• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Jordánsko - Turistika nabývá na významu

 


Jordánsko

 Turistika nabývá na významu

Ammán - První oficiální přehled jordánských hotelů vydala Asociace jordánských hotelů (JHA). Průvodce přináší adresy, kontaktní údaje a další informace o 184 hotelech, jakož i údaje o cestovních agenturách, pohostinských službách a turistických zajímavostech po celém království.

Příručka byla uvedena na trh během 8. Mezinárodního fóra pohostinství, které se konalo koncem října 2008 v Ammánu za účasti více než stovky společností.

„Turistický sektor nabývá v Jordánsku na významu, což je podnětem k rozvíjení a zlepšování turistických zařízení a služeb," prohlásil při této příležitosti předseda JHA Michael Nazzál. „V letošním roce bylo Jordánsko v obsazenosti hotelů mezi arabskými zeměmi na prvním místě," dodal.

V Jordánsku je nyní turistům k dispozici 22 000 hotelových pokojů a tento počet má do pěti let stoupnout na 32 000 pokojů. Podle oficiálních údajů se v první polovině letošního roku zvýšila obsazenost hotelů o 23 procent. Přicestovalo 1,19 milionu návštěvníků, kteří strávili v hotelích celkem 2,68 milionu nocí, oproti 966 090 návštěvníkům ze stejného období roku 2007.

Nazzál uvedl, že jedním z hlavních důvodů oživení v turistickém sektoru byla kongresová turistika, která také vyvolala třicetiprocentní vzestup cen hotelových pokojů.

Podle údajů Jordánské ústřední banky vyprodukoval cestovní ruch za prvních sedm měsíců letošního roku 1,099 miliardy jordánských dinárů (přes 31 miliard korun), čili o 16 procent více než ve stejném období roku 2007.

Stoupl zejména počet turistů v organizovaných zájezdech, a to o 60 procent, celkem na 287 646 osob. Zvýšil se také počet nocí, jež turisté v Jordánsku tráví, v průměru na pět nocí na osobu. Jordánské ministerstvo turistiky uvádí, že daleko nejvíce turistů v organizovaných zájezdech přijíždí z Evropy (187 291 osob), na druhém místě je východní Asie a Tichomoří (44 722 osob), na třetím pak Spojené státy (37 724 osob). Nejvíce návštěvníků láká proslulé skalní město Petra, druhým nejnavštěvovanějším místem je Džaráš s troskami řecko-římského města Gerasa.

V současné době probíhá v Jordánsku tříletý program růstu turistiky, který v loňském roce vyhlásily jordánské ministerstvo turistiky a Úřad pro starožitnosti. Podle listu Jordan Times ministerstvo chce posílit svůj institucionální potenciál ve strategickém plánování rozvoje turistického sektoru, zatímco Úřad pro starožitnosti posiluje své funkce v uchovávání, ochraně a restauraci jordánského archeologického dědictví.

Kolem 80 procent veškerých turistických aktivit v Jordánsku je založeno na bohatství historických, náboženských a archeologických památek.

Generální tajemník ministerstva turistiky Fárúk al-Hadídí prohlásil, že do rozvoje Jordánska jako různorodého a udržitelného cíle turistických cest směřují rozsáhlé investice. Během tříletého programu by se investice do turistického průmyslu měly zdvojnásobit a příjezdová turistika by měla generovat příjmy kolem 1,77 miliardy jordánských dinárů (téměř 48 miliard korun). Takový růst by měl vytvořit v turistickém sektoru 70 000 přímých a 150 000 nepřímých pracovních míst a vyprodukovat pro stát příjmy ve výši 400 milionů dinárů (téměř 11 miliard korun).

Podle jordánského ministerského předsedy Ma‘rúfa al-Bachíta se cestovní ruch stal v Jordánsku jedním z klíčových odvětví a v roce 2007 přispíval více než 11 procenty k hrubému domácímu produktu. „Toto číslo je vyšší než mezinárodní průměr 10,3 procenta," zdůraznil al-Bachít.

(jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info