• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Kam na dovolenou v roce 2012


Kam na dovolenou v roce 2012

New York/Praha - Tanzanii, Dáchlu v Západní Sahaře, Ugandu a Jordánsko zařadil list New York Times mezi 45 turistických cílů, jež doporučuje Američanům (ale nejen jim) k návštěvě v roce 2012.

Na seznamu najdeme některé klasické turistické cíle, například Florencii či Dubrovník, většinu však tvoří místa neotřelá nebo ta, která zaznamenávají ve svém turistickém profilu nové rysy.

Mezi takové destinace patří i Tanzanie, kterou list zařadil na význačné sedmé místo. Počet návštěvníků zde v posledních letech neustále roste, zvláště po nepokojích v sousední Keni z počátku roku 2008 a po nedávných útocích na turisty v blízkosti keňsko-somálských hranic. Tanzanie ovšem i předtím patřila k prvořadým africkým turistickým cílům díky přitažlivosti, kterou jí dodávají hlavně nejvyšší vrchol Afriky Kilimandžáro, přírodní zázrak národního parku Serengeti a kráteru Ngorongoro, ostrov Zanzibar se svými plážemi i dramatickými dějinami. V novější době se k nim přidávají například jedna z největších rezervací divoké zvěře na světě s mimořádným potenciálem pro safari, jihotanzanská Selous Game Reserve, exkluzivní rezervace Singita Grumeti v severní Tanzanii či ostrov Pemba s bohatými možnostmi rybolovu. Navíc se zdá, že se podařilo odvrátit nebezpečné plány na stavbu silnice přes pláně Serengeti, která měla sloužit zájmům těžařského průmyslu a mohla mít drastický negativní dopad na proslulé každoroční tahy pakoňů, zeber a gazel Thomsonových mezi Serengeti a keňskou rezervací Maasai Mara. Tanzanie má i řadu jedinečných archeologických nalezišť včetně „kolébky lidstva" v rokli Olduvai. Za vstup na každé z těchto nalezišť, která se těší stoupajícímu zájmu, však návštěvníci od letošního 1. února zaplatí mnohonásobně více než dosud - 18 dolarů místo 2 dolarů za den.

Na 26. místě seznamu New York Times figuruje zatím poměrně málo známé západosaharské město Dáchla (Dakhla). Leží na písečné kose dlouhé 50 kilometrů, oddělující Atlantský oceán a lagunu, kde si voda celoročně udržuje teplotu kolem 25 stupňů. Toto „odlehlé, ale zvláštním způsobem krásné pouštní město" (jak píše New York Times), se v posledních letech prosadilo jako významné centrum vodních sportů, hlavně windsurfingu, kitesurfingu a sportovního rybaření v ideálních podmínkách místní laguny. Neobvyklým zážitkem jsou výlety terénními auty do pouště. Mnoho lidí sem přijíždí i jako do odlehlého místa s neformální atmosférou a bohatou místní tuarežskou kulturou. Město nabízí kavárny a restaurace plné života, nedávno zde byl otevřen moderní komfortní hotel s dlouhou soukromou pláží. Dáchla leží těsně nad obratníkem Raka (zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako egyptský Asuán), 1350 kilometrů letové vzdálenosti jihozápadně od Casablanky, odkud sem vede každodenní letecká linka. Dáchla, město bílých domů, byla založena v roce 1502 španělskými osadníky pod jménem Villa Cisneros. Leží na území bývalé Španělské Sahary, dnes nazývané Západní Sahara, jež byla do roku 1975 španělskou državou. Nyní spravuje většinu jejího území Maroko, část Západní Sahary ve vzdáleném vnitrozemí však ovládá tzv. Saharská arabská demokratická republika. V oblasti Dáchly se připravuje zřízení národního parku, který má zejména chránit vzácné a ohrožené druhy, jako je tuleň středomořský (Monachus monachus).

Mimořádné cestovatelské zážitky nabízí Uganda, která zaujímá v seznamu New York Times 33. místo. Země, kterou Winston Churchill označil za „perlu Afriky", se po bouřlivých desetiletích těší poměrné stabilitě. Z jejích deseti národních parků nabízí patrně nejlepší safari za africkou zvěří Murchison Falls National Park, nazvaný podle velkolepých vodopádů na Bílém Nilu. Na jeho březích žije množství krokodýlů a hrochů, jinde v parku se pak návštěvníci setkají s neobyčejně bohatou škálou afrických zvířat. Velké bohatství zvěře nabízí také Queen Elizabeth National Park, který se mezi jiným pyšní deseti druhy primátů včetně šimpanzů. Země se může chlubit i skvělými možnostmi pro pozorování ptáků, mezi nimiž vévodí nádherný jeřáb královský, jehož poddruh jeřáb chocholatý (Balearica regulorum gibbericeps) zdobí ugandskou státní vlajku. Nejpřitažlivější turistickou nabídkou Ugandy jsou dnes horské gorily v Bwindi Impenetrable National Park, zařazeném do světového dědictví UNESCO. Výpravy za gorilami bývají fyzicky dosti náročné a nejsou právě levné. Na ugandském území leží pohoří Rwenzori (Měsíční hory), díky svým krajinným krásám a pozoruhodné flóře také součást světového dědictví UNESCO. Jeho nejvyšší vrcholky, dosahující 5109 metrů, jsou trvale pokryté sněhem. Další pozoruhodností Ugandy je Viktoriino jezero (bohužel nevhodné pro vodní sporty), ze kterého u města Jinja vytéká Bílý Nil.

Na seznamu New York Times se ocitla, možná trochu překvapivě, i arabská destinace - na 38. místě je uvedeno Jordánsko. Ačkoli tato země sama zůstala téměř ušetřena nepokojů a zmatků, které loni zachvátily řadu arabských zemí a vedly ke změně režimů, nevyhnula se ztrátám na příjmech z turistiky. Po nepodstatných nepokojích z počátku minulého roku se Jordánsko rychle vrátilo k obrazu klidné a spolehlivé turistické destinace. Nicméně počet turistů klesl v roce 2011 o 35 procent a příjmy z turistiky se snížily asi o 16,5 procenta na 1,9 miliardy dínárů (51 miliard Kč). Jordánský turistický sektor se nyní snaží tyto ztráty napravit a zdá se, že k tomu má příznivé podmínky. Země by mohla v regionální příjezdové turistice jako atraktivní destinace částečně nahradit ochromenou sousední Sýrii i stále ještě neklidný Egypt, zvláště proto, že sama má mnoho co nabídnout. Jedním z nejpozoruhodnějších míst na světě je jordánská část Velké příkopové propadliny (Great Rift Valley), která nedaleko odtud, v severní Sýrii, začíná a Mrtvým mořem sestupuje až přes 400 metrů pod úroveň mořské hladiny. Známé léčebné účinky vysoce slané vody Mrtvého moře umocňuje právě i jeho poloha v hluboké proláklině umožňující odfiltrovat více škodlivých složek slunečního záření. Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí je skalní město Petra, staré přes dva a půl tisíce let. Za pozornost stojí i údolí Wádí Rum s jedinečnými útvary žulových a pískovcových skal, spjaté také se jménem britského důstojníka T. E. Lawrence, proslulého „Lawrence z Arábie", který sehrál klíčovou úlohu v arabském povstání proti turecké nadvládě za první světové války.

Kromě těchto míst figuruje na seznamu New York Times výběr tradičních turistických cílů na celém světě, včetně těch, které se pro turistiku otevírají až v poslední době. Mezi takové patří zejména na 3. místě seznamu Myanmar (Barma), který se po mnoha letech vrací na turistickou mapu. Na 9. místě je tibetské hlavní město Lhasa s novými luxusnímí hotely, které bylo také pro turisty desítky let uzavřené. Dále na seznamu jsou vietnamská zátoka Ha Long (na 15. místě) s podivuhodnými skalními útvary vyrůstajícími z moře, karibský ostrov Saint Vincent (na 17. místě) s plážemi z tmavého i světlého písku, čínská hora Mo-kang Šang (Mogan Shan), zařazená na 18. místo - někdejší horské útočiště šanghajských gangsterů. Na 20. místě seznamu figuruje zatím poněkud bizarní destinace - vesmír, kam si již zakoupilo letenky na 450 lidí. Kambodžské ostrovy Koh Rong (na 23. místě), označované za neobjevený asijský ráj, patří mezi nové ekoturistické destinace. Na 32. místě je uvedena Antarktida, stále ještě velmi odlehlá a exotická, dnes však již i s nabídkou cestovního luxusu. Za ní následuje na 34. místě Ukrajina jako cíl poznávací i plážové turistiky. Na 37. místě figuruje chilský ostrov Chiloé s velkou diverzitou mořské fauny, na 44. místě pak oblíbená prázdninová destinace Švédů Dalarna, jejíž krajina je považována za typicky švédskou.

Na prvních dvou místech seznamu nalezneme Panamu a Helsinki, na posledním 45. místě italské pobřežní město Portovenere. Česká republika zastoupena není, zeměpisně nejbližší doporučená destinace je na 24. místě Vídeň.

(mk)

 

Související zprávy:
Tanzanie se snaží rozvíjet turistiku navzdory nepříznivým faktorům
Tanzanie se oficiálně prezentovala v Praze
Nový druh savce v knize života (Tanzanie)
Turistika nabývá na významu (Jordánsko)
Luxusní hotel u pramenů Nilu (Uganda)
Výpravy za gorilami podražily (Uganda)
Megatunel mezi Rudým a Mrtvým mořem (Uganda)
Stavy nilského okouna klesají (Uganda)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info