• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Nejstarší hlavy států či vlád


Nejstarší hlavy států či vlád

Washington - Mezi desítkou věkem nejstarších hlav států či vlád na světě jsou tři ze subsaharské Afriky a tři z arabských zemí.

Na seznamu, který sestavil americký časopis Foreign Policy, není ani jediný politik z Evropy či Severní Ameriky. Kdyby se příštím prezidentem Spojených států stal John McCain, který 29. srpna oslavil 72. narozeniny, do desítky nejstarších by se nekvalifikoval ani on.

V čele žebříčku stojí Robert Mugabe, prezident Zimbabwe, narozený 21. února 1924. U moci je od roku 1980, tedy 28 let, zpočátku jako předseda vlády, od roku 1987 jako prezident. Svou zemi dovedl k hospodářskému kolapsu, takže Zimbabwe dnes zaujímá 4. místo v Indexu neúspěšných států, který sestavují americký Fund for Peace a časopis Foreign Policy. (Název indexu je poněkud zavádějící, protože v roce 2008 již zahrnuje 177 zemí včetně nejvyspělejších; nejlépe je na 177. místě hodnoceno Norsko.)

Druhé místo zaujal saúdskoarabský král cAbdulláh bin cAbdalcazíz Ál Sacúd, narozený rovněž v roce 1924, přesné datum není známo. U moci je 13 let, králem je sice až od roku 2005, ale již od roku 1995 byl de facto vládcem země, protože král Fahd nebyl pro nemoc schopen svůj úřad vykonávat. Stojí v čele absolutní teokratické monarchie, jejíž bohatství se zakládá na obrovských zásobách ropy. V indexu zaujímá 83. místo.

Čtvrté místo obsadil senegalský prezident Abdoulaye Wade, narozený 29. května 1926. Je u moci osm let. Patří k čelným africkým politikům, aktivně se podílí na celoafrických iniciativách (Africká unie, Nové partnerství pro rozvoj Afriky - NEPAD aj.) a ve své zemi je nazýván Gorgui, což je ve wolofštině uctivý titul oblíbeného starého muže. V indexu zaujímá Senegal příznivé 117. místo.

Pátý nejstarší světový politik je egyptský prezident Husní Mubárak, narozený 4. května 1928. U moci je 27 let, od roku 1981, kdy byl zavražděn jeho předchůdce Anwar Sádát. Egyptu, který patří v Africe k nejvyspělejším státům, se dnes pod jeho vedením příliš nedaří, v indexu je na 36. místě.

Šestý v pořadí je kuvajtský emír Sabáh al-Ahmad al-Džábir as-Sabáh, narozený 6. června 1929. Vládne celkem 5 let, od ledna 2006 jako emír, předtím od roku 2003 byl vládcem de facto jako ministerský předseda, když bývalý emír ze zdravotních důvodů vládnout nemohl. Jeho země patří k předním producentům ropy a v indexu je na 77. místě.

Na osmém místě žebříčku je keňský prezident Mwai Kibaki, narozený 15. listopadu 1932. Prezidentem je pět let. Jeho nástup do druhého funkčního období byl začátkem letošního roku provázen ostrou politickou krizí vyvolanou spory o platnost jeho volby. Krize přerostla v ozbrojené srážky, jež poškodily pověst Keni jako stabilizované země a nepříznivě se odrazily i v turistice, která má pro keňskou ekonomiku mimořádný význam. V indexu zaujímá Keňa nepříznivé 31. místo.

Ostatní vedoucí představitelé států v desítce nejstarších jsou nepálský ministerský předseda Giridža Prasád Koirála (3. místo, narozen 20. února 1925), kubánský prezident Raúl Castro (7. místo, narozen 3. června 1931), indický ministerský předseda Manmóhan Singh (9. místo, narozen 26. září 1932) a předseda Státní rady pro mír a rozvoj (vlastně vojenské junty) Myanmaru (Barmy) Than Šwe (10. místo, narozen 2. února 1933).

Mezi věkově nejstarší prezidenty patřil v devadesátých letech i jihoafrický prezident Nelson Mandela, narozený 18. července 1918. Byl zvolen po prvních demokratických volbách v roce 1994 na pětileté funkční období a uvedl svou zemi do společenství demokratických států světa. Naléhání, aby kandidoval na druhé funkční období, však - pro Afriku, a nejen pro ni, netypicky - odmítl, ačkoli byl v plné duševní i tělesné svěžesti. Vyjádřil se, že osmdesátník již do aktivní politiky nepatří, a od skončení prezidentského mandátu se věnuje zejména charitě a lidským právům. V letošním roce oslavil Nelson Mandela devadesáté narozeniny.

(fp, mk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info