• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Ousmane Sembène zemřel


Senegal

Ousmane Sembène zemřel

Dakar - Čelný senegalský filmový tvůrce a spisovatel Ousmane Sembène zemřel 9. června 2007 v Dakaru.

Jak napsala agentura IRIN, orgán Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, jeho filmy a knihy se často dotýkaly problémů spjatých s kolonialismem a západním rasismem, ale vždy se soustřeďoval na to, co Afričané mají udělat sami pro sebe. „To, že Afričané se potřebují vzpřímit a převzít odpovědnost za své činy, je téma, které probíhá celým jeho dílem," prohlásil znalec senegalské kultury Gnilan Ndiaye.

Ousman Sembène byl humanista a tvrdě kritizoval závislost Afriky na pomoci Západu. Ve svém nejvýmluvnějším filmu o závislosti Afriky na západní pomoci, Guelwaar z roku 1992, přirovnal Sembène tuto závislost k prostituci. Jedna scéna v tomto filmu ukazuje africké politiky, kteří tleskají západním dárcům za bezplatné potraviny a které hlavní hrdina uvede do rozpaků slovy: „Tleskáte své vlastní hanbě." Potraviny jsou pak prodány se ziskem pro tytéž politiky a hlavní hrdina náhle za záhadných okolností umírá.

Sembène zastával názor, že klíčem k rozvoji africké společnosti je osvobození žen. Ve svém posledním filmu Moolaadé z roku 2004 líčí boj afrických žen proti ženské obřízce.

Autor, narozený v roce 1923 ve městě Ziguinchor v jihosenegalské oblasti Casamance, zemřel ve věku 84 let právě v době, kdy se politika západní pomoci Africe intenzivně přezkoumává.

Ousmane Sembène pocházel z muslimské rodiny národnosti Wolof a jeho otec byl rybářem. O své vzdělání se musel postarat především sám vlastním přičiněním.

Hlavně díky svým románům Les bouts de bois de Dieu (1960) a Xala (1973) je Ousmane Sembène považován za jednu z vedoucích postav africké postkoloniální literatury. Román Xala byl také pod jeho vedením v roce 1974 zfilmován ve wolofštině, Sembèneově mateřském jazyce. Skutečnost, že řada jeho literárních děl nebyla přeložena do angličtiny, Sembèneovi zabránila dosáhnout podobného mezinárodního věhlasu jako například nigerijský spisovatel Wole Soyinka. Některé Sembèneovy filmy byly v Senegalu a také ve Francii zakázány.

V České republice Sembèneovo dílo příliš známé není. Pod titulem Boží dřívka vyšel česky román Les bouts de bois de Dieu a v jednom svazku pod titulem Uhranutí romány Xala, Vehi-Ciosane a Le mandat. Občas se, hlavně na přehlídkách a festivalech, promítají jeho filmy.

(irin, mk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info