• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Blízký východ a Afrika na Holiday World 2015


Blízký východ a Afrika na Holiday World 2015

Praha – Maroko, Tunisko, Egypt a Turecko se i letos, jako již tradičně, výrazně prezentovaly na veletrhu Holiday World. Kromě těchto oblíbených destinací českých turistů však bylo zastoupení Afriky a Blízkého východu na 24. ročníku pražského turistického veletrhu spíše slabší než v minulých letech.

Marocké království, které dominovalo loňskému veletrhu, se i letos představilo jako stabilní a bezpečná turistická destinace. Rozvoji cestovního ruchu, který považuje za důležitou složku svého národního hospodářství, věnuje jeho vláda již několik let soustavnou pozornost. Díky jejímu úsilí a také díky své poloze na okraji arabského světa zůstává Maroko, moderní islámský stát, ušetřeno otřesů, které zmítají řadou arabských zemí. Svým návštěvníkům může nabídnout lákavou a ne zcela obvyklou kombinaci cest za poznáním, plážových pobytů i vysokohorských expedic. Stánek Marockého národního úřadu pro turistiku (Office National Marocain du Tourisme – Al-maktab al-wataní al-Maghribí li’s-sijáha), umístěný na význačném místě ve střední hale, přitahoval pozornost návštěvníků i taneční produkcí dívčí skupiny.

Jak nedávno oznámil marocký ministr turistiky Lahsin (Lahcen) Haddád, v loňském roce navštívilo Maroko 10,28 milionu turistů, proti roku 2013 o 2,4 procenta více. Cestovní ruch zůstává druhým nejdůležitějším odvětvím (po zemědělství) marockého hospodářství, připadá na něj přibližně osm procent hrubého domácího produktu a zaměstnává na půl milionu lidí. Vláda doufá, že v letošním roce překročí počet přijíždějících turistů 11 milionů a do roku 2022 dosáhne 20 milionů. Hlavním zdrojovým trhem příjezdové turistiky je Evropa (zejména Francie a Německo), ale Maroko se rostoucí měrou orientuje také na turisty z Blízkého východu a z Číny. Mezi českými turisty obliba Maroka stále stoupá.

Maroko má pozoruhodné historické památky a vedle Egypta je po této stránce nejzajímavější destinací v Africe. Málo se ví o jeho dějinách z doby předantické a antické. Město As-Sawíra (Essaouira), ležící na atlantickém pobřeží, bylo pod názvem Mogador důležitou fénickou kolonií již v 6. století před naším letopočtem. Za návštěvu stojí archeologické vykopávky římského města Volubilis (arabsky Walílí) nedaleko Miknásu. Antické město, pozoruhodné svou městskou architekturou, je na seznamu světového dědictví UNESCO. Většina marockých památek ovšem pochází z islámské doby, která trvá od roku 670 do dneška. Důležité je v tomto směru období mocných berberských dynastií Almorávidů (al-Murábitún), Almohádů (al-Muwahhidún) a Marínovců (al-Maríníjún) od 11. do 15. století. Při poznávání Maroka nelze vynechat zejména historická města Marrákeš, Fás (Fez) a Miknás (Meknes), za pozornost stojí i hlavní město ar-Ribát (Rabat), stejně jako největší marocké město, moderní Casablanca (ad-Dár al-bajdá) či rychle se rozvíjející Tandža (Tanger) při vstupu do Gibraltarského průlivu.

Marocká krajina je stejně rozmanitá jako dějiny a kultura této země. Její podoba sahá od pobřeží Atlantského oceánu a Středozemního moře přes pohoří Atlas s nejvyšší horou Túbkál (4 167 metrů) až po saharskou poušť. Maroko tak může nabídnout vysokohorské túry stejně jako lenošení na plážích.

Přímé letecké spojení Česka s Marokem zajišťují pouze charterové lety, s pravidelnými leteckými spoji mezi Casablancou a Prahou se zatím nepočítá, i když loni se o nich uvažovalo.

Tuniský národní úřad pro turistiku (Office National du Tourism Tunisien – Al-maktab al-wataní at-Túnisí li’s-sijáha) představil, rovněž ve střední hale, svou zemi jako dynamickou destinaci, která se stále těší zájmu. V loňském roce  zůstal celkový počet turistů přibližně na úrovni roku 2013, kdy jich země uvítala 6,2 milionu – za rok 2014 se příjezdy zvýšily jen o 0,3 procenta, tj. přibližně o 20 000 osob. Dopad "arabského jara" z roku 2011 na turistiku ilustruje plán uvedený roku 2009 ve volebním programu tehdejšího prezidenta, podle nějž mělo v roce 2014 navštívit Tunisko již deset milionů turistů. Příjezdové turistice v Tunisku stále dominuje Evropa, daleko nejvíce turistů je z Francie (760 000 v roce 2014), za níž s odstupem následují Německo, Itálie a Velká Británie. Velké procento návštěvníků přilétá z tzv. východní Evropy, kam mezinárodní statistiky většinou zařazují i Českou republiku. Cestovní ruch loni tvořil asi sedm procent tuniské ekonomiky.

O tuniskou expozici na veletrhu byl jako vždy velký zájem, posílený i tím, že návštěvníci zde měli možnost využít služeb kaligrafa a dát si zvěčnit jména v uměleckém zpracování arabským písmem.

Tunisko ostatně patří k českým turistickým cílům dlouhodobě. V omezené míře se tam létalo již před rokem 1989 a záhy po roce 1989 se země zeširoka otevřela díky přímým letům mezi Prahou a Tunisem, jež tehdy provozovala tuniská letecká společnost.

Začátkem března seznámila nová tuniská ministryně cestovního ruchu a řemesel Salmá al-Lúmí ar-Raqíq na berlínském turistickém veletrhu ITB evropské odborníky s plány na další rozvoj cestovního ruchu. Jeho hlavní oporou nutně zůstává plážová turistika, ministryně však zamýšlí rozvíjet i alternativní projekty. Má jít zejména o využití tuniských železnic, které mají poměrně hustou síť a nabízejí pohodlné cestování. Nový plán se týká cest historickou vlakovou soupravou do tuniského vnitrozemí. Důležité místo ve vládních plánech má unikátní hudební festival Les Dunes électroniques (Elektronické duny), pořádaný v únoru na prahu Sahary nedaleko oázy Túzer (Tozeur) – poblíž míst, kde se filmovaly mezi jiným některé epizody Hvězdných válek, jejichž kulisy zde dosud stojí. Další projekty se týkají využívání mořské vody a mořského prostředí k léčebným účelům (thalassoterapie), v němž má Tunisko tradici datující se z dob antiky, nebo městské a folklorní turistiky.

Plány na rozvoj turistiky však zpochybnil 18. března, krátce po veletrzích v Praze a Berlíně, teroristický útok proti turistům přímo v hlavním městě Tunisu, v muzeu Bárdú (Bardo), při němž zemřelo 22 osob (z nich 20 turistů) a na padesát dalších osob bylo zraněno. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát, který řádí v sousední rozvrácené Libyi. Bezprostřední reakcí na tuto událost bylo rozsáhlé rušení turistických pobytů v Tunisku a lze očekávat neblahé důsledky pro tuniský cestovní ruch, i kdyby se podobný útok již neopakoval.

Tuniský prezident Muhammad al-Bádží Qáid as-Sibsí po útoku prohlásil, že Tunisko je ve válce proti terorismu. „Budeme s nimi bojovat bez slitování do posledního dechu,“ dodal.

Tuniská vláda neprodleně posílila bezpečnostní opatření, faktem nicméně zůstává, že islamistický terorismus má mezi Tunisany poměrně vysokou podporu a že v řadách Islámského státu jich bojují více než tři tisíce. Navíc podle údajů tuniského ministerstva vnitra bylo zadrženo dalších devět tisíc Tunisanů podezřelých ze záměru připojit se k islamistickým teroristům.

Pro tuniské hospodářství může mít činnost teroristů velmi citelné následky, protože z turistiky pochází asi 15 procent jeho příjmů.

Střední hala holešovického výstaviště hostila letos i expozici letecké společnosti Flydubai (často psáno flydubai), která se stala (vedle Emirates) druhým dopravcem zajišťujícím přímé letecké spojení mezi Prahou a Dubají.

Flydubai se sice řadí mezi nízkonákladové dopravce, nicméně na delších tratích (včetně Prahy, kam let trvá kolem šesti hodin) nabízí zdarma občerstvení a přepravu zavazadel a navíc pro zájemce i komfortní business třídu. Ze svého dopravního uzlu v Dubaji umožňuje další spojení do stále rostoucího počtu míst v Africe a Asii. Flydubai tím ještě více přibližuje českým turistům Spojené arabské emiráty, které patří k nejzajímavějším „exotickým“ destinacím. Když vláda emirátů loni v březnu opustila vizovou politiku, jejíž zásady byly reliktem z dob studené války, a zavedla pro občany všech (nejen vybraných) zemí schengenského prostoru možnost získat bezplatně turistické vízum po příletu na letišti, zájem o cesty do Spojených arabských emirátů dostal v Česku silný podnět.

Flydubai, založená v roce 2008, velmi rychle rozvíjí síť svých spojů na Blízkém východě, v Africe a v Asii, takže cestující z Prahy mohou po přestupu v Dubaji pokračovat s touto společností do mnoha desítek dalších destinací. Přímé spojení do Dubaje nabízí flydubai i samostatnou linkou z Bratislavy.

Menším stánkem se ve střední hale představila také Egyptská rada pro turistiku (Al-haj’at al-misríja li’s-sijáha). Egyptské vládě, kterou vede prezident ‘Abdalfattáh Sa‘íd Husajn Chalíl as-Sísí, se daří překonávat nepříznivé důsledky, jež turistice v Egyptě způsobilo „arabské jaro”.

Díky tomu dosáhly příjmy z turistiky v loňském roce 7,5 miliardy dolarů, což je o 27 procent více než v roce 2013, kdy činily 5,9 miliardy dolarů. Egypt loni uvítal 9,9 milionu turistů, o 400 000 více než v roce předchozím. V Egyptě, kde cestovní ruch vytváří 11,3 procenta hrubého domácího produktu, má obnova důvěryhodnosti v turistickém sektoru zcela zásadní hospodářský význam. V letoviscích u Rudého moře, ale i v Marsá Matrúh při Středozemním moři vzniká nebo se plánuje nemálo nových hotelů.

Českým turistům usnadní hlavně individuální cesty do Egypta zavedení první pravidelné letecké linky z Prahy do Hurghady a do Marsá ‘Alam. Linku zavádí Air Cairo, nízkonákladová dceřiná společnost egyptského národního dopravce Egyptair. Až dosud létaly do egyptských středisek při Rudém moři pouze charterové spoje, které samozřejmě zůstávají v provozu i nadále. Naproti tomu obnovení přímé linky mezi Prahou a Káhirou, kterou od šedesátých let do května 2011 provozovaly ČSA (a nějakou dobu i Misrair, jak se tehdy nazývala společnost Egyptair), zatím stále na obzoru není.

Jako každoročně, i letos se veletrhu Holiday World zúčastnila Malta, která trvale patří mezi oblíbené destinace českých turistů. Maltu opět zastupovaly Maltský úřad pro turistiku (Malta Tourism Authority) a letecká společnost Air Malta, která v letní sezoně zajišťuje přímé letecké spojení s Prahou.

Z afrických zemí byla tentokrát přítomna jen Etiopie, z níž se veletrhu zúčastnily tři cestovní kanceláře.

Z loňských účastníků se letos již nezúčastnilo pražské velvyslanectví Jižní Afriky, které se na Holiday World vrátilo loni po sedmnácti letech, ani velvyslanectví Namibie ve Vídni. Prezentace těchto destinací, které patří k nejvýznamnějším turistickým cílům v Africe, tedy zůstala na českých cestovních kancelářích.

Veletrh se konal ve dnech 19.–22. února 2015 na holešovickém výstavišti. Při slavnostním zahájení promluvila za českou vládu nová ministryně pro místní rozvoj ing. Karla Šlechtová, která nastínila politiku svého úřadu při rozvoji cestovního ruchu v České republice.

Letos se veletrhu zúčastnilo 658 vystavovatelů ze 46 zemí. Brány výstaviště uvítaly 31 550 návštěvníků z řad veřejnosti, kromě toho 7 465 odborných návštěvníků a 634 zástupců médií. Tato čísla se proti loňsku téměř nezměnila, až na zástupce médií, jichž letos přišlo o deset procent méně.

Na veletrhu Top Gastro & Hotel, jehož 9. ročník se konal souběžně s Holiday World, žádná z afrických ani arabských zemí zastoupena nebyla.
(zjk)

 
Související zprávy:
Veletrh Holiday World 2014: Dominantou bylo Maroko
Holiday World 2013: Jak se představily arabské a africké země
Arabské a africké země na veletrhu Holiday World 2011
Africké a arabské země na veletrhu Holiday World 2010
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Arabské a africké země na Holiday World 2008
Arabské a africké země na turistických veletrzích

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info