• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Před mistrovstvím světa v kopané


Před mistrovstvím světa v kopané - ale kolik bude návštěvníků?

Pretoria - Přípravy na mistrovství světa v kopané se v Jižní Africe dostávají do konečného stadia a všechno nasvědčuje tomu, že budou dokončeny včas a že z jihoafrického pohledu nic nestojí v cestě úspěšnému průběhu největší sportovní akce, jaká se v Jižní Africe (a pravděpodobně v Africe vůbec) kdy konala.

Mistrovství se uskuteční ve dnech 11. června až 11. července 2010.

Klade se však otázka, zda do Jižní Afriky přicestuje dostatek fotbalových fanoušků, aby na tribunách nezela prázdná sedadla. Před několika dny zbývalo organizátorům ještě na 355 000 vstupenek, které necelých osm týdnů před zahájením mistrovství zůstávaly neprodány.

Prodáno bylo dosud kolem 2,3 milionu vstupenek.

Jak uvedl server eTurboNews, cestu do Jižní Afriky plánuje jen asi polovina z původně očekávaného půl milionu zahraničních turistů. Nyní jich pracovníci mezinárodní fotbalové federace FIFA očekávají necelého čtvrt milionu. Nepravděpodobně vypadá dnes i předpověď, že zahraniční návštěvníci utratí za pobytu na mistrovství světa celkem 15 miliard randů. (1 rand je přibližně 2,50 Kč.)

Pro jihoafrické hospodářství a zejména pro turistický sektor by nízké tržby znamenaly těžkou ránu, již proto, že četní majitelé ubytovacích zařízení zrekonstruovali a zmodernizovali své hotely a penziony a své peníze by tak dostali zpět za podstatně delší dobu, než očekávali.

Na poklesu předpokládaného počtu návštěvníků má podle názoru ekonomů nepochybný vliv světová finanční krize, ale zřejmě také příliš vysoké ceny ubytování a dálkových letenek. Zůstává také otázkou, jak se na návštěvnosti odrazí nejistota v letecké dopravě způsobená výbuchem islandské sopky a pesimistickými předpověďmi seismické aktivity na Islandu pro nejbližší budoucnost. Navíc nedávná vražda bělošského extremisty Eugena Terre'Blanche znovu oživila vnímání Jižní Afriky jako málo bezpečné země. Politickou scénu v Jižní Africe také poněkud destabilizuje veřejně vedený spor mezi skupinami ve vládní straně Africký národní kongres (ANC), reprezentovanými radikálně levicovým předsedou Ligy mládeže ANC Juliem Malemou a vedením ANC v čele s prezidentem Jacobem Zumou.

Pro srovnání - na mistrovství světa 2002 v Japonsku a Jižní Koreji, což jsou pro Evropany ještě vzdálenější destinace než Jižní Afrika, přicestovalo asi 404 000 návštěvníků.

Zápasy světového mistrovství se uskuteční celkem na deseti stadionech s úctyhodnou celkovou kapacitou 575 600 diváků. Pět z deseti stadionů bylo pro mistrovství světa nově postaveno, pět bylo zmodernizováno. Celkové náklady se odhadují na 8,4 miliardy jihoafrických randů.

Pozornost zaslouží hlavně zmodernizovaný stadion Soccer City v Johannesburgu, který se svou kapacitou 94 700 diváků je nyní největším stadionem v Africe. Na tomto specificky fotbalovém stadionu se odehrává většina velkých fotbalových událostí v Jižní Africe. Kopaná je v této zemi nejoblíbenějším sportem.

Zcela nový moderní stadion byl pro mistrovství světa postaven v Kapském Městě nákladem 4,5 miliardy randů. Divákům nabídne 68 000 míst.

Kromě stadionů přikročila Jižní Afrika v souvislosti se světovým mistrovstvím i k dalším stavbám velkého rozsahu, zejména v oblasti veřejné dopravy. Jak oznámil jihoafrický ministr dopravy Sibusiso Ndebele, vláda v tomto směru investovala více než 19 miliard randů a předpokládá, že mistrovství díky tomu zanechá zemi bohaté dědictví.

V Durbanu bude od 1. května v provozu nové letiště King Shaka International Airport (Mezinárodní letiště krále Shaky), nazvané po proslulém vládci království Zulu (na území dnešní provincie KwaZulu-Natal), který žil v letech 1787-1828 a patří k význačným postavám jihoafrických dějin. Letiště je známé také jako La Mercy podle místa, kde leží. Je vzdáleno asi 65 kilometrů od dosavadního durbanského letiště a asi 35 kilometrů severním směrem od centra Durbanu. Má kapacitu 7,5 milionu cestujících ročně, což je asi trojnásobek kapacity dosavadního durbanského letiště. Mezinárodní provoz na novém letišti budou zatím tvořit jen lety do Dubaje, Maputa a na Mauricius, do budoucna se však počítá s Londýnem, Frankfurtem, Singapurem, Hongkongem a Bombají. Jinak bude letiště obsluhovat řadu vnitrostátních destinací, hlavně Johannesburg a Kapské Město.

V Johannesburgu byla 20. dubna otevřena nová centrální terminálová budova na Mezinárodním letišti O. R. Tamba. Terminál zvyšuje kapacitu tohoto nejdůležitějšího jihoafrického letiště na 28 milionů cestujících ročně. Byla také dokončena stavba garážové budovy pro 5 200 automobilů, takže johannesburské letiště nyní nabízí parkovací místa pro 17 500 vozů.

Také mezinárodní letiště v Kapském Městě bylo rozšířeno a zmodernizováno s hlavním důrazem na přestavbu dosavadních dvou terminálů do jedné ústřední terminálové budovy.

Jihoafrická vláda vydala v souvislosti s mistrovstvím celkem přibližně 33 miliard randů, hlavně na stavbu stadionů a modernizaci či rekonstrukci dopravní a telekomunikační infrastruktury.

Úřady vypracovaly systém letecké, železniční i silniční dopravy mezi stadiony a pořadatelskými městy a věnují také pozornost zajišťování bezpečnosti návštěvníků, i vzhledem k nepříznivé pověsti, která v tomto směru Jižní Afriku předchází.

V současné době je dále ve výstavbě nákladný projekt rychlodráhy spojující Johannesburg s Pretorií přes Mezinárodní letiště O. R. Tamba, které slouží oběma velkoměstům. Tento projekt přímo nesouvisí s přípravami na mistrovství světa, jeho smyslem je usnadnit dopravu v rozlehlé aglomeraci Johannesburg-Pretoria a ulehčit přetížené dálnici mezi oběma městy, ale k začátku mistrovství se počítá se zahájením provozu alespoň na úseku mezi letištěm a Sandtonem, severním předměstím Johannesburgu s četnými hotely.

Rekonstruuje se také dálniční systém mezi Johannesburgem a Pretorií, vzdálenými od sebe kolem 60 kilometrů. Má se zvýšit její kapacita, poněvadž provoz na ní je v posledních letech stále intenzivnější. K mistrovství světa práce dokončeny být nemají, ale v zájmu hladké průjezdnosti dálnice budou po dobu mistrovství přerušeny.

Jižní Afrika získala právo uspořádat světové mistrovství na zasedání výkonného výboru FIFA v květnu 2004 v Curychu. Stalo se tak na základě tehdy platného systému rotace mezi fotbalovými konfederacemi, podle něhož uspořádání šampionátu 2010 bylo vyhrazeno Africe. Původně se o šampionát ucházelo pět zemí - kromě Jižní Afriky také Maroko, Egypt, Tunisko a Libye. Libyjská nabídka byla zamítnuta, protože nesplňovala požadavky a Tunisko ze soutěže odstoupilo. V konečném hlasování získala Jižní Afrika 14 hlasů, Maroko 10 a Egypt žádný hlas.

(jš)


Související zpráva:
Jihoafrický turistický průmysl v přípravách na mistrovství světa 2010

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info