• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Airbus A380 poprvé do Afriky


Letecká doprava

Airbus A380 poprvé do Afriky

Paříž - Největší dopravní letadlo světa, Airbus A380, začne od března 2010 létat na pravidelných linkách do Johannesburgu.

Jihoafrická republika se tak pro A380 stane první destinací v Africe. Jinak již od roku 2008 lze tyto stroje spatřit v Asii, Austrálii, Evropě i Americe.

Společnost Air France oznámila, že nasadí A380 na své lince z Paříže do Johannesburgu od března 2010. Se zavedením tohoto letounu sníží počet spojů z dosavadních čtrnácti týdně na sedm, celkový počet nabízených míst pro cestující však zůstane na lince zachován.

Podle sdělení Air France bude letoun konfigurován pro 538 cestujících ve třech třídách. Bude tedy vybaven menším komfortem než stejné letouny u ostatních dosavadních uživatelů. Australská společnost Qantas má konfiguraci pro 450 cestujících, Singapore Airlines pro 471 a Emirates pro 489 cestujících.

Air France je první evropskou leteckou společností, která začíná provozovat A380, a také první, která ho použije na transatlantických spojích mezi Evropou a Spojenými státy. Provoz z Paříže do New Yorku má být zahájen letos 20. listopadu. Jako první využije Air France A380 i pro spojení mezi Evropou a Jižní Afrikou. Má objednáno celkem 12 těchto strojů, z nichž čtyři budou uvedeny do provozu do jara 2010. To umožní zavést i linku do Jižní Afriky, která bezpochyby zaujme také české cestující.

V arabském světě je zatím jediným letištěm, které odbavuje A380, Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Dubaj je domovské letiště letecké společnosti Emirates, která má objednáno 58 těchto obřích letounů a je pro ně tedy největším zákazníkem. Z dubajského letiště vzlétl A380 k prvnímu komerčnímu letu 1. srpna 2008, a to do Spojených států. Nyní jich má Emirates v provozu pět.

Kolem roku 2015 se má začít dodávat také prodloužená verze A380-900, která pojme ve standardní trojtřídní konfiguraci 650 cestujících, v jednotřídní konfiguraci (pouze ekonomická třída) kolem 900 cestujících. O tuto verzi je mezi velkými leteckými společnostmi nemalý zájem.

Vůbec poprvé vzlétl Airbus A380 ke komerčnímu letu v barvách Singapore Airlines na lince ze Singapuru do Sydney 25. října 2007.

(zjk)

Související zprávy:
Kvalita leteckých společností se podstatně nemění
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info