• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Turistický průmysl se zotavuje


Keňa

Turistický průmysl se zotavuje

Nairobi - „Po úspěšných marketingových kampaních v Evropě a v Asii se turistika nyní zotavuje a počty přijíždějících turistů stoupají," prohlásil 16. srpna keňský ministr turistiky Najib Balala.

Podle zprávy listu Daily Nation ministr zdůraznil, že keňský turistický průmysl, který zaznamenal nejhlubší propad v loňském roce následkem povolebního násilí, se od začátku letošního roku obnovil z 82 procent a je jen otázkou času, kdy nastane úplné zotavení. Ministr předpokládá, že se tak stane mezi letošním prosincem a březnem příštího roku, tedy v hlavní keňské turistické sezoně.

Balala uvedl, že se významně zvýšil domácí cestovní ruch. Očekává se, že počet zahraničních návštěvníků dosáhne letos více než jednoho milionu oproti 725 000 z loňského roku. V roce 2007 navštívilo Keňu 1,8 milionu zahraničních turistů.

Hotely na keňském pobřeží jsou nyní plné hostů, připomněl ministr a vyjádřil naději, že plná sezona se projeví již v období listopadu až prosince, kdy obvykle navštěvuje Keňu mnoho turistů z Evropy. Přispějí k tomu i ohlášené nové charterové lety z některých západoevropských zemí do Keni.

Najib Balala rovněž naléhá na rozšíření pobídek pro investory do výstavby hotelů. Vedle dosavadních daňových úlev by měli dostávat zdarma potřebné pozemky. To by podle ministra podnítilo hotelové řetězce ke zřizování nových objektů.

Za své úsilí o rozvoj cestovního ruchu v Keni byl Najib Balala vyhlášen africkým ministrem turistiky na rok 2009. Tento titul uděluje Světová turistická organizace spolu s dalšími institucemi.

Keňa se zároveň zvýšenou měrou orientuje na získávání turistů nejen z tradičních i nových zdrojových zemí v Evropě, Americe a Asii, ale také z Afriky samé. Keňský výbor pro turistiku a letecká společnost Kenya Airways zahájily již letos v dubnu v afrických zemích intenzivní kampaň k propagaci Keni jako turistické destinace. Ministr Balala při této příležitosti prohlásil: „Chceme vytvořit nová obchodní spojení z Afriky jako protiváhu k našim současným zdrojovým trhům a domníváme se, že tato iniciativa povzbudí růst vnitroregionální turistiky."

Podobnou cestou se dává i jiná africká turistická velmoc, Jižní Afrika. V této souvislosti stojí za pozornost memorandum o keňsko-jihoafrické spolupráci při podpoře investic do turistického průmyslu, které podepsali v srpnu ministři turistiky obou zemí Najib Balala a Marthinus van Schalkwyk.

Rozvoji vnitroafrické turistiky napomáhají i africké letecké společnosti, zejména Kenya Airways, South African Airways a Ethiopian Airlines se svými hustými a stále se rozšiřujícími sítěmi vnitroafrických spojů.

Na druhou polovinu letošního roku již keňské hotely zaznamenávají zvýšenou poptávku po ubytování, která se projevuje v Nairobi, na pobřeží i v přírodních rezervacích. Podle polovládní organizace Kenya Tourist Board se turistický sektor rychle zotavuje a za první polovinu letošního roku zaznamenal 413 667 příjezdů, to je o 48 procent více než v témže období roku 2008, takže jsou dobré vyhlídky na překročení cíle jednoho milionu návštěvníků. Neočekává se však, že by se zisky v turistickém sektoru zvyšovaly ve stejném poměru, protože v důsledku doznívajícího poklesu poskytují podniky cestovního ruchu velké slevy, jimiž se snaží získat co nejvíce hostů.

Nejvíce slev se objevuje v hotelích, z nichž některé, zejména na pobřeží, nabízejí sazby až o 40 procent nižší. To na druhé straně podněcuje domácí turistiku, zvláště když se vnitrostátní letenky zlevňují a společnosti Kenya Airways i Air Kenya nabízejí pro pohodlí turistů nové linky. Air Kenya, která mezi jiným provozuje síť vnitrostátních linek na odlehlejší letiště obsluhující lákavé a jinak špatně dostupné turistické cíle, začala například létat na keňské jižní pobřeží.

Na nejfrekventovanější lince mezi Nairobi a Mombasou se týdenní počet spojů obou společností v srpnu přiblížil stovce a současně klesly ceny letenek. Na některých spojích létají velkokapacitní letadla. Navíc na této pětisetkilometrové trase probíhá intenzivní soupeření se silničními dopravci, kteří nabízejí dopravu luxusními autobusy za ceny zhruba třetinové.

Předpokládá se, že obnova charterových letů z Evropy do Keni, zastavených loni v důsledku povolebního násilí, příznivě ovlivní zejména jedinečnou oblast Malindi na severním pobřeží, která nedávným poklesem silně utrpěla.

Rovněž hlavní město Nairobi pociťuje rostoucí obsazenost hotelů, hlavně díky kongresové a konferenční turistice, jakož i turistům cestujícím do hojně navštěvované rezervace Maasai Mara, kteří zpravidla v Nairobi přenocují.

Vedle celkového úsilí o zotavení z poklesu však musí keňský turistický průmysl překonávat i okamžité praktické nesnáze. Hotely na pobřeží čelí trvajícímu nedostatku elektřiny a vody, který „ochromuje hotelové aktivity", jak prohlásil mluvčí asociace hoteliérů. V uplynulých týdnech byly hotely na pobřeží postihovány častými výpadky v dodávkách proudu, někdy i více než desetihodinovými. Mluvčí uvedl, že také nedostatek vody patří mezi problémy postihující hotelový průmysl. Vodu musí hotely často nakupovat od soukromých dodavatelů za neúměrně vysoké ceny.

Dlouhodobějším problémem je vysychání řek napájejících jezero Nakuru, proslavené svými obrovskými hejny plameňáků. K tomuto jevu podstatně přispívá rozsáhlá destrukce lesní oblasti Mau Forest, kde řeky pramení. Klesající vodní stavy na řece Mara, která pramení tamtéž, by navíc mohly fatálně ovlivnit migrace obrovských stád pakoňů, zeber a antilop mezi Serengeti v severní Tanzanii a keňskou rezervací Maasai Mara.

(zjk)

 

Související zprávy:
Keňský program diverzifikace turistických trhů
Východní Afrika směřuje ke sjednocování v turistice
Keňa hledá nové trhy
Nepokoje vážně postihly cestovní ruch

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info