• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Tanzanie se snaží rozvíjet turistiku navzdory nepřiznivým faktorům


Tanzanie se snaží rozvíjet turistiku navzdory nepříznivým faktorům

Dar es-Salaam - Na strategii k získání většího počtu turistů z České republiky, Ruska, Polska, Číny a Austrálie pracuje Tanzanijský výbor pro turistiku (Tanzania Tourist Board). Oznámil to v srpnu týdeník East African Business Week, vycházející v Kampale.

Tanzanie předpokládá, že v roce 2011 bude moci přivítat milion turistů a vyprodukovat z turistiky kolem 1,7 miliardy dolarů, jestliže se zdaří její strategické plány na přilákání turistů. Byl by to výrazný vzestup proti roku 2009, kdy do Tanzanie přijelo 714 367 návštěvníků a země vydělala na turistice 1,2 miliardy dolarů.

Zatím je otázka, zda se ctižádostivý cíl podaří splnit, protože podle tendence patrné z údajů za první pololetí letošního roku přivítá Tanzanie v roce 2010 jen asi 800 000 návštěvníků, takže k dosažení milionové návštěvnosti by bylo zapotřebí skoku o 25 procent během jednoho roku.

Generální ředitel Tanzanijského výboru pro turistiku dr. Aloyce Nzuki prohlásil nedávno u příležitosti Týdne podnikání ve východní Africe, že výbor „doufá v pokračování růstu [zájmu o Tanzanii] započatého ve Spojených státech, které zůstávají naším turistickým trhem číslo jedna".

Kromě Spojených států získává Tanzanie nejvíce turistů z Velké Británie, Německa, Itálie, Francie, Španělska a skandinávských zemí; značný počet návštěvníků směřuje do Tanzanie také z Jižní Afriky a ze sousední Keni. Rovněž kampaň na podporu turistiky z Indie začala přinášet plody.

Turisté přijíždějí do Tanzanie především na safari, pro něž jim země nabízí 15 národních parků a 31 přírodních rezervací. Nejvýznamnější z nich je proslulé Serengeti se svými pravidelnými migracemi stepních zvířat, hlavně pakoňů a zeber. Kromě Serengeti to jsou Ngorongoro, Manyara, Tarangire, Kilimandžáro, Selous, Mikumi, Ruaha, Katavi a další.

Rychlý rozvoj turistiky brzdí v Tanzanii zejména nedostatečná infrastruktura jak dopravní, tak ubytovací. Silniční síť je v této rozlehlé zemi, měřící kolem 945 200 čtverečních kilometrů, nedostatečná (kromě ostrovů Zanzibar a Pemba), letecká doprava je málo rozvinutá a ani ubytovací kapacity, zvláště ve vyšších kategoriích, neodpovídají turistickému potenciálu země.

„Tanzanie je sice obdařena jedinečnou turistickou atraktivitou, která může příznivě působit na růst celého sektoru, zapojení soukromého sektoru do podpory turistiky je však stále ještě v plenkách," prohlásila 10. srpna tanzanijská ministryně přírodních zdrojů a turistiky Shamsa Mwangunga. Uvedla, že většina investorů se nyní uchází o prostor v severním turistickém okruhu (Serengeti, Kilïmandžáro a další), který je rozvinutější, zatímco jen málo jich projevuje zájem o rozvíjení potenciálu v jižním okruhu (s obrovskou rezervací Selous Game Reserve o rozloze 54 600 kilometrů čtverečních), kde se nedostatek infrastruktury projevuje nejvíce.

Ministryně připomněla, že Tanzanie má ještě nesmírné přírodní, kulturní a historické zdroje, které dosud nejsou využity.

Jako druhý faktor nepříznivě ovlivňující rozvoj turistiky v Tanzanii uvedla ministryně změny klimatu, zejména dlouhá období sucha, která postihují volně žijící zvířata a lesy. Připomněla, že globální oteplování se stalo výzvou k udržení ledové vrstvy na Kilimandžáru. Vláda vysazuje stromy v oblastech kolem hory, aby tak bránila odtávání ledu. Ledová pokrývka taje stále rychleji, za posledních sto let se zmenšila o 85 procent, ale z toho jen za posledních deset let o 26 procent. Pohled na velehoru z jihu i ze severu se proti době před pouhými padesáti lety drasticky změnil.

Třetím faktorem, o němž se ministryně nezmínila, může být nepříznivá publicita, jíž se Tanzanii ve světě dostává pro její postoj k ochraně přírodních klenotů.

Jednak jde o plánovaný rozsáhlý prodej slonoviny z Tanzanie, o němž se hovořilo letos v březnu na zasedání Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) v katarském hlavním města Dauha. Odborní pozorovatelé však uvádějí hlavně vysoce kontroverzní plán na stavbu vysokorychlostní silnice pro kamiony napříč severní částí Serengeti.

Silnice, kterou tanzanijská oficiální místa prosazují stále důrazněji, má přetnout zúženou část národního parku Serengeti v blízkosti keňských hranic. Její stavba má začít v roce 2012.

Tímto prostorem každoročně putují téměř dva miliony pakoňů, gazel Thomsonových a zeber do keňské národní rezervace Maasai Mara a zpět. Migrace je životně důležitá pro přežití těchto obrovských stád a patří celosvětově mezi poslední velké migrace kopytníků. Jak prohlásil dr. James Deutsch, ředitel afrického programu Společnosti pro ochranu života v přírodě (WCS), „ohrozit tento div přírody silnicí by byla tragedie".

Přitom na národním parku Serengeti, který je zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, je značnou měrou závislá tanzanijská turistika, o jejíž rozvoj vláda usiluje.

Tanzanijská vláda však považuje silnici za nezbytnou pro hospodářství země a pozorovatelé soudí, že její stavbu prosazují hlavně těžební společnosti. Hovoří se koncesích na těžbu zlata v oblasti mezi Serengeti a Viktoriiným jezerem a o koncesi na těžbu kalcinované sody, kolem níž má silnice vést. Podle keňského týdeníku The EastAfrican bude plánovaná silnice pravděpodobně nejfrekventovanější dopravní tepnou v severní Tanzanii.

Proti plánům tanzanijské vlády se na celém světě pozvedla vlna odporu mezi organizacemi na ochranu přírody. Poukazuje se na to, že přerušení migračních cest zvířat by těžce poškodilo nejen národní park Serengeti, ale i národní rezervaci Maasai Mara v Keni, která je cílem migrace a v níž jsou migrující zvířata jedním z hlavních faktorů turistického ruchu.

Odborní i laičtí ochránci přírody vyzývají tanzanijskou vládu, aby pro nové spojení mezi Arushou a městem Musoma na Viktoriině jezeře zvolila alternativní jižní trasu, která by obešla celý park Serengeti z jihu a mohla by i využít dlouhých úseků již existujících silnic.

Ránu jejich úsilí zasadil v červenci tanzanijský prezident Jakaya Kikwete svým prohlášením, že plány na stavbu silnice spojující Arushu a Musomu přes národní park Serengeti budou pokračovat. Prezident řekl, že vláda může nanejvýš ponechat padesátikilometrový úsek přetínající migrační trasy zvířat bez asfaltového povrchu.

(zjk)


Související zprávy:
Tanzanie se oficiálně prezentovala v Praze
Africké a arabské země na pražském veletrhu Holiday World 2010

Úsilí o sjednocování v turistice 
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Nový druh savce v knize života

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info