• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Moderní železnice v Jižní Africe - a v Maroku


Železniční doprava

Moderní železnice v Jižní Africe - a v Maroku

Johannesburg/Casablanca - Moderní rychlý železniční systém nazvaný Gautrain zahájil 8. června 2010 provoz v jihoafrické provincii Gauteng. Jde o první moderní železnici v Africe.

Zatím jezdí Gautrain mezi severním johannesburským předměstím Sandton a johannesburským mezinárodním letištěm, po dokončení v příštím roce spojí hospodářské srdce Jižní Afriky Johannesburg s hlavním městem Pretorií, vzdáleným zhruba 60 kilometrů.

Provoz na prvním úseku byl zahájen právě včas, aby Gautrain (plným názvem Gautrain Rapid Rail Link) mohl přispět k dopravě účastníků mistrovství světa v kopané, které v Jižní Africe probíhá od 11. června, z letiště do četných hotelů v luxusním předměstí Sandton. Dočasná konečná stanice v Sandtonu je umístěna hluboko v podzemí, pod známým obchodním centrem Sandton City v centru Sandtonu. První úsek má čtyři stanice: Sandton, Marlboro, Rhodesfield, OR Tambo International Airport (Mezinárodní letiště O. R. Tamba). Cesta trvá patnáct minut.

Po dokončení bude celý systém měřit 80 kilometrů a vytvoří velmi potřebné rychlé spojení mezi Johannesburgem a Pretorií s odbočkou na mezinárodní letiště. Bude mít deset stanic: Johannesburg Park Station (v centru Johannesburgu, pod hlavním nádražím), Rosebank, Sandton, Marlboro, Midrand, Centurion, Pretoria Station (u hlavního nádraží v Pretorii), Hatfield (východně od centra Pretorie); na odbočce jsou stanice Rhodesfield a OR Tambo International Airport. Stanice Park Station, Rosebank a Sandton budou v podzemí, Centurion, Rhodesfield a letiště vyvýšené, ostatní v úrovni terénu.

Elegantní aerodynamické soupravy, připomínající vzhledem evropské vysokorychlostní vlaky, budou dosahovat rychlosti 160 kilometrů v hodině (podle některých zdrojů až 180 kilometrů). Cesta mezi Johannesburgem a Pretorií má trvat 40 minut. Gautrain bude v provozu od 5:30 do 20:30 hodin a v dopravních špičkách budou vlaky jezdit každých 12 minut.

Gautrain bude mít 24 vlaků po čtyřech vozech. 19 vlaků bude jezdit mezi Johannesburgem a Pretorií, pět vlaků je určeno pro odbočku k letišti. Vozy letištních vlaků budou prostornější, upravené pro dopravu zavazadel a budou mít komfortnější sedadla. Všechny vlaky budou vybaveny klimatizací.

S Gautrainem je spojena návazná autobusová síť, jejíchž 125 autobusů bude dopravovat cestující Gautrainu v okruhu 15 kilometrů od stanic. Stanice a jejich parkoviště, kam bude přístup jen s platnými jízdenkami, budou střežit bezpečnostní kamery a stráže. Kamery budou i ve vlacích.

Pravidelní uživatelé budou používat bezkontaktní předplatní karty (Gautrain Gold Card), platné pro celý systém (vlaky a autobusy Gautrain, parkoviště).

Moderní Gautrain výrazně kontrastuje nejen s jihoafrickou železniční sítí, ale se všemi africkými železnicemi, které většinou pocházejí ještě z koloniálních dob.

V několika stanicích bude možné na současnou železniční síť přestupovat, ale Gautrain je záměrně koncipován tak, aby se s ní nedal propojit. Koleje Gautrainu mají standardní rozchod 1435 milimetrů, shodný s většinou Evropy a s dalšími částmi světa, zatímco běžná jihoafrická železniční síť používá takzvaný kapský rozchod 1067 milimetrů. Důvodů standardního rozchodu u Gautrainu je několik: vyšší bezpečnost a větší pohodlí cestujících, nižší ceny vozidel, možnost dosahovat vysokých rychlostí a v neposlední řadě to, že se nepovažuje za žádoucí, aby se po síti Gautrainu případně pohybovaly zastaralé vlaky jihoafrické železniční sítě, tažené parními nebo dieselovými lokomotivami.

Význam Gautrainu vynikne i v souvislosti se slabou veřejnou dopravou jak v obou velkoměstech, tak mezi nimi. Jihoafrický ministr dopravy Sibusiso Ndebele označil Gautrain za „nový úsvit ve veřejné dopravě".

Předpokládá se, že ceny jízdenek se na trase Johannesburg-Pretoria budou pohybovat od 13 do 29 randů (1 euro se nyní rovná přibližně 9,4 randu) podle vzdálenosti, ceny v návazných autobusech (Gautrain Bus Link) od 4 do 11 randů. Trasa na letiště má zvláštní tarif. Gautrain vytvoří nejen pohodlnou a rychlou, ale i výrazně levnější dopravu z Johannesburgu a z Pretorie na letiště.

Jihoafrické úřady předpokládají, že Gautrain ulehčí přetíženému dopravnímu spojení mezi Johannesburgem a Pretorií, kde po dálnici N 1 (Ben Schoeman Highway) nyní projede přes 300 000 vozidel denně a dopravní zatížení stoupá o sedm procent ročně. Vláda odhaduje, že Gautrain sníží toto zatížení o 20 procent.

O výstavbě systému Gautrain bylo rozhodnuto v roce 2005 a stavba byla zahájena v roce 2006. Celkové náklady mají dosáhnout 24 miliard randů. První vlaky byly vyrobeny ve Velké Británii, ale montáž se má přemístit do Jižní Afriky, kde by se vyrábělo z dovezených dílů. Stavba trati byla svěřena kanadsko-francouzsko-jihoafrickému konsorciu.

Projekt měl a má i své odpůrce, kteří zejména tvrdí, že jde o vlaky pro bohaté. Na politické scéně jsou hlavními odpůrci Jihoafrická komunistická strana a levicová odborová centrála COSATU. Kritici tvrdí, že peněz mělo být použito na zdokonalení současného dopravního systému založeného na vlacích Metrorail, které dopravují na dva miliony lidí denně, zejména z někdejších černošských předměstí včetně Soweta do práce a z práce v Johannesburgu. Na rozdíl od komfortních, klimatizovaných souprav Gautrainu jsou vlaky Metrorailu staré a nepohodlné, často přeplněné, nespolehlivé a častým jevem jsou v nich loupeže.

*       *       *

Shodou okolností současně se zahájením provozu na prvním úseku Gautrainu začínají v červnu na opačném konci Afriky, v Maroku, práce na projektu vysokorychlostního vlakového spojení mezi důležitým přístavním městem Tandžou (Tanger) a hospodářskou metropolí Casablancou. Podle dohody mezi Francií a Marokem půjde o francouzský TGV (Train à grande vitesse), jaké jezdí od roku 1981 ve Francii.

Marocký TGV zkrátí cestu mezi oběma městy, vzdálenými asi 370 kilometrů, ze současných pěti hodin a 45 minut na dvě hodiny a deset minut a v provozu má být od roku 2013. Náklady na tuto trať mají dosáhnout 1,8 miliardy euro.

Druhá trať, vedoucí z Casablancy do Marrákeše, má být uvedena do provozu v roce 2015 a třetí z Marrákeše do Agádíru v roce 2020. Celkem se v Maroku počítá se sítí v délce 1 500 kilometrů, která by měla být dobudována v roce 2035.

Plány vysokorychlostních tratí, které budou z velké části sloužit turistice, jsou součástí snah marocké vlády o rozvoj Maroka v prvotřídní turistickou destinaci.

(zjk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info