• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Rand se v roce 2007 držel dobře, v lednu již méně


Jihoafrická republika-Česko

Rand se v roce 2007 držel dobře, v lednu již méně

Praha - Jihoafrický rand si přes svou známou dlouholetou kolísavost v roce 2007 v podstatě udržel své směnné hodnoty vůči hlavním světovým měnám. Vůči euru sice oslabil o téměř jeden rand a rok ukončil na hodnotě 10,017 R za 1 € (proti 9,143 R ze začátku ledna), vůči americkému dolaru a britské libře ukončil rok prakticky na stejných hodnotách, jako začínal - kolem 6,9 R za 1 $ a kolem 13,6 R za 1 £.

První měsíc roku 2008 však přinesl rychlé oslabení randu. Stejnou ztrátu vůči euru jako za celý rok 2007 stihl za pouhý měsíc a leden ukončil v kursu 11,060 R za 1 € a silně klesl i vůči americkému dolaru a britské libře - vůči dolaru na 7,452 R, vůči libře na 14,827 R.

Jihoafričtí ekonomové nepřikládají tomuto prudkému poklesu velký význam a domnívají se, že jihoafrickou ekonomiku nepoškodí. Kurs randu podle jejich názoru sráží všeobecná světová averze k rizikům a sestup cen zlata a platiny z historických vrcholů.

Jihoafrická ekonomika je zatížena vysokým deficitem na běžném účtu platební bilance, který ve třetím čtvrtletí roku 2007 činil 162,6 miliardy randů, čili 8,1 procenta hrubého domácího produktu. Dennis Dykes, hlavní ekonom významné banky Nedbank, soudí, že s deficitem běžného účtu to nejhorší již minulo, protože se zpomaluje spotřebitelská poptávka a klesá dovoz spotřebního zboží. Připouští ovšem, že „hodně bude záviset na tom, co se stane s cenou ropy". Naopak znehodnocování randu by mělo prospět jihoafrickému vývozu. Na domácí frontě ovšem klesající rand pravděpodobně zvýší inflační tlaky a donutí Jihoafrickou rezervní banku udržovat i nadále úrokové sazby na současné vysoké úrovni; v současné době činí její repo sazba 11 procent. (Repo sazba České národní banky činila v lednu 3,50 procenta.)

Roční vývoj randu vůči české koruně byl příznivý pro českou měnu, která ke konci roku výrazně posilovala, takže v průběhu celého roku si vůči randu polepšila zhruba o 11 procent: Rok začínala na hodnotě 2,983 a končila na hodnotě 2,653 za 1 R, přičemž 27. listopadu zaznamenala rekordní kurs 2,555 Kč za 1 R. V roce 2008 tento vývoj zatím pokračuje dosti rychlým tempem. Od poloviny ledna překonávala koruna jeden rekord za druhým a leden ukončila až na hodnotě 2,345 Kč za 1 R. Nenastane-li neočekávaný obrat, je to dobrá zpráva pro české turisty mířící nejen do Jižní Afriky, ale do celého Společného měnového prostoru (kromě Jižní Afriky i Namibie, Svazijska a Lesotha).

Jihoafrický rand je dnes jedinou měnou z Afriky a arabsky mluvícího světa, která se objevuje na zveřejňovaném kursovním lístku České národní banky. Do konce roku 2007 zaznamenávala ČNB i kurs maltské liry, od 1. ledna 2008 však maltskou měnu nahradilo euro.

Reciprocita z jihoafrické strany v tomto směru není a Jihoafrická rezervní banka na svých webových stránkách kurs randu vůči české koruně nezveřejňuje. Z měn „nových" zemí Evropské unie jsou na jihoafrických stránkách poměrně snadno dostupné jen kursy maďarského forintu a slovinského tolaru.

(mk)


Související zpráva:
Kolísavý rand, silná koruna

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info