• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Osudy turistických rájů


Osudy turistických rájů
(duben 2008)

Šťastná země, o které se nepíše, říkávalo se v mezinárodní novinářské komunitě a platí to dosud. Země, do níž se slétnou reportéři a televizní štáby, obvykle neprožívá nejpříjemnější období svého života. Událostí, které se tomuto pravidlu vymykají, jako byl pád železné opony, bohužel nebývá mnoho.

Keňa, ještě zcela nedávno považovaná za jeden z turistických rájů, je nejnovějším příkladem. Z výsluní zájmu se doslova během dnů propadla do „no-go zone", tedy země, jíž je lépe se vyhnout. Násilné nepokoje vzplanuly sice náhle, ale v hloubi společnosti jejich příčiny doutnaly mnoho desítek let. Jak se mohlo stát, že protagonisté konfliktu, Mwai Kibaki (76) a Raila Odinga (63), se znenadání ocitli v čele znepřátelených táborů? Mwai Kibaki je vzdělaný ekonom a veterán keňské politiky. Raila Odinga je nositelem slavného jména svého otce Ogingy Odingy, jedné z ikon keňského boje za nezávislost. Oba neváhali postavit se v minulých letech aktivně na odpor politice, s níž nesouhlasili, a trpět za to. Z jejich životopisů se však nedají vyčíst sklony k podvodům ani k násilí.

V keňské politice má ovšem nesmírný význam kmenová příslušnost. Tribalismus je znám z mnoha afrických zemí a dá se říci, že vlastně patří k politicko-mocenské realitě subsaharské Afriky vůbec. V Keni má však antagonismus mezi největšími kmeny Kikuju a Luo nejen dávné a hluboké kořeny, ale tradičně hraje někdy až rozhodující roli v politice. Roli tím větší, že Kikujové patří k velké skupině etnik hovořících bantuskými jazyky, zatímco Luové patří k nilotské etnolinguistické skupině. A dlouhodobá rozhodující role Kikujů v životě země je pro Luy stále méně přijatelná.

Nechceme se však zabývat politikou, byť by to zvlášť v případě Keni bylo sebezajímavější. Jisté je, že zde politické události vyvolaly násilné nepokoje, které mají zásadní a krajně nepříznivý vliv na turistiku. Podrobněji o vývoji v Keni píšeme v rubrice „Cestovní ruch, příroda".

Keňa v tom ovšem není sama. Je jen nápadným a aktuálním příkladem toho, jak křehkým se může ukázat cestovní ruch pod údery politického vývoje. I v jiných zemích uznávaných za turistické ráje se turistika ocitá v neblahém stínu politických a mocenských zájmů.

Politicko-ekonomická krize v Zimbabwe trvá již dlouho a jako by již patřila k zimbabwské realitě. Nedospěla sice (zatím?) do stadia masového násilí, ale vytváří nejistotu a má nepříznivé až katastrofální hospodářské dopady, což nejsou jevy, které by prospívaly turistice a lákaly do země návštěvníky. Nelze se divit, že cestovní ruch v Zimbabwe, trpící mezi jiným inflací astronomických rozměrů, nevzkvétá.

Jiným známým příkladem je Libanon. Od občanské války z let 1975-1990, po níž otřáslo touto zemí množství dalších násilných událostí, se Libanon jako oblíbená turistická destinace již nevzpamatoval. A obáváme se, že sled dějů podlamujících turistický ruch v Libanonu dosud neskončil. Mladší generace si již možná ani neuvědomují, že právě Libanon, kdysi přezdívaný arabské či blízkovýchodní Švýcarsko, patřil v arabském světě k turistickým rájům: Rozlohou malá země, kde je možné si dopoledne zalyžovat v horách a odpoledne si zaplavat v moři. Země, kde se fascinujícím způsobem prolínají přírodní krásy, mořské pláže i vysoké hory s pohnutými dějinami a mýty. Země podobající se Švýcarsku i svým ekonomickým významem. Dnes je v mezinárodním cestovním ruchu spíše na okraji.

Zárodky nejistoty a neklidu se v africkém prostoru objevují i jinde. Třeba v Jihoafrické republice, jedné z turisticky nejpřitažlivějších zemí světa, byl v lednu zvolen do čela vládního Afrického národního kongresu (ANC) místo prezidenta Thaba Mbekiho kontroverzní politik Jacob Zuma, podezřelý a obviňovaný z korupce, praní špinavých peněz a jiné trestné činnosti. Zvolením do čela ANC se Jacob Zuma stal nejpravděpodobnějším kandidátem na funkci prezidenta nejsilnější subsaharské země, až v dubnu 2009 vyprší mandát Thaba Mbekiho. Oba politici mají četné přívržence mezi jihoafrickými politiky i ve veřejnosti. Další vývoj nastalé situace, vyznačující se potenciálním napětím, se dnes nikdo neodvažuje předvídat. Věřme, že v tomto turistickém ráji zůstane stabilita zachována.

Na trhu „exotických" dovolených ovšem panuje čilá konkurence a stále je dost zemí připravených převzít klientelu, kterou politika vyhání z turistických rájů v africko-arabském světě. Z potíží v Africe mohou mít prospěch nejen někteří sousedé postižených, ale hlavně země v Karibiku, jižní Asii či v Tichomoří, kam se valem přesouvá klientela vzdávající se v této chvíli Keni. Byla by škoda, kdyby se právě z jedinečné a neopakovatelné Afriky stávaly další rizikové destinace. Postihlo by to nejen ekonomiku postižených zemí, ale i všechny, kdo do Afriky a arabského světa rádi jezdí.

(zjk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info