• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Mlungisi Sisulu zemřel


Jihoafrická republika

Mlungisi Sisulu zemřel

Pretoria/Praha - Bývalý pracovník velvyslanectví Jihoafrické republiky v Praze Mlungisi Sisulu zemřel 3. ledna 2008 v Londýně, kde byl na krátké návštěvě, ve věku 42 let.

Mlungisi Sisulu byl naposledy (od roku 2006) prvním tajemníkem jihoafrického velvyslanectví v Súdánu a v době své smrti vykonával funkci chargé d'affaires. Příčinou úmrtí byla mozková malárie. Súdán patří mezi země s vysokým rizikem onemocnění malárií.

Jihoafrická ministryně zahraničí Nkosazana Dlamini-Zuma zemřelého vysoce ocenila jako pilného, odborně zdatného a loajálního diplomata oddaného své práci. Také Africký národní kongres (ANC) vyjádřil politování nad Sisuluovou předčasnou smrtí.

Sisulu nastoupil na jihoafrickém velvyslanectví v Praze začátkem března 2001 ve funkci třetího tajemníka a bylo to jeho první diplomatické působiště; za svého pobytu v Praze byl povýšen na prvního tajemníka. Předtím vystudoval ve Spojených státech politické vědy a od roku 1999 pracoval na jihoafrickém ministerstvu zahraničí. Hlavní náplní jeho práce byly kulturní a akademické styky. Před ním se touto tematikou zabývala paní Marlet Le Roux-Venter, která svou diplomatickou misi v Praze ukončila v říjnu 2000.

Zesnulý pocházel z rodiny předních bojovníků proti apartheidu, členů ANC. Jeho dědeček Walter Sisulu (1912-2003) patřil k nejbližším spolupracovníkům Nelsona Mandely, s nímž byl v době apartheidu vězněn. Také jeho otec Max Sisulu a matka Elinor Sisulu, původem ze Zimbabwe, se významně podíleli na boji za lidská práva a proti apartheidu v Jižní Africe. I jeho strýc Zwelakhe Sisulu je dlouholetý politický aktivista.

Mlungisi Sisulu se narodil roku 1966 v Moskvě, kde jeho rodiče jako političtí emigranti studovali. Do Jižní Afriky přijel malý Mlungisi ve věku pěti let, kdy ještě mluvil pouze rusky, a zůstal v péči svých babiček Albertiny Sisulu a Grety Ncapayi. Jako mladík vstoupil do Kongresu jihoafrických studentů a v roce 1986 byl devět měsíců vězněn.

V srpnu 2007 se Mlungisi Sisulu v Chartúmu oženil a novomanželé plánovali na duben 2008 oficiální svatební oslavu v Jižní Africe.

Mozková malárie je rychle postupující mozkové onemocnění, které dosud není plně prozkoumáno. Z milionů lidí, kteří každoročně onemocní malárií, se jen u 20-50 procent rozvine mozková malárie a není jasné, proč se to u některých pacientů stane a u jiných nikoli.

(BuaNews, img, zjk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info