• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Modrých vlajek na plážích přibývá


Plážová turistika

Modrých vlajek na plážích přibývá

Kodaň - Modrou vlajku pro sezonu 2009/2010 získaly ze zemí, které jsou předmětem našeho zájmu, pláže v Jihoafrické republice, Maroku, Tunisku, na Réunionu a na Maltě.

Ocenění, jež je dokladem vysoké kvality, dostalo tentokrát 29 jihoafrických pláží (o deset více než v předchozím roce) a 16 marockých pláží (o tři více), pět pláží v Tunisku, sedm pláží na Réunionu a jedna pláž na Maltě. Pláže v Tunisku a na Maltě získaly modrou vlajku poprvé.

V Jižní Africe zavlála modrá vlajka na těchto plážích:

V provincii Západní Kapsko Big Bay Beach, Camps Bay Beach, Clifton 4th Beach, Mnandi Beach, Muizenberg Beach a Strandfontein Beach v Kapském Městě, Bikini Beach v Gordon's Bay, Grotto Beach v Hermanusu, Hawston Beach a Kleinmond Beach poblíž Hermanusu, Hartenbos Beach a Santos Beach v Mossel Bay, Lappiesbaai Beach ve Stilbaai a Yzerfontein Main Beach v Yzerfontein;

v provincii Východní Kapsko Boknes Beach a Kariega Beach v Ndlambe, Dolphin Beach v Jeffrey's Bay, Gonubie Beach v Buffalo City, Hobie Beach a Humewood Beach v Port Elizabeth, Wells Estate u Port Elizabeth, Robberg 5 Beach v Plettenberg Bay a Kelly's Beach v Port Alfred;

v provincii Severní Kapsko McDougalls Bay u Port Nolloth;

v provincii Kwazulu-Natal Alkantstrand Beach v Richards Bay, Margate Beach, Ramsgate Beach, Marina Beach/San Lameer a Trafalgar Beach na Hibiscus Coast.

V Maroku získaly modrou vlajku tyto pláže:

Achakar, Asilah, Fnideq, Mdiq a Moulay Bousselham 2 v oblasti Tanger-Tétouan; Skhirat v oblasti Rabat-Salé-Zemmour-Zaër; Saidia v oblasti Oriental; Ain Diab v oblasti Casablanca; Bouznika a Sidi Rahal beach tranche 3 v oblasti Chaouia-Ourdigha; Haouzia, Safi a Souira Kedima a v oblasti Doukkala-Abda; Essaouira v oblasti Marrakech-Tensift-El Haouz; Agadir v oblasti Souss-Massa-Draâ; Foum el Oued v oblasti Laâyoune-Boujdour-Sakia El Hamra.

V Tunisku dostaly modré vlajky dvě pláže v oblasti města Korba a po jedné pláži v oblastech Hammamet, Bou Ficha (či Bouficha) a Médenine.

Na ostrově Réunion získaly modrou vlajku tyto pláže: Boucan Canot, Boucan Canot (Piscine), Saint Leu, La Saline, Hermitage, Roches Noires a Sedre.

Na Maltě má modrou vlajku pláž St. George's Beach u města St. Julian's.

Jiné africké ani arabské země s přímořskými letovisky, tedy ani například Egypt, Keňa nebo Tanzanie, se programu dosud neúčastní, takže na jejich plážích modrá vlajka zavlát nemůže. O účast se však ucházejí Spojené arabské emiráty a Jordánsko.

Na světě je nyní více než 3 450 pláží a marin (jachtařských přístavů) oceněných modrou vlajkou a programu se účastní 41 zemí. Kromě evropských zemí, Jižní Afriky, Maroka a Tuniska jsou to Nový Zéland, Brazílie, Kanada a některé karibské země. Nejvíce oceněných pláží mají Španělsko (493) a Řecko (419).

Vlastníkem a provozovatelem Programu modré vlajky je nezávislá nezisková organizace Foundation for Environmental Education (FEE - Nadace pro ekologickou výchovu) se sídlem v Kodani.

Program působí od roku 1987 a modrá vlajka se uděluje vždy na jeden rok. Toto ocenění dokládá vysokou ekologickou úroveň, čistotu, bezpečnost a kvalitní vybavení pláží a marin.

Účast zemí na Programu modré vlajky předpokládá splnění určitých podmínek. Uchází-li se země o účast, musí v ní působit organizace, která se může ujmout úkolu národního koordinátora programu. Musí jít o neziskovou, nevládní a nezávislou organizaci, k jejímž cílům patří ekologická výchova a ochrana životního prostředí. Je výhodné, má-li taková organizace zkušenosti s vnitrostátními iniciativami v tomto směru. Organizace se musí stát členem Nadace pro ekologickou výchovu (FEE), což předpokládá, že její činnost je v souladu se stanovami FEE, že je schopná zajistit si prostředky na úhradu členského příspěvku, dokáže Program modré vlajky provozovat a je ochotná účastnit se i jiných aktivit FEE.

S realizací programu v nových zemích má FEE dobré zkušenosti. V roce 1987 začínala s deseti zeměmi a dnes má 41 členských zemí (přitom Belgie je zastoupena dvakrát - Vlámskem a Valonskem, vedle Francie pak mají vlastní zastoupení francouzské départementy a teritoria).

(zjk)

 

Související zprávy:
Modré vlajky na afrických plážích

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info