• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Islámsko-arabské instituce v Paříži


Francie

Islámsko-arabské instituce v Paříži

Paříž - Jedním z hlavních cílů Velké pařížské mešity (Grande mosquée de Paris) je usilovat o porozumění mezi islámem, křesťanstvím a judaismem.

Tuto snahu o toleranci a spolupráci tří velkých monoteistických náboženství potvrzuje i celkové prostředí, se kterým se návštěvník v mešitě setká. Na význačném místě najde pamětní desku, která praví: „V prosinci 1965 se ve Velké pařížské mešitě setkali rektor Si Hamza Boubakeur, pan André Chouraqui, pan Jacques Nantet a otec Michel Riquet, aby sblížili francouzské židy, křesťany a muslimy. Vypracovali společný manifest a 7. června 1967 založili Abrahamovo bratrstvo." V tomto duchu mešita působí i dnes.

Velká pařížská mešita, první a největší ve Francii a považovaná za druhou největší v Evropě, vznikla jako projev vděčnosti Francie islámským vojákům z kolonií, kteří bojovali ve francouzské armádě za první světové války. Francouzský prezident Gaston Doumergue ji slavnostně otevřel 15. července 1926. Její rozsáhlá renovace pak byla dokončena v roce 1992.

Mešita byla postavena ve španělském maurském slohu a její architektura je inspirována proslulou mešitou v granadské Alhambře. Její minaret se tyčí do výšky 33 metrů. Je bohatě vyzdobena uměleckými mramorovými a keramickými mozaikovými obklady a dřevořezbami.

P1010136-small

Zahrada Velké pařížské mešity 
Foto © Marie Kubešová

Nejpůsobivější částí je zahrada s vodotrysky v andaluském stylu. Ze sloupového ochozu velkého nádvoří připomínajícího marocké náboženské stavby se vstupuje do modlitebního sálu, jediné části mešity, kterou si nemuslimové mohou prohlédnout pouze od vchodu, aniž do ní vstoupí.

Z přístupných vnitřních prostor zvlášť zaujme působivý konferenční sál osvětlovaný uměleckými lustry, jehož stěny jsou vyzdobené výšivkami na hedvábí. Důležitou součástí mešity je i knihovna uchovávající na dva tisíce svazků islámské náboženské literatury a literatury o islámu nejen v arabštině, ale i v evropských jazycích. Vyniká mezi nimi obsáhlá Encyclopaedia of Islam (Encyklopedie islámu), základní naučné dílo o všech aspektech islámského světa.

P1010119-small

Knihovna mešity 
Foto © Marie Kubešová

Nemalý podíl na vnitřní tváři mešity má i umělecké využití dekorativní hodnoty arabského písma, jímž jsou kaligraficky provedeny verše z Koránu.

Při Velké pařížské mešitě působí Muslimský institut, který se zabývá náboženskými studiemi, výukou arabštiny, přednáškovou činností a další teologickou a osvětovou činností.

Průvodkyně podá návštěvníkům, které tvoří převážně turisté, hutný výklad nejen o mešitě, ale i o základních zásadách islámu.

Mešita - jak se uvádí na jejích internetových stránkách - „svou historií a činností, ve své architektuře a svých mozaikách představuje klasické i současné aspekty muslimské civilizace, ale i tolerantní a osvícenou víru islámského náboženství a kultury". Návštěvníci jsou v mešitě vítáni a přijímáni velmi vlídně a vstřícně, zcela v duchu jejího úsilí o porozumění mezi vírami.

Mešita leží v Latinské čtvrti a je snadno dostupná od stanice metra Censier-Daubenton, od které vás k ní dovede ulice Daubenton asi po 300 metrech. K mešitě patří i příjemná čajovna, restaurace, butik a lázně.

Nedaleko stojí při břehu Seiny, rovněž v Latinské čtvrti, moderní budova Institutu arabského světa (Institut du monde arabe). Budova pochází z osmdesátých let (institut byl otevřen v roce 1987) a jejím tvůrcem je vynikající francouzský architekt Jean Nouvel. Jde o francouzsko-arabský projekt na podporu kulturních vztahů mezi západem a arabským světem. Z arabské strany je institut společným dílem dvaceti arabských států, tedy prakticky celého arabského světa.

V budově ze skla a oceli nalezneme výstavní prostory, bohatou knihovnu s čítárnou, přednáškový a konferenční sál, v nejvyšším patře pak restauraci s kavárnou. Institut má obsažný program osvětové a pedagogické činnosti v různých oblastech kultury a arabského jazyka.

Institut je od dubna letošního roku v přestavbě a bude částečně znovu otevřen 21. června, celá rekonstrukce má trvat přibližně rok. Lze nicméně vyjet výtahem na terasu v nejvyšším patře, odkud je nádherný rozhled. V současné chvíli je otevřena je pouze oddělená malá budova, kde se pořádají krátkodobé výstavy.

(mk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info