• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Tragická nehoda jihoafrického luxusního vlaku


Jihoafrická republika

Tragická nehoda jihoafrického luxusního vlaku

Pretoria - Nehoda vlaku společnosti Rovos Rail, který vykolejil 21. dubna poblíž Pretorie, si vyžádala tři oběti na životech.

Vlak, který byl na cestě z Kapského Města do Pretorie, zastavil ve stanici Centurion (dříve Verwoerdburg) jižně od Pretorie, kde byla odpojena elektrická lokomotiva a na poslední úsek cesty měla být připojena lokomotiva parní. Než se tak stalo, dala se souprava bez lokomotivy z neznámých důvodů do nekontrolovaného pohybu a posléze vykolejila. Automatické brzdy, které mají takové situaci zabránit, se neuvedly v činnost.

Ve vlaku cestovalo 55 turistů, převážně zahraničních, a 30 osob personálu. Mezi cestujícími bylo 40 Američanů, zbytek tvořili Němci, Britové, Francouzi a Jihoafričané. Ve vlaku zřejmě nebyli žádní občané České republiky.

Tři osoby, které zahynuly, byli zaměstnanci společnosti. Celkem 25 osob bylo dopraveno do nemocnic, z nich jedna letecky do nemocnice Eugene Marais Hospital v Pretorii, kde je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Dalších 23 osob bylo s menšími zraněními ošetřeno na místě.

Při nehodě se vagony nakupily na sebe a trosky se rozptýlily po poměrně rozlehlém prostoru. Zranění porůznu leželi na místě nehody a jiní byli uvězněni uvnitř trosek a bylo nutné je vyprostit. O vážnosti nehody svědčí, že z devatenácti vagonů vlaku bylo patnáct prakticky zničeno.

Vlaky společnosti Rovos Rail, které patří k nejluxusnějším na světě, jsou zařízené v historickém stylu zlatého věku železniční dopravy s viktoriánskými a edwardovskými prvky. Všechny oddíly jsou dvoulůžkové a mají vlastní koupelny s vanou a/nebo sprchou. Oddíly Royal Suite a Deluxe Suite jsou zařízené jako komfortní hotelové pokoje, v oddílech Pullman Suite jsou ložnice menší. Ceny, zahrnující stravování, veškeré nápoje včetně alkoholických, exkurze atd., se pohybují zpravidla v pětimístných, ojediněle i šestimístných číslech, vyjádřeno v jihoafrických randech (1 rand je přibližně 2,50 Kč.)

Vlaky Rovos Rail táhnou parní lokomotivy, kdekoli je to možné, to je tam, kde jsou pro ně obslužná zařízení, zejména možnost čerpat vodu. Na velké většině jihoafrických tratí byla tato zařízení bohužel již zrušena a vlaky jsou taženy elektrickými nebo dieselelektrickými lokomotivami.

Rovos Rail sídlí v Pretorii a vlaky pravidelně jezdí do Kapského Města, Durbanu, George (Západní Kapsko), Swakopmundu (Namibie), Dar es Salaamu (Tanzanie) a Victoria Falls (Zimbabwe) a také na golfové výlety do Sun City; lze si objednat i zvláštní jízdy pro uzavřené skupiny prakticky do všech míst, kam vedou z Pretorie koleje.

Společnost Rovos Rail oznámila, že dopravní nehoda nijak neovlivní provoz a že časové rozvrhy všech jejích vlaků zůstávají v platnosti. Vyšetřování příčin nehody potrvá dva až tři týdny.

Tato nehoda byla první svého druhu v jednadvacetileté historii Rovos Rail.

Jihoafrický turistický sektor doufá, že neštěstí neovlivní návštěvnost mistrovství světa v kopané, které v Jižní Africe začne.

(jš)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info