• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

National Geographic Česko oslavil páté narozeniny


National Geographic Česko oslavil páté narozeniny

Praha - Z legendy, pro řadového občana po celá desetiletí těžko dostupné, se stala běžná součást našeho života, prohlásil při oslavě pátého výročí českého vydání časopisu National Geographic jeho šéfredaktor Tomáš Tureček. Své páté narozeniny si National Geographic Česko připomněl 26. srpna 2007 v nevšedním prostředí pražské vinárny Dům vína U Závoje, kde se sešli jeho spolupracovníci a přátelé.

Dnes opravdu legendární zeměpisný a cestovatelský časopis začala vydávat americká National Geographic Society (Národní zeměpisná společnost) již v roce 1888, pouhých devět měsíců po svém vzniku. Za své poslání považují společnost i časopis „zvyšovat a šířit zeměpisné znalosti a současně napomáhat uchování kulturních, historických a přírodních zdrojů světa".

Časopis National Geographic je měsíčník a kromě pravidelných dvanácti čísel vydává ročně několik mapových příloh a při mimořádných příležitostech i zvláštní čísla. Obsahuje hlavně články se zeměpisnou, populárně vědeckou a kulturní tématikou, věnuje velkou pozornost životnímu prostředí a důležité místo mají jedinečné fotografie. National Geographic spolupracuje se špičkovými autory i fotografy. Nyní se vydává ve 31 jazykových verzích v mnoha zemích po celém světě; celkově vychází každý měsíc téměř devět milionů výtisků, které si přečte více než 50 milionů čtenářů.

České vydání National Geographic bylo mezi první desítkou cizojazyčných, to je jiných než anglických, verzí, řekl nám šéfredaktor Tomáš Tureček. Nejnovějším přírůstkem do cizojazyčné rodiny National Geographic je edice čínská, která se objevila letos v červenci. České vydání si vede úspěšně a získalo od National Geographic Society licenci na dalších pět let.

Do českého prostředí přišel National Geographic před pěti lety s vysokou kvalitou reportáží a článků o unikátních, objevných tématech i neméně jedinečných fotografií. Jeho obsah vyniká hlubokou zasvěceností autorů, kteří dnes často píší o tématech až netušených, mimořádnou kvalitou fotografií i dobrou jazykovou úrovní.

Českému vydání nadto dodávají na přitažlivosti články českých autorů uveřejňované pod hlavičkou Česká mozaika. Seznamují s výsledky práce českých vědců a dalších odborníků, ať na území České republiky, nebo jinde ve světě. Témata České mozaiky z poslední doby jsou dostatečně výmluvná: veterinární výzkumné centrum české lékařky na Sumatře, záhada propasti v Hranicích na Moravě, činnost vědců na první české polární stanici v Antarktidě, výročí první cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, archeologické nálezy z časně slovanského období v Roztokách u Prahy...

Místo naší země v dnes již celosvětovém společenství National Geographic zdůraznil opravdový unikát: zvláštní české číslo k pátému výročí českého vydání. Obsahuje články, které časopis během své dlouhé existence věnoval naší zemi a které přinášejí pohledy amerických autorů na vývoj u nás, doplněné mnoha dobovými fotografiemi. Zejména ty dávnější z nich (první takový článek vyšel v únoru 1917) měl asi jen málokdo možnost číst.

Oslava pátého výročí National Geographic Česko byla spojena s ochutnávkou pozoruhodných vín v duchu celosvětového záběru časopisu - jednak evropské provenience, jednak pocházejících z mimoevropských produkčních oblastí, které se stále důrazněji prosazují na světových trzích i v Česku, mezi nimi z Jižní Afriky. Přehlídku vín doprovodila ochutnávka lahůdkových sýrů a doutníků.
(zjk, mk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info