• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Tanzanie se oficiálně prezentovala v Praze


Tanzanie - Česká republika

Tanzanie se oficiálně prezentovala v Praze

Praha - „Tanzanii nabízíme na veletrhu Holiday World poprvé," řekla nám představitelka Tanzanijského výboru pro turistiku (Tanzania Tourist Board) Ester S. Mmbando v tanzanijském stánku na letošním pražském turistickém veletrhu. Dodala, že spolu s pracovníky výboru přijeli do Prahy i zástupci několika tanzanijských cestovních kanceláří.

Podle Ester S. Mmbando oficiální účast na Holiday World 2010 svědčí o zájmu, který Tanzanie má o české turisty.

Tanzanie tak sympaticky prolomila dosavadní nezájem vládních orgánů a turistických centrál ze subsaharské Afriky, který se projevuje jejich dlouholetou nepřítomností na tomto veletrhu. Za celou dobu existence veletrhu tvořilo v tomto směru jedinou výjimku jihoafrické velvyslanectví v Praze, které se v devadesátých letech veletrhu několikrát po sobě zúčastnilo vlastním oficiálním stánkem. Jinak je prezentace subsaharských destinací ponechávána na českých cestovních kancelářích, pokud se veletrhu účastní.

Tanzanie se objevila i na Holiday World 2009, kde se představila cestovní kancelář Cordial Tours and Travel. Oficiální národní expozicí byla však Tanzanie letos zastoupena poprvé.

Ester S. Mmbando zdůraznila, že turistická nabídka Tanzanie je velmi různorodá a může uspokojit zájmy každého turisty zajímajícího se o Afriku. Země má jedinečné národní parky a rezervace, mezi nimi na prvním místě proslulý národní park Serengeti, má krásné hory včetně nejvyššího vrcholu Afriky Kilimandžára a hory Meru, které nabízejí unikátní horolezecké zážitky, a má i prvotřídní pláže ležící hlavně na ostrově Zanzibar, který sám o sobě - nejen díky plážím - patří ke klenotům africké turistiky.

„Nabízíme i nové produkty, jako je kulturní turistika," připomněla dále Ester S. Mmando. Dodala, že kulturní turistika, to je poznávání života a kultury různých etnik, je nyní stále oblíbenější a lze ji považovat za trend, zejména v africké turistice.

Turistika patří k největším zdrojům příjmů Tanzanie v cizích měnách. Po roce 2009, který znamenal vinou krize pro turistiku v Tanzanii pokles, se v letošním roce očekává nový vzestup, k němuž má přispět i marketingová kampaň, kterou zahájil Tanzania Tourist Board. Vyhlídky jsou posuzovány optimisticky. Ministryně turistiky a přírodních zdrojů Shamsa Mwangunga očekává letos v turistickém průmyslu růst o osm až devět procent. Ministerstvo také zahájilo klasifikaci hotelů do hvězdičkových kategorií, která má přispět k lepší kvalitě turistických zařízení a zpřehlednit řízení turistického průmyslu. Do začátku letošního února byla dokončena klasifikace stovky hotelů.

Spojení Evropy a Blízkého východu s Dar es-Salaamem posílí v nejbližší době přímé lety z Istanbulu společnosti Turkish Airlines, která rozšiřuje své africké destinace. Toto spojení bude výhodné i pro cestující z Česka.

Součástí kampaně za posílení příjezdové turistiky do Tanzanie je i snaha pozvat do země návštěvníky letošního mistrovství světa v kopané, které se bude konat v Jižní Africe.

Mezi trhy, na které se Tanzanie zaměřuje, je také Japonsko, odkud do země zatím přijíždí poměrně málo turistů.

Turistická nabídka Tanzanie se ovšem neomezuje jen na všeobecně známé a hojně navštěvované cíle, jako jsou národní park Serengeti a kráter Ngorongoro, park Lake Manyara, velehory na severu či zanzibarské pláže. Je v zájmu těchto cílů, aby se turistická nabídka diverzifikovala a předcházelo se škodlivým důsledkům, jež nadměrná turistika může přinášet. Odhaduje se, že například kráter Ngorongoro v sousedství Serengeti navštíví v tomto finančním roce, který skončí 30. června, více než 540 000 turistů. V hlavní sezoně do kráteru sjíždí přes 400 vozidel denně a panují obavy, že tento turistický provoz by mohl poškodit ekosystém kráteru. Diverzifikace turistických programů je tedy pro Tanzanii důležitá.

K atraktivním alternativám patří národní park Mkomazi na severovýchodě Tanzanie. Leží při keňských hranicích a přímo sousedí se známým keňským národním parkem Tsavo. Mkomazi je domovem „velké pětky" (lev, levhart, slon, buvol a nosorožec), dále gepardů, hyen, mnoha druhů antilop a jiných. Celkem v něm žije 78 druhů savců a přes 400 druhů ptactva. Ve vlhkém období zde migrují velká stáda slonů, přímorožců a zeber. Park je dobře přístupný z hlavní silnice spojující Arushu s Dar es-Salaamem.

Méně dostupnou alternativou, fyzicky i cenově, je rezervace Selous Game Reserve, ležící v jižní Tanzanii, jihozápadně od Dar es-Salaamu. Pokrývá rozlohu téměř 55 000 čtverečních kilometrů (téměř trojnásobek jihoafrického Krugerova národního parku) a patří k nejrozlehlejším chráněným územím na světě. I tato rezervace se může pochlubit „velkou pětkou", v níž nejdůležitější místo zaujímá 55 000 slonů, a dalšími velkými africkými zvířaty, zejména 40 000 hrochy a přibližně 1 300 vážně ohroženými psy hyenovitými (polovina zbylé africké populace tohoto druhu), vedle množství žiraf, zeber, různých druhů antilop, krokodýlů a jiných. Rezervace je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Selous Game Reserve, pojmenovaná po slavném britském cestovateli a badateli Fredericku Courteney Selousovi, byla založena již v roce 1896. Pro neobyčejnou rozmanitost své fauny a přírodních scenérií bývá označována za tajný africký ráj. Je to velký kus nedotčené divoké Afriky a zřejmě nejrozlehlejší divočina, která v Africe zbývá. Její přitažlivost ještě podtrhuje řeka Rufiji, vytvářející pět jezer a rozdělující rezervaci na dvě části.

Rezervace je velmi špatně dostupná automobilem a většina návštěvníků proto přilétá malými letadly z Dar es-Salaamu. Nabízí řadu ubytovacích možností v lodgích a stanových táborech s vysokou úrovní komfortu a za vysoké ceny. V turistické nabídce je Selous Game Reserve exkluzivní destinací, o čemž svědčí i skutečnost, že sem zavítá jen kolem 2 000 návštěvníků ročně. Turistům je přitom k dispozici jen severní část rezervace, protože velké plochy jsou zde vyhrazeny vědeckému výzkumu a soukromým loveckým koncesím.

Mimo pozornost nezůstává ani plážová turistika, pro kterou má Tanzanie velmi dobré předpoklady. V současné době je hlavní plážovou destinací Zanzibar, který navíc nabízí i unikátní historické pamětihodnosti. Tanzanijské úřady však připravují rozvoj pláží také v pevninské části země, které jsou zatím využity jen málo.

(zjk)

Související zprávy:
Africké a arabské země na pražském veletrhu Holiday World 2010
Úsilí o sjednocování v turistice 
Účast arabských a afrických zemí na veletrhu Holiday World 2009
Nový druh savce v knize života
Kongres ATA se sejde v Arushe

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info