• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

JAR jako přední destinace zdravotní turistiky


Jihoafrická republika

JAR jako přední destinace zdravotní turistiky

Johannesburg - Jižní Afrika může každoročně uspokojit až milion zdravotních turistů a pro zdravotní turistiku má ideální podmínky, prohlásila Cawe Mahlati, organizátorka prvního kongresu zdravotní turistiky v Jihoafrické republice.

Cílem kongresu, který se sešel v johannesburském předměstí Sandtonu 29. července, bylo zajistit komplexní přístup ke zdravotní turistice tak, aby všichni zainteresovaní partneři společně podporovali zájem o Jižní Afriku jako zdravotní destinaci. Shromáždilo se na něm více než 300 delegátů zastupujících nemocnice, lékaře a další zdravotnické profese, jakož i vládu a pojišťovny.

Kongres má ukázat Jižní Afriku jako „cenově dostupného a kvalitního poskytovatele zdravotních služeb a učinit ze země prvotřídní destinaci pro léčebné a kosmetické chirurgické výkony", řekla Mahlati. Uvedla, že toto rychle rostoucí odvětví turistiky poskytuje služby zejména zámožným pacientům z vyspělých zemí, kteří hledají levnější a lepší alternativy, dále Afričanům zajímajícím se o kvalitní zdravotní péči, která je v jejich zemích nedostupná, a konečně pojišťovnám, které chtějí udržovat své náklady v přijatelných mezích.

Jihoafrická republika je již dlouho zavedenou a oblíbenou destinací pro zdravotní turisty a v jihoafrických nemocnicích hledají kosmetické či léčebné výkony tisíce zahraničních pacientů. Rozsah tohoto sektoru turistiky není statisticky příliš prozkoumán, ale odhaduje se, že do centrální jihoafrické provincie Gauteng přijelo za loňský rok 410 000 zdravotních turistů.

„Léčebná či zdravotní turistika je dnes ve světě rychle rostoucí sektor díky stoupajícímu počtu pacientů, kteří cestují po celém světě, aby našli nejkvalitnější a cenově dostupnou lékařskou péči," prohlásil na kongresu dr. Molefi Sefularo, náměstek jihoafrického ministra zdravotnictví. „Je to také největší nedostatečně využitý sektor. Jižní Afrika musí zaujmout v tomto ohledu postavení vynikající destinace ještě před mistrovstvím světa v kopané roku 2010." Mistrovství se bude konat v Jihoafrické republice.

Pověst a dokonalá kvalifikace jihoafrických odborníků, jakož i světová finanční krize ve spojení s příznivým směnným kursem randu vedly ke zvýšenému přílivu pacientů přijíždějících se léčit do Jižní Afriky zejména z vyspělých zemí, řekl Sefularo dále. Užitek z toho má hlavně soukromý sektor, dodal, ale určité menší množství pacientů využívá i služeb nemocnic ve veřejném sektoru.

Jihoafrických nemocnic veřejné služby využívají často pacienti ze sousedních zemí, hlavně ze Zimbabwe. Veřejné zdravotnictví v Zimbabwe se za minulý rok téměř zhroutilo a lidé mu nedůvěřují. Soukromé nemocnice si v Zimbabwe sice uchovávají vysokou úroveň, ale za velmi vysoké ceny, které jsou pro převážnou většinu lidí nedostupné. Zimbabwané proto vyhledávají kvalitní a cenově mnohem dostupnější jihoafrické instituce veřejného zdravotnictví například pro porodnické a chirurgické výkony.

Rovněž náměstek ministra turistiky Tokozile Xasa zdůraznil, že Jižní Afrika má velký potenciál pro zdravotní turistiku. Řekl, že kongres se koná v době, kdy se turistika celkově stále více dostává do centra pozornosti ve vládní ekonomické politice, jak dokládá i vytvoření samostatného ministerstva turistiky. Do května 2009 měla jihoafrická vláda společné ministerstvo pro turistiku a životní prostředí.

Prezidentka jihoafrické Medical Tourism Association Renée-Marie Stephano připomněla, že podle amerických statistik nejméně 50 milionů Američanů nemá žádné zdravotní pojištění a je ochotno cestovat do zahraničí za léčbou; zvlášť se zde zmínila o ortopedických výkonech, kardiochirurgii a kosmetické chirurgii. V roce 2007 cestovalo kolem 750 000 Američanů do zahraničí speciálně kvůli léčebným procedurám.

Ve světě je řada zemí, které aktivně podporují příjezdovou zdravotní turistiku, mezi nimi Kuba, Kostarika, Maďarsko, Izrael, Jordánsko, Libanon, Litva, Malajsie, Indie a Thajsko. Jiné země, například Belgie, Polsko, Egypt a Singapur, začínají využívat příležitostí, jež tento trh nabízí, a také Ghana zamýšlí vydat se do tohoto sektoru.

(mk)
 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info