• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Libanon: Návrat na turistické výsluní


Libanon

Návrat na turistické výsluní

Bejrút - Rostoucí počty návštěvníků a smělý projekt umělého ostrova svědčí o tom, že Libanon získává zpět svou prestiž lákavého turistického cíle - po desítkách let, kdy jeho jméno vyvolávalo obrazy násilí, únosů a války.

Libanon doufá, že za rok 2009 přiláká na dva miliony turistů, prohlásila generální ředitelka libanonského ministerstva turistiky Nadá Sardúk. Optimismus vzbuzuje výsledek za únor, kdy do země přijelo 96 902 turistů, což je šestiletý rekord.

Nadá Sardúk spojuje rostoucí počet příjezdů s uklidněním, které nastalo po zvolení Míšála Sulajmána prezidentem v květnu 2008.

Oživení v turistickém průmyslu začalo již v roce 2008, kdy do země přijelo 1,3 milionu návštěvníků, o 30 procent více než v roce 2007 a stejný počet jako v roce 2004, před posledním obdobím nepokojů. Společnost Middle East Airlines, která je národním leteckým dopravcem Libanonu, přepravila v roce 2008 dokonce o čtvrtinu více cestujících než před čtyřmi roky.

Jeden z nejvlivnějších světových deníků New York Times zařadil Bejrút na první místo ve svém seznamu nejlepších cestovních cílů pro rok 2009. V seznamu, který vyšel v lednu pod názvem „44 míst, kam jet v roce 2009", se o Bejrútu praví: „Díky nedávnému zmírnění napětí (byť možná křehkému), jímž se násilí udržuje na uzdě, má libanonské hlavní město šanci získat zpět přízvisko Paříž Blízkého východu."

Tak byl Bejrút nazýván ještě v šedesátých letech minulého století pro svou eleganci a množství slavných osobností, které se sem sjížděly.

New York Times napsal, že dva hotely, které mají být letos otevřeny, „zvyšují podíl luxusu" v ubytování, a ocenil i proslulou libanonskou kuchyni.

I další americký tisk píše o Libanonu jako turistické destinaci pozitivně. „Po letech nestability získává Libanon opět skvělou formu," napsal koncem března jiný vlivný list, Los Angeles Times. „Zahraniční turisté spěchají zpět k horám s borovými lesy v této blízkovýchodní zemi, k jejím vybraným plážovým klubům na březích Středozemního moře a k jejímu módnímu nočnímu životu."

Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC) odhaduje, že v roce 2009 přispěje turistický průmysl libanonské ekonomice přímo částkou 2,59 miliardy dolarů, což tvoři 9,3 procenta hrubého domácího produktu. Přímá zaměstnanost v turistickém průmyslu dosáhne 149 800 osob, to je 9,6 procenta letošní zaměstnanosti v zemi.

Protože turistický průmysl se dotýká všech hospodářských sektorů, jeho reálný dopad je ještě mnohem vyšší. Předpokládá se, že v roce 2009 vyprodukuje přímo i nepřímo celkem 7,78 miliardy dolarů, takže bude tvořit 28,1 procenta celkové ekonomické aktivity a zajistí 28,1 procenta celkové zaměstnanosti.

K renesanci Libanonu jako turistického cíle přispívá záměr společnosti Noor International Holding, sídlící v Libanonu, vybudovat při pobřeží umělý ostrov ve tvaru cedru. Ostrov má vzniknout při pobřeží Dámúru, jižně od Bejrútu (18 kilometrů od mezinárodního letiště) na rozloze 7,5 čtverečního kilometru. Projekt má stát 8,2 miliardy dolarů a má být dokončen v roce 2012.

Cedr je národním symbolem Libanonu a je zobrazen i na libanonské vlajce.

Podle informací společnosti Noor International vzniknou na ostrově hotely, zábavní zařízení, bytové komplexy pro stálé obyvatele a obchodní prostory, vše na vysoce luxusní úrovni. Turistickou nabídku má tvořit 4 500 hotelových apartmá a více než dvacítka restaurací. Kromě toho se počítá s přibližně 69 000 stálými obyvateli, pro něž bude postaveno 300 honosných vil a 16 000 přepychových bytů. Na odpovídající vysoké úrovni mají být i služby pro turisty a pro stálé obyvatele. S pevninou bude ostrov spojovat most.

Libanonský projekt připomíná umělé ostrovy ve tvaru palem budované v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jeho výhodou je, že Libanon leží v těsném sousedství Evropy a má dlouhou turistickou tradici.

Země je tradiční destinací pro turisty z Evropy a Ameriky, početně nejvýznamnějším zdrojovým trhem jsou pro něj však návštěvníci z arabských ropných monarchií z oblasti Perského zálivu. Vracejí se také návštěvníci ze sousední Sýrie.

Libanon „se znovu zařadil do elitního seznamu nejoblíbenějších turistických destinací na Blízkém a Středním východě", napsal libanonský ministr turistiky Ílí (Elie) Márúní, jmenovaný do své funkce v roce 2008, na webových stránkách svého ministerstva.

Před občanskou válkou z let 1975-1990 se Libanon řadil mezi turistické ráje. Své poloze ve východním Středomoří vděčí za skvělé podnebí s průměrně 300 slunečnými dny v roce. Bejrút se svými nádhernými plážemi leží prakticky na úpatí třítisícimetrového pohoří Libanon s luxusními lyžařskými centry. Libanon je tak jediná země na světě, kde se dopoledne dá lyžovat v horách a odpoledne se koupat v moři. Vedle přírodních krás má země množství pamětihodností z různých období svých dějin, od antiky až po minulost poměrně nedávnou. Turistika vytvářela v šedesátých letech až 20 procent hrubého domácího produktu. Mimoto byl Bejrút hospodářským, finančním, vzdělanostním a mediálním centrem celé oblasti Blízkého východu, takže země byla po všech stránkách plným právem označována za „Švýcarsko Blízkého východu".

(jš)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info