• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Karel Hála vzpomíná...


Karel Hála vzpomíná...

Praha - Netradiční životopisnou knihou věnovanou Karlu Hálovi, jednomu z našich nejlepších zpěváků, potěšila jeho obdivovatele Věnceslava Dezortová.

Úhledná knížka, nazvaná „Karel Hála, mistr swingu", zaujme především svou bezprostředností. Její páteří je přímé zpěvákovo vyprávění o jeho životě, názorech i zálibách a z velké části o zážitcích s jeho nejbližšími pěveckými partnery. Díky tomu poznáváme Karla Hálu jakoby z jiných úhlů, než nabízejí světla koncertních sálů a televizních studií. Autorka zaznamenala Hálovo vyprávění jeho vlastními slovy, zpěvák promlouvá ke čtenářům v první osobě a hovoří o sobě i o světě kolem sebe tak, jako by mluvil právě k nim.

Vyprávění Karla Hály, rozčleněné do řady oddílů, pokrývá prakticky celý zpěvákův život, od dětství a mládí, které již provázel živý zájem o hudbu, přes studium na konzervatoři, období operního a operetního pěvce, přes krátkodobé úspěchy i nezdary k jeho skvělé kariéře interpreta populární hudby, se kterou pak prožil celý život. Karel Hála otevřeně mluví i o svém osobním životě, kde ho čtenář poznává jako nesmírně společenského muže a výborného kamaráda. Netají se svými zálibami, byl nadšený domácí kutil a zahrádkář a také rád a dobře vařil. Svůj půvab mají příhody, které Karel Hála zažil při účinkování na pražských scénách i při nesčetných koncertních zájezdech a turné s kolegy Milanem Chladilem, Yvettou Simonovou, Karlem Štědrým, Karlem Gottem, Rudolfem Cortésem, Yvonne Přenosilovou a mnoha dalšími. Málo se ví, že Karel Hála měl jedinečný smysl pro humor a byl skvělým vypravěčem prášilovských příběhů, které si dovedl pohotově vymýšlet při nejrůznějších příležitostech.

Karel Hála žije v povědomí bezpočtu svých příznivců jako vynikající zpěvák neobyčejně kultivovaného projevu, vždy soustředěný na svůj pěvecký výkon, odpovědný ke svému publiku a vždy dokonale upravený. Kvůli těmto všeobecně známým vlastnostem však kniha napsána nebyla. Je to kniha o Karlu Hálovi, jak byl znám v zákulisí jevišť a jak ho znali jeho přátelé a kolegové. Autorka do své knihy zařadila autentické vzpomínky Karla Gotta, který se netají tím, že Karel Hála býval jeho pěveckým idolem, dále Karla Štědrého, Pavlíny Filipovské, Yvonne Přenosilové, Jana Schmida, Karla Vágnera, Yvetty Simonové, Jana Cimického, Zdenky Lorencové, Jiřiny Bohdalové a řady dalších.

Nedílnou součástí knihy jsou i výňatky z tiskových zpráv a článků o Karlu Hálovi z let 1986 až 2008. Obdivovatelé zpěvákova umění ocení úplnou diskografii Karla Hály a přehled jeho televizních nahrávek.

Kniha obsahuje množství černobílých i barevných fotografií, mnohých dosud neznámých, o jejichž shromáždění se zasloužila zpěvákova manželka paní Irena Hálová.

Někteří z Hálových blízkých přátel se zúčastnili i slavnostního křtu knihy, uspořádalo nakladatelství Brána 15. května v rámci veletrhu Svět knihy 2009 na pražském Výstavišti. Vzpomenout na Karla Hálu spolu s paní Irenou Hálovou a Věnceslavou Dezortovou přišli při této příležitosti zpěvák a konferenciér Karel Štědrý, dirigent Václav Hybš, psycholog MUDr. Jan Cimický, zpěvačka a spisovatelka Zdenka Lorencová, dcera Rudolfa Cortése Dáša Cortésová, fotograf Jovan Dezort a další pozvaní hosté. Umělci zavzpomínali na různé úsměvné historky, které s Karlem Hálou prožili; vždyť - jak řekl Karel Štědrý - Karel Hála sám by si určitě nepřál, aby smutnili.

hala_sm

Křest knihy. Zprava Karel Štědrý, Zdenka Lorencová, Irena Hálová, Věnceslava Dezortová, Dáša Cortésová, Jan Cimický, Václav Hybš
 Foto © Jovan Dezort

Karel Hála se sám křtu bohužel nedočkal, ačkoli s tím autorka knihy počítala. Mistr swingu zemřel zcela nečekaně 7. července 2008 ve věku nedožitých 75 let.

Jak uvádí Věnceslava Dezortová v doslovu ke knize, Karel Hála si nikdy nepsal deník, ani si nedělal poznámky či zápisky, v nichž by zachycoval významné události svého života. Tím cennější je kniha, v níž se jí zpěvákův život podařilo zachytit z jeho vlastních vzpomínek. A stojí za zmínku, co Karel Hála sám řekl o svém životě v jednom ze svých posledních tiskových rozhovorů: „Škoda, že naše generace nemohla více těžit z velkého uvolnění po roce 1989. Jsem ale hrdý i na to, čeho jsem předtím v nesnadných dobách dosáhl a čím jsem tehdy pomohl lidem."

(mk)


Dezortová, Věnceslava - Karel Hála, mistr swingu. Praha, Nakladatelství Brána 2009.

 

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info