• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Dohoda o obchodu se slonovinou


Afrika

Dohoda o obchodu se slonovinou

Haag - Historickou dohodu o devítiletém zákazu mezinárodního obchodu se slonovinou se podařilo uzavřít na zasedání Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) 14. června 2007.

Dohodě předcházely týdny intenzivního jednání, při němž proti sobě stály dvě koncepce. Úplné zastavení obchodu se slonovinou na dvacet let požadoval návrh, který předložily Keňa a Mali, zatímco návrh vypracovaný Namibií a Botswanou umožňoval omezené obchodování. Kompromis, jímž se podařilo rozpory překlenout, posléze předložily Čad a Zambie „jménem Afriky".

Devítiletý zákaz vstoupí v platnost, jakmile čtyři státy jihoafrického regionu prodají své vládní zásoby sloních klů. Tato jednorázová výjimka se týká Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany a Zimbabwe, které mohou prodat zásoby registrované k 31. lednu letošního roku a odhadované celkem na padesát tun.

„Africké řešení afrického problému znamená pro ochranu přírodního prostředí velký krok kupředu. Je to dobrá zpráva pro slony i pro lidí žijící v jejich blízkosti," prohlásil generální tajemník CITES Willem Wijnstekers. CITES sdružuje 171 zemí.

Při jednání stála Keňa v čele skupiny 21 obdobně smýšlejících zemí, které volaly po dvacetiletém moratoriu na obchod se slonovinou. Byly mezi nimi Mali, Ghana, Čad, Demokratická republika Kongo, Konžská republika (Brazzaville), Niger, Togo, Sierra Leone, Pobřeží slonoviny, Nigerie, Liberie, Rwanda, Burundi, Komory a další země.

Státy, ve kterých žijí sloni, se také dohodly na zřízení Afrického fondu pro slony (African Elephant Fund), který se bude zabývat dlouhodobými otázkami ochrany těchto zvířat.

Slonovina z jednorázového prodeje půjde do Japonska, které má jako jediná země od CITES povolení nakupovat slonovinu. Zájem však projevila také Čína.

Sloní populace v Africe se kdysi počítaly na miliony zvířat. Sto let lovů a také pytláctví, které se rozbujelo zvláště v posledních letech, zredukovalo počet slonů zhruba na půl milionu. Odborníci odhadují, že v Africe je nezákonně zabito na 20 000 slonů ročně.

Obchod se slonovinou byl již zakázán od roku 1989, ale CITES mezitím dvakrát povolila jednorázové prodeje z „oficiálních" skladů v zemích jihoafrického regionu, které mají silné sloní populace a dobré výsledky v boji proti pytláctví. Některé nevládní organizace však znepokojuje současná situace v Zimbabwe, kde je pytláctví na vzestupu.

(BuaNews, img)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info