• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Hodnocení leteckých společností: Qatar Airways nejlepší na světěHodnocení leteckých společností: Qatar Airways nejlepší na světě


Londýn - Qatar Airways a South African Airways zůstávají i nadále nejlépe hodnocenými leteckými společnostmi v arabském světě a v Africe, přičemž Qatar Airways je hodnocena jako nejlepší na světě.

Hodnocení pravidelně uveřejňuje britská společnost Skytrax, vedoucí světová organizace pro průzkum komerčních aerolinií, a je všeobecně považováno za směrodatné.

Qatar Airways se řadí do elitní skupiny šesti leteckých společností celkově hodnocených jako pětihvězdičkové. Kromě ní to jsou Asiana Airlines (Jižní Korea), Cathay Pacific Airways (Hongkong), Hainan Airlines (Čína), Malaysia Airlines a Singapore Airlines.

U Qatar Airways se nejvyšší známkou hodnotí všechny tři třídy na dlouhých tratích, zatímco obě třídy (první a economy) na krátkých tratích jsou hodnoceny čtyřmi hvězdičkami; z porovnání těchto ukazatelů s ostatními pětihvězdičkovými aeroliniemi vychází, že Qatar Airways je nejlépe hodnocenou leteckou společnost na světě. Za takovou ji také již druhý rok po sobě vyhlásila společnost Skytrax.

„Udržet si ocenění je vždy těžké, ale podařilo se nám to uprostřed tvrdé konkurence,“ prohlásil Akbar al-Bákir, generální ředitel Qatar Airways, a dodal, že společnost se zaměřuje na poskytování „služeb nejvyšší úrovně ve vzduchu i na zemi“.

Na začátku roku 2012 má společnost Qatar Airways 118 letadel a ze svého uzlového letiště Dauha dopravuje cestující do 116 destinací po celém světě. Na rok 2013 zatím ohlásila zahájení letů také do Amsterodamu, Chicaga, Los Angeles, Toronta, Sydney, Salály (Omán), Čcheng-tu (Chengdu, Čína), Tchaj-peje (Tchaj-wan) a Phnompenhu (Kambodža). Objevila se i zpráva, že by Qatar Airways měly začít létat do Prahy.

V Africe si jako jediný letecký dopravce udržuje čtyřhvězdičkovou kvalitu společnost South African Airways. V posledním hodnocení si polepšila a má čtyři hvězdičky v obou třídách na dlouhých i krátkých tratích.

Mezi arabskými aeroliniemi se ve čtyřhvězdičkové kategorii umístily Oman Air, Emirates a Etihad Airways (obě Spojené arabské emiráty). Oman Air si celkově výrazně polepšily – na dlouhých tratích má jejich první třída 4½* a třída business 5*, třída economy na dlouhých tratích a business na krátkých tratích 4*, třída economy na krátkých tratích 3½*. Etihad Airways mají první třídu na dlouhých tratích hodnocenou 4½*, všechny ostatní 4*, Emirates mají všechny třídy na dálkových i krátkých tratích hodnoceny 4* kromě třídy economy hodnocené na dlouhých i krátkých tratích 3½*.

Stejně jako celosvětově, i v africkém a arabském prostoru je převážná část leteckých společností hodnocena třemi hvězdičkami. V seznamu Skytraxu to jsou: Air Austral (Réunion, třída business na dlouhých tratích 4*), Air Malta, Air Mauritius, Air Namibia, Air Seychelles (hodnoceny jen dlouhé tratě), Egypt Air, Ethiopian Airlines (třída business na krátkých tratích 4*), Arik Air (Nigerie, třída business v letadle Airbus 340 3½*, economy na krátkých tratích 2½*), Bahrain Air, Ethiopian Airlines (třída business na krátkých tratích 4*), Gulf Air (Bahrajn, první třída na dlouhých tratích 4*, třída business na dlouhých tratích 3½*), Kenya Airways (třída business na dlouhých tratích 4*), Kuwait Airways, LAM Mozambique Airlines, Middle East Airlines (Libanon), Royal Jordanian Airlines (třída business 3½*), Saudi Arabian Airlines (třída economy na dlouhých tratích 4*), TACV Cabo Verde Airlines (Kapverdy), Tunisair.

Do tříhvězdičkové kategorie řadí Skytrax i České aerolinie.

Ve dvouhvězdičkové kategorii jsou Air Algérie (třída business 3*), Royal Air Maroc (třída economy na dlouhých tratích a business na krátkých tratích 3*), Sudan Airways (třída economy 3*), Syrian Airlines, TAAG Angola Airlines (první třída na dlouhých tratích 3*, třída business na krátkých tratích 2½*), Yemenia Yemen Airways (první třída 3*).

Do jednohvězdičkové kategorie zařazuje Skytrax jen jedinou společnost, a to severokorejskou Air Koryo.

V Africe a v arabském světě působí řada dalších leteckých společností, které Skytrax v současné době nehodnotí. Jsou to mezi jinými Libyan Airlines, Afriqiyah Airways (Libye), Buraq Air (Libye), Air Cairo (Egypt, nízkonákladová), Iraqi Airways, Nas Air (Saúdská Arábie, nízkonákladová), Palestinian Airlines, Air Botswana, Air Burkina, Air Malawi, Proflight Zambia, FlyCongo, Eritrean Airlines, Airkenya Express (Keňa), African Express Airways (Keňa), Fly540 (Keňa, nízkonákladová), Air Madagascar, Rwandair, South African Express, Airlink (JAR), Comair (JAR), kulula.com (JAR, nízkonákladová), Mango Airlines (JAR, nízkonákladová), Air Tanzania, Precision Air (Tanzanie), Fastjet (Tanzanie, nízkonákladová), TunisAir Express, Air Uganda, Eagle Air (Uganda), Daallo Airlines (Džibutsko) a další. Tyto letecké společnosti obvykle zajišťují vnitrostátní a regionální dopravu, někdy mají spoje i do důležitých evropských, asijských, případně amerických destinací. Některé z nich se však ocitly na „černé listině“ Evropské unie.

Mnoho afrických leteckých společností v posledních letech, většinou z finančních důvodů, zastavilo činnost nebo zaniklo (Air Zimbabwe, Zambian Airways, Air Sénégal International, Air Mali, Air Guinée, Ghana International Airlines, Air Gabon, Air Ivoire (Pobřeží slonoviny) a další; často šlo o národní letecké dopravce.

Z nízkonákladových společností jsou Air Arabia (Spojené arabské emiráty) a Jazeera Airways (Kuvajt) hodnoceny třemi hvězdičkami. Hodnocení jiných nízkonákladových aerolinií, působících např. v JAR či ve východní Africe, Skytrax neuvádí.

Z hlavních evropských leteckých společností, které provozují linky do arabských a afrických zemí a zajišťují dopravu z Prahy s přestupem, jsou ve všech třídách na dlouhých i krátkých tratích hodnoceny čtyřmi hvězdičkami jen Turkish Airlines. Hodnocení ostatních v nejpoužívanější třídě economy na dlouhých tratích z Evropy se sice v poslední době mírně zlepšilo, ale málokdy překračuje 3*.

Předmětné evropské společnosti jsou hodnoceny takto: Aeroflot 3* (třída business na krátkých tratích 4*), Air France 4* (třída premium economy na dlouhých tratích 3½*, třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3*), Alitalia 3*, Austrian Airlines 4* (třída economy na krátkých tratích 3*), British Airways 4* (třída premium economy na dlouhých tratích a třídy business a economy na krátkých tratích 3½*), Brussels Airlines 3* (třída business na dlouhých tratích 3½*), Iberia Airlines 3* (třída business na dlouhých tratích 3½*, economy na krátkých tratích 2*), KLM 3*, Lufthansa 4* (třída business a economy na dlouhých tratích 3½*), Swiss International Air Lines 4* (třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3½*), TAP Air Portugal 3* (třída business na krátkých tratích 3½*), Turkish Airlines 4*.

Společnost Skytrax, založená v roce 1989, hodnotí letecké společnosti na celém světě a zařazuje je podle kvality služeb do kategorií od jedné do pěti hvězdiček, podobně jako jsou kategorizovány hotely. Pro hodnocení jsou stanovena přesná a podrobná kritéria, která pokrývají úroveň služeb před odletem, během letu i po příletu. Zde uvádíme jen souhrnné hodnocení.

Skytrax nehodnotí letecké společnosti zabývající se jen charterovou dopravou ani charterové lety hodnocených aerolinií, takže řadu dopravců, s nimiž létají čeští turisté na dovolenou do Afriky a na Blízký východ, ve svých přehledech neuvádí.

Úplné základní schéma cestovních tříd (první třída, business a economy) nabízí jen menší část leteckých společností, a to zpravidla jen na dlouhých tratích. Mnoho společností první třídu zcela vypouští jako nerentabilní a zůstává u dvoutřídní konfigurace, některé zařazují mezi třídy business a economy ještě třídu premium economy. Toto názvosloví nahrazují některé společnosti vlastními názvy, někdy se u dvoutřídní konfigurace označuje vyšší třída jako první. Ještě před několika desetiletími však byla taková dvoutřídní konfigurace (první třída a třída tourist) zcela standardní. Charterové a menší společnosti často zůstávají jen u jednotřídní konfigurace.

Pokud jde o délku tratí, za krátké se považují zpravidla lety do tří hodin, za středně dlouhé od tří do šesti hodin (bez mezipřistání). Dlouhé trati nad šest hodin letu jsou převážně provozovány pohodlnými širokotrupými, dvouuličkovými letadly, jako jsou Airbus 330, 340 a 380, Boeing 767, 777 a 787. Skytrax pracuje podle délky letu jen se dvěma kategoriemi tratí – krátké a dlouhé. Za krátké se pak mohou považovat lety trvající pět až šest hodin bez mezipřistání.

Skytrax hodnotí podobně jednou až pěti hvězdičkami také kvalitu letišť, zatím však je jich zhodnoceno jen málo. V pětihvězdičkové kategorii figurují celosvětově letiště v Hongkongu, Soulu a Singapuru. Z letišť v arabských a afrických zemích a přestupních letišť uváděných v rubrice Pro snazší orientaci mají Abú Zabí, Amsterodam, Düsseldorf, Frankfurt, Londýn-Heathrow a Curych 4 hvězdičky; Bahrajn, Dauha, Dubaj, Johannesburg, Kuvajt, Brusel, Paříž-Charles de Gaulle a Madrid 3 hvězdičky; Ammán a Moskva-Šeremeťjevo 2 hvězdičky. Skytrax uvádí, že v současné době analyzuje letiště Kapské Město, Casablanca, Šarm aš-Šajch, Vídeň, Ženeva, Londýn-Gatwick, Londýn-Stansted a Moskva Domodědovo. Většina letišť tedy zatím zůstává mimo bezprostřední pozornost Skytraxu.
(zjk)

 

Související zprávy:
Aktuální hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Nové hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Kvalita leteckých společností se podstatně nemění
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info