• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Mauritánie: Z dětských svateb obchod s lidmi


Mauritánie: Z dětských svateb obchod s lidmi

Nouakchott – Z provdávání mauritánských děvčat, třeba jen šestiletých, mužům ve státech Perského zálivu a Arabského poloostrova se stává výnosný obchod.

Zvyk, který se donedávna uplatňoval jen ve venkovském prostředí, se nyní rozšířil do měst a proměnil se v novou formu obchodu. „Rodina může zbohatnout tím, že prodá dceru bohatému muži. Časný sňatek je téměř zárukou okamžitého zisku,“ řekl Sidi Mohamed Ould Jyyide, sociolog z Nouakchottu, podle agentury IRIN.

Vyvdávání dětí ženského pohlaví bylo dříve kulturně historickou zvyklostí a vyměňovaly se při něm pouze symbolické dary. Nyní se tato zvyklost přemístila v pokřivené podobě do měst, kde se převážně chudé městské rodiny snaží prodávat své dcery jako nevěsty do bohatých rodin, které se však přímo v Mauritánii vyskytují jen poskrovnu. Podle dívčiny krásy a věku – čím mladší, tím cennější – může rodina požadovat od 4 000 až po desetitisíce amerických dolarů, uvedl Jyyide.

„Podloudníci jsou ochotni uhradit za takové dívky veškeré cestovní a ubytovací náklady,“ dodal Jyyide. Takovými podloudníky mohou být placení zprostředkovatelé pracující pro muže, kteří hledají dětské nevěsty, nebo rodinní příslušníci dívek samých.

Zákonná věková hranice pro manželství je sice v Mauritánii osmnáct let, ale mnoho lidí v této převážně muslimské zemi se přidržuje odlišných náboženských předpisů. „Islámské náboženství považuje za přípustný sňatek s šestiletou dívkou, ale tělesný styk musí počkat do její biologické dospělosti,“ řekl reportérovi IRIN Hamden Ould Tah, generální tajemník mauritánské Asociace islámských učenců.

Profesor Hussein Ould Medo, který je odborníkem v této tématice, prohlásil, že dětská manželství jsou v Mauritánii stále ještě obvyklá a lze je vykládat jako nástroj k odmítání jevů, jež někteří lidé považují za nepravosti modernizace.

Zjistit rozsah dětských manželství v Mauritánii je obtížné, protože „ve většině případů nejsou tyto svazky v záznamech vedeny jako oficiální manželství a neexistují ani žádné oficiální statistiky“, řekla ředitelka odboru na ministerstvu sociální péče, dětí a rodiny Aminetou Mint Takki. Dodala, že každé porušení zákonných ustanovení o věkové hranici pro manželství bude trestáno.

Jak však uvedla Aminetou Mint Moctar, předsedkyně neziskové organizace Ženy na podporu rodin, „zákon se neprosazuje na ochranu lidí nejchudších a bez vzdělání“.

Mauritánie není jediná subsaharská země, která se potýká s problémy dětí nucených vstupovat do manželství. Podle údajů OSN bylo v roce 2006 v subsaharské Africe přinuceno k manželství 14 milionů dívek mladších osmnácti let.

(mk)

 

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info