• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Boj o vymýcení ženské obřízky se přiostřuje


Afrika

Boj o vymýcení ženské obřízky se přiostřuje

Káhira/Abidjan/Chartúm - Rozhořčení mezi egyptskými aktivistkami usilujícími o ochranu ženských práv vyvolal konzervativní islámský učenec šajch Júsuf al-Badrí, který v prosinci 2007 podal žalobu na egyptského ministra zdravotnictví, aby dosáhl zrušení nedávného výnosu zakazujícího mrzačení ženského genitálu (FGM), známého jako ženská obřízka. Al-Badrí tvrdí, že ministerský výnos porušuje egyptskou ústavu a islámské zásady.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví a populace v červnu 2007 zakázalo lékařům a zdravotníkům provádět tento zásah pod trestem vězení nebo odebrání lékařské licence. Reagovalo tak na smrt jedenáctileté dívky, která zemřela na následky obřízky v Horním Egyptě.

Júsuf al-Badrí argumentuje ve prospěch obřízky nutností potlačit sexuální sklony žen.

ženská-obřízka
Ženský genitál po tzv. faraonské obřízce
Foto Middle-East-Info.org

Provádění ženské obřízky nemá oporu v Koránu ani v sunně (skutky a výroky proroka Muhammada), jež jsou hlavními zdroji islámského práva. Islámský zákon šarí‘a „nestanoví FGM a dává manželce právo těšit se ze sexu se svým manželem", prohlásil znalec této problematiky Chalíl Mustafá Chalíl nezávislému egyptskému listu Al-Badíl (Alternativa).

Egyptská vláda se již od padesátých let minulého století snažila omezovat provádění FGM a zdravotní rizika s tím spojená pro rodiny, které trvají na tom, aby jejich dcery byly obřezány. Zakázala provádět tento výkon komukoli kromě lékařů, ale ještě v roce 1994 vyvolala mezi veřejností nemalý rozruch zpráva o smrti devítileté dívky, kterou obřezával holič.

Zatímco FGM je obvykle - a nepravdivě - spojována s názorem, že jde o náboženský předpis, na západoafrickém Pobřeží slonoviny se naopak náboženství dává do služeb boje proti obřízce.

El Hadj Kassoum Traoré, imám malé mešity v největším městě země Abidjanu, vysvětluje od září 2007 při páteční modlitbě věřícím nebezpečí spojená s obřízkou. Zúčastnit se páteční modlitby v mešitě je pro muslimy povinné. Traoré vyzývá věřící, aby nedávali své dcery mrzačit, zatímco od obřezávaček žádá, aby s touto praxí skoncovaly.

Každý týden se Traoré schází ze staršími muslimské komunity a diskutuje s nimi o FGM. „Praxe obřízky není povolena nikde v Koránu ani v Bibli," říká. „Je to tradiční a zvyková praxe, její rizika jsou však taková, že musíme myslet na její ukončení."

Ženská obřízka může mít celou řadu negativních důsledků a průvodních jevů, od bolesti a sexuální dysfunkce až po smrt vinou infekce. Důvody pro FGM se v různých komunitách liší. Kromě toho, že je považována za náboženský požadavek, bývá to i rituál spojený se vstupem do dospělosti, nebo je vydávána za hygienickou nutnost. Velmi rozšířeným motivem je víra, že obřízka snižuje ženské libido, zajišťuje předmanželskou cudnost a předchází nevěře.

Zatímco Traoré působí v Belleville, jedné z chudších oblastí Abidjanu, problém FGM je předmětem zájmu i v zámožnější části města. François Miézan, pastor metodistické církve ve čtvrti Le Plateau, z kazatelny varoval: „Je-li zde někdo, kdo je spojen s touto praxí, nechť jí ihned zanechá. Odejmete-li někomu lidský orgán, dopouštíte se zločinu." Miézan také vyzývá věřící, aby o FGM informovali policii, protože ženská obřízka je na Pobřeží slonoviny již deset let zakázána. Přesto tradice a zvyklosti působí, že tato praxe zde přes všechny kampaně nejen přežívá, ale její výskyt dokonce stoupá.

Místní reprezentant Dětského fondu OSN (UNICEF) Youssouf Oumar prohlásil, že rozšíření obřízky na Pobřeží slonoviny se nyní odhaduje na 44,5 %, proti 40 % z roku 1995. Zvlášť zasažené jsou oblasti na severu a západě země.

Imám Abdalah Djigui Cissé, který je předsedou abidjanské nadace „Djigui la Grande espérence" (Velká naděje Nadace Djigui), prohlásil, že náboženští předáci „musí přidat" ve svém úsilí o skoncování s FGM. Řekl, že dosahované výsledky jsou stále ještě nedostatečné a že „musíme ve svém úsilí pokračovat". Nadace mezi jiným pořádá po modlitbách v mešitě shromáždění, při nichž se věřícím vysvětluje, že obřízka nemá oporu v Koránu.

Rovněž v Súdánu byla zorganizována kampaň proti ženské obřízce, když čtyřletá In‘ám ‘Abdulwahháb zemřela na infekci způsobenou při tomto výkonu. Kampaň vedou hlavně ženy, které samy FGM prodělaly. Podle studie UNICEF z roku 2004 prodělalo v Súdánu, který má kolem 40 milionů obyvatel, více než 90 procent žen nějakou formu obřízky, přičemž 82 procent se stalo obětí té nejdrastičtější - infibulace, takzvané faraonské obřízky.

Překvapující je, že v Súdánu praktikují ženskou obřízku i křesťané, a to dokonce ve větší míře než muslimové, ačkoli křesťané se více přiklánějí k mírnější formě zvané sunna, zatímco muslimové praktikují spíše infibulaci.

Aktivistky bojující za ženská práva však požadují zákaz všech typů FGM a zdůrazňují, že dívky a ženy umírají na následky jakékoli obřízky. Náhid Džabralláh, členka Súdánské organizace pro zrušení FGM, prohlásila, že infibulace, která znamená sešití poševního vchodu a ústí močové trubice a ponechání jen malého otvoru pro odchod moči a menstruační krve, působí ženám mučivé bolesti při pohlavním styku a porodu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) žije většina obřezaných žen a dívek ve 28 afrických státech. Počet těch, které prodělaly zmrzačení genitálu, se odhaduje na 100-140 milionů a každoročně jsou tomuto riziku vystavovány další dva miliony.

(img, in, mk)

Související zpráva:
Zákaz ženské obřízky


Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info