• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Pomocná ruka pro JAR: z Kuby


Jihoafrická republika-Kuba

Pomocná ruka pro JAR: z Kuby

Havana - Kubánský režim přispěchal na pomoc Jihoafrické republice a vyškolí pro ni tisíce sociálních pracovníků, kteří v JAR chybějí.

Podle mezivládní dohody, podepsané začátkem září 2007 v Havaně, Kuba v  roce 2008 vyškolí více než devět tisíc nezaměstnaných mladých Jihoafričanů na pomocné sociální pracovníky, kteří mají pomoci přepracovaným zaměstnancům jihoafrických sociálních služeb zvládat jejich úkoly. Jeden jihoafrický sociální pracovník má nyní obvykle na starosti 300 až 500 případů, zatímco ideální stav by byl 60 případů.

Dohodu podepsali jihoafrický ministr sociálního rozvoje Zola Skweyiya a kubánský ministr práce a sociální péče Alfredo Morales Cartaya.

Jihoafrické ministerstvo sociálního rozvoje „potřebuje do roku 2010 vyškolit a zaměstnat 9 360 pomocných sociálních pracovníků", uvádí se v prohlášení ministerstva. Kuba pro tento účel vypracovala výcvikový program.

Podle oficiálního oznámení ministr Skweyiya navštívil Kubu v zájmu „posílení svazků s touto zemí a zkoumání dalších oblastí spolupráce". Obě země budou nově spolupracovat i v oboru komplexní sociální péče a rozvojových iniciativ pro ženy, mládež a děti. Jak prohlásil tiskový a kulturní přidělenec kubánského velvyslanectví v Jižní Africe Liber Puente Baró, dohoda posílí „dobré dvoustranné vztahy" vyvíjející se mezi Kubou a Jižní Afrikou od roku 1994.

Kuba patřila k zemím, které významně pomáhaly Africkému národnímu kongresu (ANC) v jeho boji proti apartheidu, a velmi dobré kubánsko-jihoafrické vztahy se odvíjejí z tohoto základu.

Mladí lidé, kteří mají dostat kubánské školení, budou pocházet zejména z venkovských a chudých komunit. Nezaměstnanost v Jižní Africe se podle oficiálních údajů pohybuje mezi 25 a 30 procenty, ale četní odborníci soudí, že údaj 40 procent by lépe vystihoval skutečnost. Největší část nezaměstnaných přitom tvoří mladí lidé.

Podle jihoafrického tisku stála v minulosti podobná školení kolem 27 000 randů na osobu. O nákladech na kubánské školení a jejich úhradě se zprávy nezmiňují.

Sociální péče je v Jižní Africe velmi vážný problém. Například jen v soudně nařízené opatrovnické péči bylo začátkem letošního roku na 400 000 dětí, zatímco ještě v roce 2000 jich bylo jen 49 000, takže během sedmi let nastal růst o 700 procent.

(BuaNews, img)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info