovitě uvedeno 11 společností), Benin (všechny, 8 společností), Gabon (všechny kromě Gabon Airlines a Air Affaires Gabon, pro něž platí omezení; jmenovitě uvedeno 11 společností), Kongo-Brazzaville (všechny, 5 společností), Konžská demokratická republika (všechny, 18 společností), Džibutsko (všechny, 4 společnosti včetně Daallo Airlines), Eritrea (všechny, 2 společnosti včetně Eritrean Airlines), Rovníková Guinea (všechny, 5 společností), Liberie (všechny, 2 společnosti), Mosambik (všechny, 5 společností včetně LAM Mozambique Airlines), Svatý Tomáš a Princův ostrov (1 společnost), Sierra Leone (všechny, 5 společností), Súdán (všechny, 13 společností včetně Sudan Airways), Svazijsko (všechny, 2 společnosti) a Zambie (všechny, 4 společnosti).

Vyjmenovaným společnostem může být povoleno využívat letišť v Evropské unii, pokud budou používat letadla pronajatá od leteckých dopravců, kteří nejsou předmětem zákazu, za předpokladu splnění příslušných bezpečnostních standardů. V takovém případě musí jít o pronájem typu ACMI (tzv. wet-lease), při němž pronajímatel poskytuje letadlo, kompletní posádku, údržbu a pojištění, zatímco nájemce platí pohonné hmoty, letištní poplatky a ostatní náklady spojené s provozem.

Příloha B uvádí letecké společnosti podléhající omezením v přístupu na letiště v Evropské unii. Těmto omezením podléhají letecké společnosti registrované v zemích, kde není uplatněn plošný zákaz. U Angoly jsou ze zákazu vyňata některá letadla TAAG Angola Airlines (zejména pět letadel typu Boeing 777), u Gabonu jsou ze zákazu vyňata některá letadla společností Gabon Airlines a Air Affaires Gabon (seznam zde uvádí také společnost Afrijet se sídlem v Nigerii, jejíž všechny lety jsou však zastaveny), u Komorských ostrovů se zákaz netýká jediného letadla (český L-410 Turbolet) společnosti Comores Air Services, u Ghany platí zákaz pro společnost Meridian Airways a u Madagaskaru jsou povolena některá letadla společnosti Air Madagascar.

Evropská komise v úvodu svého rozhodnutí konstatuje, že bezpečnostní standardy v Evropě patří mezi nejlepší na světě a dodává: „Zatímco Evropská unie a její členské státy pracují s bezpečnostními orgány v jiných zemích na zvýšení bezpečnostních standardů po celém světě, stále ještě jsou některé letecké společnosti působící v podmínkách neodpovídajících základní úrovni bezpečnosti.“ Proto se komise rozhodla zakázat provoz leteckých společností, u nichž bylo shledáno, že jejich pohyb v evropském vzdušném prostoru není bezpečný. Jak Evropská komise uvádí, účelem zákazu je „dále zlepšovat bezpečnost“ letecké dopravy v Evropě.

Komise rovněž upozorňuje, že příslušné orgány členských států nemají možnost kontrolovat bezpečnostní úroveň všech letadel přistávajících na letištích v EU, takže „skutečnost, že některá společnost není zařazena na seznam Evropské unie, neznamená automaticky, že vyhovuje odpovídajícím bezpečnostním standardům“.

Kromě uvedených zemí se zákaz provozu letadel v prostoru Evropské unie týká všech nebo některých společností registrovaných v Afghánistánu, Hondurasu, Indonésii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, na Filipínách, v Surinamu a Venezuele, částečný zákaz pak Íránu a Severní Koreje.

U většiny afrických společností, jichž se zákaz či omezení týkají, není pravděpodobné, že by s nimi čeští cestující přišli do styku. Obecně ovšem platí, že u malých a málo známých aerolinií je vhodné se předem informovat o jejich bezpečnostní úrovni.

(mk)

 

Holiday World 2013: Jak se představily arabské a africké země


Holiday World 2013: Jak se představily arabské a africké země

Praha - Šest zemí z arabsky mluvícího světa a Afriky – Egypt, Maroko, Tunisko, Keňa, Namibie a Malta – mělo oficiální zastoupení na letošním ročníku pražského turistického veletrhu Holiday World. Navíc byla přítomna jedna cestovní kancelář z Etiopie.

Letošní 22. ročník veletrhu se uskutečnil ve dnech 7.–10. února, jako vždy na Výstavišti Praha-Holešovice. Organizátorem byla i letos společnost Incheba Praha.

Celková územní skladba vystavovatelů, ponecháme-li stranou jejich široké spektrum z České republiky, převážně odpovídala minulým ročníkům s důrazem na středoevropské, jihoevropské a západoevropské destinace. Nápadná byla nepřítomnost Řecka, zjevně v důsledku jeho nepříznivého hospodářského vývoje. Naproti tomu expozice Turecka, mezi českými turisty stále oblíbenějšího, patřila k dominantám pravého křídla veletržního areálu.

Obraz0011_small
Marocká expozice na Holiday World 2013
foto © Incheba

Velký zájem návštěvníků poutala expozice Marockého národního úřadu pro turistiku (Office National Marocain du Tourisme – Al-maktab al-wataní al-Maghribí li’s-sijáha), který se stává na veletrhu vítanou stálicí. Proti loňsku se dále rozšířila a zaujala, jako již dříve, i účastí kaligrafa, který představil starobylé umění využívající výtvarných hodnot arabského písma a zájemcům vytvářel originální dekorativní suvenýry. Marocké království svou expozici proti loňsku rozšířilo a jeho stánek zhodnotila odborná porota jako druhý nejkrásnější v kategorii do 60 m2. Díky tomu, že Maroko zůstalo ušetřeno „arabského jara“ a jeho neradostných důsledků pro turistiku, může tím úspěšněji usilovat o zvyšování svého podílu na světovém cestovním ruchu. Jeho vnitropolitická stabilita z něj činí bezpečnou destinaci pro poznávací i pobytovou turistiku. Jedinečné historické pamětihodnosti Marrákeše, Fásu (Fez), Miknásu (Meknes) a dalších měst, v nichž se odrážejí dějiny významných marockých islámských dynastií až po současnost, a také antické památky, jsou neopakovatelné hodnoty přitahující turisty z celého světa. K tomu přistupuje stupňující se důraz na využití marockých pláží při pobřeží Atlantského oceánu k plážové turistice.

007_s
Marocký kaligraf při práci
foto © Marie Kubešová

Egypt, velmi oblíbený cíl českých turistů a celosvětově jeden z nejzajímavějších cílů turistických cest vůbec, měl na veletrhu výraznou expozici Egyptského úřadu pro turistiku (Egyptian Tourist Authority – Al-maktab as-sijáhí al-Masrí), představující jeho hodnoty v poznávací i plážové turistice. Odborná porota zhodnotila egyptskou expozici jako nejkrásnější v kategorii nad 60 m2. Zejména poznávací složka egyptského cestovního ruchu se však již dva roky potýká s důsledky společenských procesů, které vedly ke svržení prezidenta Husního Mubáraka a postupně k dramatickému zvýšení vlivu fundamentalistických islámských sil a zároveň přinesly pokles cestovního ruchu. Egyptská vláda i turistický průmysl vyvíjejí nemalé úsilí o obnovu a možno-li o rozvoj poznávací turistiky, protože příjmy z turistiky jsou pro egyptské hospodářství nepostradatelné. Musí přitom čelit pokračujícímu politickému neklidu, projevujícímu se hlavně v Káhiře i častými demonstracemi. Dobrou zprávou je, že turistické enklávy u Rudého moře (Hurghada, Šarm-aš-Šajch, Marsá ‘Alam), jež od center politické nejistoty oddělují stovky kilometrů pouště, zůstávají zcela klidné a bezpečné. Pro české zájemce o poznávání egyptských historických památek je nemilé, že po zrušení letů ČSA do Káhiry není obnovení přímého spojení v dohledu. Podle informací z egyptské letecké společnosti EgyptAir, která se svými 23 dálkovými letadly patří k největším v Africe, neplánuje ani ona vyplnit vzniklou mezeru a obnovit přímé lety do Prahy, které kdysi provozovala (ještě pod názvem United Arab Airlines). Přímými spoji z Česka tak zůstávají jen charterové lety do letovisek u Rudého moře.

Další významný cíl českých turistů, Tunisko, je na tom obdobně. Protestní hnutí, jímž byl před dvěma roky svržen dlouholetý prezident Zín al-‘Ábidín bin ‘Alí, otevřelo období politického neklidu, které dosud trvá a nepříznivě ovlivňuje příjezdový cestovní ruch. Při volbách z října 2011 přišla k moci islamistická strana an-Nahda a Tunisko čelí destabilizačním procesům a usiluje o obnovení svých pozic na zdrojových turistických trzích v Evropě. Tunisko je přitom pro Evropany zvlášť přitažlivé jako blízká středomořská destinace omývaná čistým mořem a lákající i svými historickými památkami, mezi nimiž jsou pozůstatky starověkého Kartága a čtvrté nejsvětější město islámu al-Qajrawán (Kairouan), a pouštní turistikou v oblasti, kterou Tunisané označují jako velký jih. Na tyto aspekty se také soustředila expozice Tuniského národního úřadu pro turistiku (Office National du Tourism Tunisien – Al-maktab al-wataní at-Túnisí li’s-sijáha), umístěná na význačném místě ve střední hale holešovického výstaviště.

Na Holiday World 2013 nápadně chyběla asijská část arabského světa. Sýrií, která se v nedávné minulosti zúčastnila několikrát, již dva roky zmítají ozbrojené nepokoje hraničící s občanskou válkou a její historické poklady zůstávají pro mezinárodní turistiku prakticky nedostupné. Napětí a nejistota se ze Sýrie přelévají i do sousedního Libanonu, rovněž někdejšího účastníka pražského veletrhu. Ve Spojených arabských emirátech, které byly před několika lety také na Holiday World přítomny, platí pro české občany přísné vízové předpisy, mnohem přísnější než pro občany většiny zemí Evropské unie, takže Česko zjevně nepovažují za důležitý zdrojový trh, ačkoli mají s Prahou každodenní přímé letecké spojení. Jiné země poloostrova, zvláště Katar a Omán, se českým turistům prakticky neprezentují.

Maltu, která je tradičním účastníkem veletrhů Holiday World, zastupovaly Maltský úřad pro turistiku (Malta Tourism Authority) a letecká společnost Air Malta. Stánek našli návštěvníci na obvyklém místě v pravém křídle. Air Malta zajišťuje v letní sezoně přímé pravidelné lety mezi Prahou a Maltou.

Ze zemí subsaharské Afriky se veletrhu, podobně jako loni, zúčastnila Keňa, zastupovaná pod logem Magical Kenya společností TMR International. Keňa, jedna z turistických velmocí subsaharské Afriky, je podmanivý ráj výprav za divokou přírodou i lákavá destinace plážové turistiky a nabízí také zážitky spjaté s dějinami východní Afriky, jako jsou Mombasa, Lamu či ruiny bohatého svahilského obchodního centra Gedi. V současné době musí řešit problémy související s občasnými útoky militantních islamistů ze sousedního Somálska a snaží se předejít nepokojům, jež by se mohly objevit v souvislosti s všeobecnými volbami stanovenými na 4. března, zvláště po tíživých zkušenostech, jež přinesly minulé volby z prosince 2007. Jakákoli nejistota znamená pro keňský cestovní ruch vážné nebezpečí. Příznačné je, že vývoj v Keni pozorně sledují zainteresované organizace ze sousední Ugandy, které doufají těžit z možného přesunu části turistického ruchu z Keni do Ugandy jako při nepokojích po minulých volbách.

Podobně jako loni se návštěvníkům veletrhu představila Namibie na stánku namibijského velvyslanectví z Vídně, které je příslušné pro Českou republiku. I Namibie, další ráj safari turistiky, čelí v současné době problémům spjatým s poklesem důvěryhodnosti, který zjistil průzkum namibijské First National Bank a Federace namibijských asociací cestovního ruchu. Za hlavního viníka je považován národní letecký dopravce Air Namibia kvůli špatné komunikaci a péči o zákazníky při častém rušení a zpožďování letů, následkem čehož klesá vytíženost na mezinárodních linkách. Jediné přímé spojení z Evropy do namibijského hlavního města Windhoeku zajišťuje právě Air Namibia čtyřikrát týdně z Frankfurtu. V citovaném průzkumu si navíc více než polovina touroperátorů stěžovala na nízkou poptávku ze zdrojových trhů. V prvním čtvrtletí roku 2013 se proto v turistickém sektoru očekává chabý výkon. Údaje o příjezdech českých turistů do Namibie jsme se na stánku bohužel nedozvěděli.

Na pražský turistický veletrh si ani tentokrát bohužel nenašly cestu významní hráči subsaharské turistiky, jako jsou již zmíněná Uganda, zejména však Jižní Afrika, jejíž pražské velvyslanectví se v devadesátých letech pravidelně zúčastňovalo, a také Rwanda, která turistiku velmi intenzivně rozvíjí, stejně jako Tanzanie.

Souběžně s turistickým veletrhem se konaly již tradičně specializované veletrhy Golf Show (18. ročník) a Top Gastro & Hotel (7. ročník), na nichž však žádná z arabských ani afrických zemí zastoupena nebyla, i když některé mají zvláště v golfové turistice hodnotnou nabídku.

Při slavnostním zahájení veletrhu poukázal ministr pro místní rozvoj České republiky Kamil Jankovský na význam, který pro Česko mají zdrojové trhy v asijských zemích, to je zejména Japonsko, Čína a Indie. Zde se ČR ubírá směrem, který je dnes v celosvětovém měřítku příznačný, totiž cestou důrazu zvláště na obrovský čínský trh, jehož podíl na světové turistice v příštích letech zřejmě rychle poroste. Zasvěcené odhady přímo v Číně hovoří o tom, že v roce 2020, ale možná i dříve, bude po světě cestovat 100 milionů čínských turistů. Ministr Jankovský připomněl, že zvláště ubytovací zařízení v Česku musí být patřičně připravena na specifické požadavky turistů z východní a jižní Asie. Zdůraznil rovněž – opět v souladu s celosvětovými trendy – nepominutelný význam rozvoje domácí, vnitrostátní turistiky.

Celkový rozsah veletrhu Holiday World 2013 (včetně Golf Show a Top Gastro & Hotel) se proti minulým ročníkům nijak podstatně nezměnil. Jak vyplývá ze závěrečné zprávy o letošním ročníku, počet vystavovatelů mírně stoupl na 894 (loni jich bylo 873) a bylo zastoupeno 46 zemí (loni 48). Výstavní plocha se rozšířila na 23 400 m2 (proti loňským 20 000 m2 a 17 400 m2 z roku 2011). Veletrh letos přivítal 33 356 návštěvníků.

Partnerem veletrhu tentokrát nebyla žádná ze zastoupených zemí, nýbrž hlavní město Praha.

Africké a arabské země byly i letos hojně zastoupeny v doprovodném programu veletrhu.
(zjk)


Související zprávy:
Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011
Egypt: Perspektivy turistiky v novém politickém uspořádání
Africké a arabské země na veletrhu Holiday World 2010
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Arabské a africké země na Holiday World 2008
Veletrh GO v novém prostředí
Arabské a africké země na turistických veletrzích

Hodnocení leteckých společností: Qatar Airways nejlepší na světěHodnocení leteckých společností: Qatar Airways nejlepší na světě


Londýn - Qatar Airways a South African Airways zůstávají i nadále nejlépe hodnocenými leteckými společnostmi v arabském světě a v Africe, přičemž Qatar Airways je hodnocena jako nejlepší na světě.

Hodnocení pravidelně uveřejňuje britská společnost Skytrax, vedoucí světová organizace pro průzkum komerčních aerolinií, a je všeobecně považováno za směrodatné.

Qatar Airways se řadí do elitní skupiny šesti leteckých společností celkově hodnocených jako pětihvězdičkové. Kromě ní to jsou Asiana Airlines (Jižní Korea), Cathay Pacific Airways (Hongkong), Hainan Airlines (Čína), Malaysia Airlines a Singapore Airlines.

U Qatar Airways se nejvyšší známkou hodnotí všechny tři třídy na dlouhých tratích, zatímco obě třídy (první a economy) na krátkých tratích jsou hodnoceny čtyřmi hvězdičkami; z porovnání těchto ukazatelů s ostatními pětihvězdičkovými aeroliniemi vychází, že Qatar Airways je nejlépe hodnocenou leteckou společnost na světě. Za takovou ji také již druhý rok po sobě vyhlásila společnost Skytrax.

„Udržet si ocenění je vždy těžké, ale podařilo se nám to uprostřed tvrdé konkurence,“ prohlásil Akbar al-Bákir, generální ředitel Qatar Airways, a dodal, že společnost se zaměřuje na poskytování „služeb nejvyšší úrovně ve vzduchu i na zemi“.

Na začátku roku 2012 má společnost Qatar Airways 118 letadel a ze svého uzlového letiště Dauha dopravuje cestující do 116 destinací po celém světě. Na rok 2013 zatím ohlásila zahájení letů také do Amsterodamu, Chicaga, Los Angeles, Toronta, Sydney, Salály (Omán), Čcheng-tu (Chengdu, Čína), Tchaj-peje (Tchaj-wan) a Phnompenhu (Kambodža). Objevila se i zpráva, že by Qatar Airways měly začít létat do Prahy.

V Africe si jako jediný letecký dopravce udržuje čtyřhvězdičkovou kvalitu společnost South African Airways. V posledním hodnocení si polepšila a má čtyři hvězdičky v obou třídách na dlouhých i krátkých tratích.

Mezi arabskými aeroliniemi se ve čtyřhvězdičkové kategorii umístily Oman Air, Emirates a Etihad Airways (obě Spojené arabské emiráty). Oman Air si celkově výrazně polepšily – na dlouhých tratích má jejich první třída 4½* a třída business 5*, třída economy na dlouhých tratích a business na krátkých tratích 4*, třída economy na krátkých tratích 3½*. Etihad Airways mají první třídu na dlouhých tratích hodnocenou 4½*, všechny ostatní 4*, Emirates mají všechny třídy na dálkových i krátkých tratích hodnoceny 4* kromě třídy economy hodnocené na dlouhých i krátkých tratích 3½*.

Stejně jako celosvětově, i v africkém a arabském prostoru je převážná část leteckých společností hodnocena třemi hvězdičkami. V seznamu Skytraxu to jsou: Air Austral (Réunion, třída business na dlouhých tratích 4*), Air Malta, Air Mauritius, Air Namibia, Air Seychelles (hodnoceny jen dlouhé tratě), Egypt Air, Ethiopian Airlines (třída business na krátkých tratích 4*), Arik Air (Nigerie, třída business v letadle Airbus 340 3½*, economy na krátkých tratích 2½*), Bahrain Air, Ethiopian Airlines (třída business na krátkých tratích 4*), Gulf Air (Bahrajn, první třída na dlouhých tratích 4*, třída business na dlouhých tratích 3½*), Kenya Airways (třída business na dlouhých tratích 4*), Kuwait Airways, LAM Mozambique Airlines, Middle East Airlines (Libanon), Royal Jordanian Airlines (třída business 3½*), Saudi Arabian Airlines (třída economy na dlouhých tratích 4*), TACV Cabo Verde Airlines (Kapverdy), Tunisair.

Do tříhvězdičkové kategorie řadí Skytrax i České aerolinie.

Ve dvouhvězdičkové kategorii jsou Air Algérie (třída business 3*), Royal Air Maroc (třída economy na dlouhých tratích a business na krátkých tratích 3*), Sudan Airways (třída economy 3*), Syrian Airlines, TAAG Angola Airlines (první třída na dlouhých tratích 3*, třída business na krátkých tratích 2½*), Yemenia Yemen Airways (první třída 3*).

Do jednohvězdičkové kategorie zařazuje Skytrax jen jedinou společnost, a to severokorejskou Air Koryo.

V Africe a v arabském světě působí řada dalších leteckých společností, které Skytrax v současné době nehodnotí. Jsou to mezi jinými Libyan Airlines, Afriqiyah Airways (Libye), Buraq Air (Libye), Air Cairo (Egypt, nízkonákladová), Iraqi Airways, Nas Air (Saúdská Arábie, nízkonákladová), Palestinian Airlines, Air Botswana, Air Burkina, Air Malawi, Proflight Zambia, FlyCongo, Eritrean Airlines, Airkenya Express (Keňa), African Express Airways (Keňa), Fly540 (Keňa, nízkonákladová), Air Madagascar, Rwandair, South African Express, Airlink (JAR), Comair (JAR), kulula.com (JAR, nízkonákladová), Mango Airlines (JAR, nízkonákladová), Air Tanzania, Precision Air (Tanzanie), Fastjet (Tanzanie, nízkonákladová), TunisAir Express, Air Uganda, Eagle Air (Uganda), Daallo Airlines (Džibutsko) a další. Tyto letecké společnosti obvykle zajišťují vnitrostátní a regionální dopravu, někdy mají spoje i do důležitých evropských, asijských, případně amerických destinací. Některé z nich se však ocitly na „černé listině“ Evropské unie.

Mnoho afrických leteckých společností v posledních letech, většinou z finančních důvodů, zastavilo činnost nebo zaniklo (Air Zimbabwe, Zambian Airways, Air Sénégal International, Air Mali, Air Guinée, Ghana International Airlines, Air Gabon, Air Ivoire (Pobřeží slonoviny) a další; často šlo o národní letecké dopravce.

Z nízkonákladových společností jsou Air Arabia (Spojené arabské emiráty) a Jazeera Airways (Kuvajt) hodnoceny třemi hvězdičkami. Hodnocení jiných nízkonákladových aerolinií, působících např. v JAR či ve východní Africe, Skytrax neuvádí.

Z hlavních evropských leteckých společností, které provozují linky do arabských a afrických zemí a zajišťují dopravu z Prahy s přestupem, jsou ve všech třídách na dlouhých i krátkých tratích hodnoceny čtyřmi hvězdičkami jen Turkish Airlines. Hodnocení ostatních v nejpoužívanější třídě economy na dlouhých tratích z Evropy se sice v poslední době mírně zlepšilo, ale málokdy překračuje 3*.

Předmětné evropské společnosti jsou hodnoceny takto: Aeroflot 3* (třída business na krátkých tratích 4*), Air France 4* (třída premium economy na dlouhých tratích 3½*, třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3*), Alitalia 3*, Austrian Airlines 4* (třída economy na krátkých tratích 3*), British Airways 4* (třída premium economy na dlouhých tratích a třídy business a economy na krátkých tratích 3½*), Brussels Airlines 3* (třída business na dlouhých tratích 3½*), Iberia Airlines 3* (třída business na dlouhých tratích 3½*, economy na krátkých tratích 2*), KLM 3*, Lufthansa 4* (třída business a economy na dlouhých tratích 3½*), Swiss International Air Lines 4* (třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3½*), TAP Air Portugal 3* (třída business na krátkých tratích 3½*), Turkish Airlines 4*.

Společnost Skytrax, založená v roce 1989, hodnotí letecké společnosti na celém světě a zařazuje je podle kvality služeb do kategorií od jedné do pěti hvězdiček, podobně jako jsou kategorizovány hotely. Pro hodnocení jsou stanovena přesná a podrobná kritéria, která pokrývají úroveň služeb před odletem, během letu i po příletu. Zde uvádíme jen souhrnné hodnocení.

Skytrax nehodnotí letecké společnosti zabývající se jen charterovou dopravou ani charterové lety hodnocených aerolinií, takže řadu dopravců, s nimiž létají čeští turisté na dovolenou do Afriky a na Blízký východ, ve svých přehledech neuvádí.

Úplné základní schéma cestovních tříd (první třída, business a economy) nabízí jen menší část leteckých společností, a to zpravidla jen na dlouhých tratích. Mnoho společností první třídu zcela vypouští jako nerentabilní a zůstává u dvoutřídní konfigurace, některé zařazují mezi třídy business a economy ještě třídu premium economy. Toto názvosloví nahrazují některé společnosti vlastními názvy, někdy se u dvoutřídní konfigurace označuje vyšší třída jako první. Ještě před několika desetiletími však byla taková dvoutřídní konfigurace (první třída a třída tourist) zcela standardní. Charterové a menší společnosti často zůstávají jen u jednotřídní konfigurace.

Pokud jde o délku tratí, za krátké se považují zpravidla lety do tří hodin, za středně dlouhé od tří do šesti hodin (bez mezipřistání). Dlouhé trati nad šest hodin letu jsou převážně provozovány pohodlnými širokotrupými, dvouuličkovými letadly, jako jsou Airbus 330, 340 a 380, Boeing 767, 777 a 787. Skytrax pracuje podle délky letu jen se dvěma kategoriemi tratí – krátké a dlouhé. Za krátké se pak mohou považovat lety trvající pět až šest hodin bez mezipřistání.

Skytrax hodnotí podobně jednou až pěti hvězdičkami také kvalitu letišť, zatím však je jich zhodnoceno jen málo. V pětihvězdičkové kategorii figurují celosvětově letiště v Hongkongu, Soulu a Singapuru. Z letišť v arabských a afrických zemích a přestupních letišť uváděných v rubrice Pro snazší orientaci mají Abú Zabí, Amsterodam, Düsseldorf, Frankfurt, Londýn-Heathrow a Curych 4 hvězdičky; Bahrajn, Dauha, Dubaj, Johannesburg, Kuvajt, Brusel, Paříž-Charles de Gaulle a Madrid 3 hvězdičky; Ammán a Moskva-Šeremeťjevo 2 hvězdičky. Skytrax uvádí, že v současné době analyzuje letiště Kapské Město, Casablanca, Šarm aš-Šajch, Vídeň, Ženeva, Londýn-Gatwick, Londýn-Stansted a Moskva Domodědovo. Většina letišť tedy zatím zůstává mimo bezprostřední pozornost Skytraxu.
(zjk)

 

Související zprávy:
Aktuální hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Nové hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Kvalita leteckých společností se podstatně nemění
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info